Abitur 2007 : Berlins Abiturienten 2007

ABENDGYMNASIUM PRENZLAUER BERG (7. OBERSCHULE)

Nancy Barczinski, Fridtjof Bonneß, Antje Clavel, Vivian Ditmar, André Friebe, Gabriele Gawlich, Ives Geigenmüller, Irina Glushanuk, Elke Habich, Susanne Hanisch, Daniel Herzog, Katrin Jacob, Jan Kanwischer, Christian Kirsch, Enrico Koch, Steffi Kramer, Bettina Lange, Maik Langer, Diana Lehmann, Kerstin Lübken, Julia Manz, Mykhaylo Marchuk, Jörg Mathes, Andreas Nitze, Heika Oltersdorff, Claudia Pollak, Thomas Profft, Matthias Prokop, Daniel Punzo, Cindy Quade, Maria Rehfeldt, Sebastian Saupe, Nicole Schmidt, Anja Schönfeldt, Janin Schwenke, Marcel Straube, Christin Surkamp, Jeannine Taege, Andrea Thiede, Michael Tietz, Wolf-Günther Ulisch, Mattis Vahldieck, Marcel Voigt, Alexandra von der Wehl, Mandy Wende, Julia Wenzel, Gunnar Zeige.

ALBERT-EINSTEIN-OBERSCHULE, NEUKÖLLN

Abitz, Henriette Mai Huong; Aksu, Orkide; Altdorf, Mareen; Anderst, Marcel; Andres, Nora; Avena, Linda; Aydin, Damla; Bach, Moritz; Behrens, Marco; Bernardo, Enrico; Berner, Julian Severin; Blaszkiewicz, Joanna; Böllersen, Vivian; Brandin, Cynthia; Bruck, Stephanie; Brzenska, Alexander; Budäus, Luise; Bunke, Julian; Burmeister, Anne-Kathrin; Burmeister, Sarah; Chavan, Shrilekha Anita; Christian, Yannick; Contini, Paola; Dagane, Alina; Detterer, David Werner; Domarkaite, Indre; Dudda, Malika; Eigenwillig, Carsten; Eilers, Janina Miriam; El-Dajani, Ryad-Marcel; Engel, Julia; Entus, Boris Jakov; Ermisch, Geraldine Elisabeth; Ettrich, Jenny; Feldner, Matthias; Fritsch, Damaris; Gaedtke, Angus; von zur Gathen, Lajana Christin Marion; Giesche, Johannes; Gleich, Markus Gero; Gottlieb, David; Graffigna, Francesca; Gruhle, Melanie Sabine; Grunewaldt, Joana; Grunow, Eva Maria; Gutierrez Merino, Sebastian; Hänsel, Christopher; Hahn, Timo; Haspel, Jessica Christine; Haß, Thekla; Hauke, Kristina; Heller, Sarah Carolina; Helling, Kristina Svenja; Hill, Charly; Hilprecht, Robert Werner Siegfried; Hoefer, Florian; Huynh, Nhu Oanh; Igel, Andreas; Isberner, Christian; Jähnel, Philipp; Jones, Marcel; Jost, Stephanie; Jurisch, Anika; Kaba, Pinar; Kettel, Christopher Gerrit; Kleinert, Robert Alexander; Klemusch, Anne; Krecidlo, Kamila; Kriegisch, Franziska Carolin; Kühlkamp, Stephan; Kunze, Nils Vincent; Kurth, Nicolai; Langer, Janine; Lanske, Virginia Tiziana Annabella; Lobsien, Jim-Felix; von Lonski, Katharina Anna - Maria; Meden, Joyce Mandy; Meric, Gizem; Meyer, Sandra Isabella; Mühlen, Marie Pauline; Neuberger, Canan Selena; Nguyen, Isabelle Annedore; Noack, Nadine Olivia; Nowak, Florian Benedikt Lars Erik; Nàd, Veronika Silvia Gertrud; Ortmann, Fabian Michael; Osinski, Timo; Otto, Vanessa; Papatya, Serra; Paul, Angelika Necitas; Pauthner, Eva-Marie Kristina; Pavic, Antonio; Perzynski, Adam; Platow, Dennis; Poldner, Marcello; Popovkina, Varvara Nikolaevna; Rämer, Olaf Friedrich; Rau, Anja Ulrike; Regner, Maria; Rehfeld, Daniel Jan-Niklas; Richter, Luisa; Riemann, Tom; Rienitz, Anne-Katrin; Rißmann, Florian; Rosenmeyer, Saskia Karin; Schaeffer, Rafael; Schapkina, Anna; Schindler, Catarina Rosemarie; Schmatulla, Martin; Schmidt, Melanie; Schmücker, Ann-Katrin; Schöneburg, Isabell Miryam; Schubert, Stefanie, Tanja; Schulz, Svenja Maike; Schulze, André; Sezgin, Tülin; Sohnrey, Felix; Stelke, Anne-Sophie; Stiller, Sandra Victoria Karen; Strzelczak, Natalia Agnieszka; Tangüner, Zeynep; Thiel, Lars; Thomas, Anne; Vogel, Dominic André; Wegner, Jan; Weidle, Laura Eileen.

ALBERT-SCHWEITZER-OBERSCHULE, NEUKÖLLN

Dagmar Maria Bigos, Patryk Czechowski , Aleksandar Denic´, Akif Kemal Eke, Manolya Pelin Erdogan, Melisa Selin Erdogan, Constanze Gabriele Falk, Isabella Fontana, Sabin Jaber, Rafael-Jamal Kallmann, Simge Kapar, Parschang Khalighy, Stefanie Kunkel, Victor Rajalingam, Steffen Rene Schade, Robert Schiffko, Jewgenij Surnin, Jennifer Carina Weihrich, Vladimir Yaroshevskij, Andreas Wojciech Zielinski.

ALBRECHT-DÜRER-OBERSCHULE, NEUKÖLLN

Arda Akkas, Esma Akyol, Nabil Al Kabir, Arzu Babalik, Ena Bajramovic, Sinan Bakir, Ersan Bal, Gülsah Balci,Jerold Barwisch, Anjessa Beck, Vanessa Braun, Pantelis Cittas, Katharina Colditz, Emre Demirel, Karim-Stefan El-Sarraf, Mustafa Erol, Erdinc Fidan, Roman Frohne, Özge Güroglu, Johannes Gutekunst, Sarah Gutekunst, Jens Hamerla, Alice Hanimyan, Matthias Sören Holland,Drazen Juricki,Kerem Kabacali, Sebastian Oliver Kalwa, Isil Karadas, Garunya Karunaharamoorthy, Haci Köse, Christian Krumnow, Tamara Lindner, Charlotte Meisterernst, Lina Möller, Dennis Müller, Pearl Pastuschek, Marita Porebski, Jaroslaw Postnikov, Yizhou Ren, Patrick Rezmer, Annerose Richter, Dominik Rohde, Cornelius Schäfer, Benjamin Schwager, Mathias Seredzun, Florian Siebeck, Chandhan Srinivasamurthy, Selin Tünek, Betül Ulusoy, Daniel Windmüller, Jolene Wolff, Christian Wszolek, Daniel Wurm, Tolga Yetismis, Yagmur Yilmaz.

ALEXANDER-VON-HUMBOLDT-OBERSCHULE, KÖPENICK

Victor Althammer, Corinna Baum, Sascha Blank, Paul Boeck, Franziska Bräunig, Maria Brohm, Melanie Buchholz, Jörn Torben Carstensen, Isabelle-Christin Chomse, Jesse Darma, Jenny Dome, Johann Eberlein, Irina Ehrlich, Kristin Eichhorn, Andreas Eichner, Anja Eidner, Juliane Engelmann, Linda Evermann, Susanne Eyermann, Tim Faber, Christin Marie Fechner, Nicole Fischer, Sophia Franke, Yves Garmshausen, Maria Geißler, Fabian Geithner, Andrej Georgiev, Daniel Gerlach, Elisabeth Giesel, Josephine Görlitz, Nadja Götze, Cornelia Große, Katrin Grunert, Stephan Grunwald, Antonia Günther, Anne Güntzel, Florian Haase, Anne-Susan Hänisch, Alexander Hansch, Ferdinand Hein, Saskia Heise, Bastian Henrion, Christoph Herrman, Mathias Hild, Christoph Hoepfner, Sophia Jung, Alexander Just, Maria-Juliane Kaaden, Juliane Kamp, Stephanie Kappel, Sarah Kersting, Thomas Kipar, Oliver Klaus, Constantin Klein, Juliane Koch, Sebastian Köppel, Marcus Konrad, Ina Krüger, Juliane Krüger, Marc Landener, Anh Quynh Le, Daniel Lehmann, Laura Leiß, Ben Lenser, Anne Lutze, Julia Marggraff, Kai Martin, Désirée Maslowski, Franziska Meißner, Antje Meyer, Clemens Mißlitz, Axel Much, Veit Müller, Nils Neubauer, Inga Neuhaus, Philipp Nürnberger, Markus Osenberg, Jan Petsche, Hoàng Long Phí, Leonhard Purfürst, Carolin Rennert, Johannes Richter, Florian Rieger, Daniel Ritthaler, Bianca Rösler, Franziska Ruschel, Anne Sawade, Janett Schilling, Swetlana Schilow, Jana Schmidt, Lisa Schmidt, Sabrina Schmidt, Thilo Schmidt, Janin Schröpper, Simone Schubert, Cathleen Schwadten, Gesine Schwartze, Kevin Seifert, Felix Sieckmann, Linda Skibitzki, Jan Sommer, Josefin Staaks, Patrick Stanke, Susanne Stephan, Irina Toleikis, Christiane Trettin, Mike Troppens, Kornelia Trosien, Fabian Vogel, Steffen Wenzel, Maria Westphal Paul Wilpert, Sarah Wistuba, Jenny Wüstrich, Christoph Zucker.

ANDREAS-OBERSCHULE, FRIEDRICHSHAIN

Marc Albrecht, Claudia Alex, David Anton, Lina Bahr, Nadja Bahr, Stefanie Bartz, Bianca Beydoun, Jenifer Blank, Norbert Bogatzki, Felix Bräsemann, Yves Buley, Alex Ebel, Jana Fenner, Tatjana Fischer, Franziska Fuchs, Janine Gastaldello, Eugenie Geiger, Justine Gomansky, Julia Grinkewitsch, Tobias Großmann, Christian Gruner, Selma Hasanovic, Yen Hoang, Swantje Holland, Jan Jeschke, Anne Juchert, Stefan Kähler, Tim Kirchner, Alexander Klein, Lea Klempke, Dominic Klingberg, Fanny Kniestedt, Marius König, Julia Kreismann, Erik Krug, Ullrich Leupold, Martin Leuthold, Steffen Lorenz, Tino Maaß, Philipp Malong, Madeleine Mißbach, Stephan Neumann, Friedrich Noatnick, Lena Ottersberg, Thea Ottersberg, Julia Packmohr, Dustin Penda, Marlene Radigk, Artemis Rèpàs, Lea Reusse, Alan Rohrmann, Anne Rudloff, Bastien Sachs, Sebastian Säglitz, Nadine Sander, Sophia Sarbut, Dennis-Paul Schmoldt, Anne Schnetzinger, Karsten Schnur, Sascha Schuck, Jana Schulz, Michael Schulze, Eliza Seifert, Felix Sowade, Aline Sponholz, Anne Straßenburg, Quynh Tran Thi Thuy, Stefan von Ende, Inga von Grumbkow, Maria Weller, Robert Werner, Janine Wessel, Lars Wiesenhütter, Nikolai Wuttke, Nadine Zwickert.

ANNA-FREUD-OBERSCHULE (OSZ SOZIALWESEN), CHARLOTTENBURG

Alexandra Abraham, Susanna Aegerter, Randa Ahmed, Ahmed Ayoub, Anna-Deborah Bagger, Felix Bangert, Denise Isabell Bonnet, Daniela Bürgin, Adam Chabowski, Patricia Chmielecka, Sophie Anne Danckert, Wiktoria Dittrich-Renn, Marie Eckart, Julian Ehlers, Amar Amira El-Katanani, Volkan Ertas, Michel Eschment, Iskra Eterovic, Maria Carmela Formisano, Tracy Fuchs, Marie Garstecki, Daria Gomelskaja, Natascha Jaqueline Sandra Götz, Catharina Nadia Hassan, Markos Hatzedemetrioum, Diana Heinemann, Theresa Heinrich, Timm Hillner, Yvonne Hofrichter, Helene Hölzel, Sarah Ihlenburg, Sylvia Jeschke, Meike Kerl, Dilara Kirimli, Zakaria Korte, Anja Kovacic, Peter Krastev, Lars Kromke, Sandra Anna Kurczynski, Jessica Laleike, Younhee Lee, Livia Victoria Nastassja Louisa Lieberuks, Dorothea Maillard, Aneta Manowski, Angelique Masteit, Ráhel Napsugár Meisel, Antuan Moda, Stephanie Liane Moritz, Claudia Oberwalder, Jennifer Sabrina Janina Pally, Shakeela Katharina Parekh, Nora Lyssy Francesca Paschke, Maria-Sophie Päthke, Monique Pelz, Priszilla Petruo, Sarah Pinnow, Aleksandra Joanna Planetzki, Dominica Planetzki, Judith Poznan, Rosa Rahimi, Sandra Rank, Lea Rathmachers, Beatrice Ana-Rieke Luise Rausch, Dalilah Anastasia Reuben-Shemia, Kristina Samardzic, Nadine Sarschitzky, Jacqueline Schäfer, Heike Sonnabend, Frances Sonnenberg, Ariane Struwe, Marie-Anna Tabatt, Nina Tiemann, Sandra Patricia Tomalczyk, Serdogan Topal, Lisa Treutz, Willi Linus Rob Wagner, Katharina Weise, Felix Wendt, Nadine Jennifer Wichmann, Maximilian Wiese, Silke Winkler, Katharina Meike Wycisk, Theresa Helena Maria Zajic, Roya Mitra Zamankhan.

ANNA-SEGHERS-OBERSCHULE, TREPTOW

Janina Alkan, Thomas Balzer, André Beckmann, David Berthold, Hendrik Biersack, Constanze Waltraud Margarete Blaesing, Franziska Blauert, Maria Böttger, Antonia Boltz, Susann Borrmann, Jennifer Celina Braak, Stephanie Janina Braak, Kathrin Breitmann, Jacob Burkhardt, Ulrike Doll, Dorina Edelmann, Daniela Ewald, Sebastian Hans - Hellmuth Fechner, Myriam Fay Fedder, Jamina Gina Fehl, Angelique Fröhlich, Friedrich Fromm, Kathleen Gasel, Franziska Gögge, Ria Gorn, Felix Griewald, Christian Groh, Claudia Großkopf, Melanie Christiane Yvonne Hager, Cornelia Sabine Hellmuth, Beatrice Kim Alice Hepper, Pauline Herda, Luise Hilse, Jessica Debora Hoffmann, Santina Hoof, Johanna Illian, Sebastian John, Linda Jürgens, Christin Jüttner, Jevgenijus Karkacas, Jan Karusseit, Stefanie Kenitz, Juliane Kiener, Janina Kirchner, Juana Kischnick, Alexander Klemke, Ben Friedmar Klose, Tobias Klug, Konrad Köhler, Marcus Könitz, Katharina Krajewski, Vivien Krake, Martin Krause, Maxim Kremer, Jens Kuckuk, Mandy Kusnierz, Aileen Lange, Irene Hildegard Maria Lehmberg, Laura Levin, Thomas Löffler, Sonja Ludwig, Katja Lüthke, Cynthia Lunow, Maria Mauermann, Thoralf Mehls, Patricia Meyer, Georg Michel, Henrik Müller, Christoph Jörg Münter, Florian Neske, Minh-Hang Nguyen Thi, Christiane Nieber, Enrico Noack, Monique Nowack, Franziska Palm, Maria Pannenberg, Melanie Pape, David Paul, Janett Peinze, Inga Peschke, André Christian Ponert, Christoph Reich, Fabian Reinhardt, Lukas Richter, Sebastian Riede, Martina Ritschel, Philipp Röder, Leroy Frank Rosenau, Sandra Rothenbusch, Katarina Rudolph, Carolin Hertha Ursel Ingeborg Rusch, Matthias Sachse, Franziska Sattler, Marc Schäfer, Oliver Schätzke, Christina Schilde, Sandra Schlate, Alessandra Schlegel, Nancy Schmalz, Julia Schön, Stefan Scholz, Tobias Schultz, Christine Schulz, Josephine Schulz, Maria Schwichtenberg, Christin-Susann Silbe, Charlott Skarupke, Melanie , Julia Sommer, Anett Stadelmann, David Stephanowsky, Christian Stuchlik, Martin Vogt, Nicolas Wahl, Robin Wegner, Tilman Weidler, Marcus Weiß, Nadine Werner, Maria Wiese, Madline Wochnik, Claudia Wollenburg, Kevin Wünschig, Silke Wüstenhagen, Juliane Ziegler, Michael Zimmermann.

ANNE-FRANK-OBERSCHULE, TREPTOW

Albrecht, Sebastian; Bauer, Elisa; Bauer, Linda; Bethke, Danilo; Blume, Anja; Böttcher, Stefanie; Böttger, Sarah; Budszus, Anton; Bühle, Doreen; Bütow, Oliver; Burde, Ricardo; Busch, Alexandra; Callies, Julia; Domke, Michaela; Drossel, Sabine; Eckenstaler, Sophie; Ender, Julia; Erdmann, Hans; Fichtner, Lisa; Florek, Sarah Maria; Fritzler, Tamara; Gerull, Oliver; Günther, Anika; Hammer, Markus; Hartmann, Marvin; Hartwig, Caterina Eva-Maria; Helmich, Florian; Herrmann, Frank; Höhne, Christin Michaela; Höhne, Sabrina; Jung, Stefanie; Klopfer, Claudia; Klühs, Julia Katrin; Koch, Mandy; Kohls, Ellen; Koltermann, Franziska; Krafzik, Benny; Krauß, Jasmin; Krügelstein, Julia; Kutzner, Nadine Mandy; Laske, Andreas; Lathan, David; Lau, Franziska; Liebelt, Christian; Liehr, Julia; Meister, Isabell; Mrotzeck, Dustin; Nazarkiewicz, Lisa; Nehls, Marcel; Neumann, Marianne; Nozon, Fabian; Oberthür, Tina; Patzelt, Martin Uwe; Paul, Benjamin; Philipp, Carolin; Riese, Katharina; Rodde, Jens; Rogge, Lisa Jenny Ingrid; Roschig, Martin; Rotkait, Robert; Sander, Annekathrin; Schade, Dennis; Scheib, Katja; Schersching, Florian; Schiborowski, Jens; Schilo, André; Schmidt, Henri; Schmidt, Sabrina; Schöpl, Marco; Schorch, Marie-Antoinette; Schütz, Robert; Schuldt, Sebastian; Skerra, Oliver; Steinbach, Sarah; Steinhoff, Norman Marcel; Strehlow, Janett; Struve, Mareike Wanda Sigrid; Teiche, Nico Thomas; Thiemann, Sophie; Thieme, Susann; Tomzik, Juliane; Trebbin, Nina; Urzendowsky, Anna; Waltemate, Franziska; Wegner, Martin; Westphal, Oliver; Wieloch, Markus; Wolf, Kristian; Wosch, Francie; Zappe, Tabea; Zirnsak, Martin.

ARCHENHOLD-OBERSCHULE, TREPTOW

Sarah Bernt, Anika Beyrich, Julia Blumberg, Benjamin Böhl, Berit Böttcher, Fabian Bregulla, Anne Briehn, Karoline Buch, Agnes Dammaß, Meggie Danziger, Claudia Düring, Sophie Dunsing, Lina Eisermann, Sarah El-Ahmed, Jennifer Falk, Pauline Fiedler, Andrea Frauenstein, Benjamin Friedländer, Karoline Gemeinhardt, Moritz Girke, Lydia Gittner, Felix Görner, Marina Grichetchko, Michael Guthke, Regine Hähnel, Nicole Häßner, Julia Hagelschuer, Ingo Hartmann, Lisa Hartmann, Marina Haselbach, Jeannine Hasenwinkel, Mathias Heinrich, Catharina Hemzal, Dennis Herrmann, Paul Herrmann, Elisabeth Heukenkamp, Arite Hildebrandt, Florian Hinze, Sören Hoenow, Fabian Holder, Johannes Jahn, Susan Jerosch, Christine Jost, Maria Kaltwasser, Ivena Kappelmann, Uwe Keller, Peter Knauft, Josefine Koch, Franziska Köhler, Juliane Körmer, Jana Konieczny, Nina Kozierowski, Marianne Krabi, Julia Kronberger, Max Langenfeld, Erik Lenz, Sandra Lischke, Thomas Lissner, Katharina Lochmann, David Machalz, Stefanie Marczok, Mathias Mauß, Marcus Meißner, Tino Meißner, Julia Metzner, Julia Neumann, Martin Neumann, Ha Thanh Nguyen Thi, Scarlett Nimz, Norma Nowara, Sarah Obst, Vivien Pleuß, Sebastian Polewicz, Josefine Prütz, Anna-Maria Reihs, Karoline Ruhtz, Benjamin Schatz, Sandra Schenck, Edda Schneider, Mathias Schubert, Glenn Schulze, Hagen Schwägerl, Elisa Slaby, Nadja Sommerfeld, Holger Spranger, Arnas Staude, Johann Stiehler, Stefanie Stündel, Josefine Ulbrich, Benjamin Voigt, Maximilian Voigt, Lisa Walter, Kerstin Welzenheimer, Alexandra Wolski, Jan Würfl, André Zoufahl.

ARNDT-GYMNASIUM DAHLEM,ZEHLENDORF

Myriam Abend, Erman Aksoy, Leonie Bethke, Janina Britze, Marcel Buhmann, Fabian Buttkus, Sommart Büber, Annica Cochu, Kilian v. Dallwitz, Jan Engelhardt, Yannick Feige, Christina Fern, Fabian Frauenderka, Martin Freund, Sebastian Freund, Nane Galustanian, Jana Ganswindt, Krystina Griesse, Vincent Haack, Sina Haas , Jannis Hansen, Melanie Heise, Jennifer Hentschel, Oliver Hieke, Marlen Hodik, Alexander Hoffmann, Patrick Holke, John Jun, Alexander Kerndorff, Felix Klippel, Mailin von Knobelsdorff, Albert Kreisel, Lukas Krieger, Felicitas Köhler, Lena Lambrich, Fabian Mairinger, Nicolai Maldaner, Stephan Miletzki, Elena Murray, Luise von Möllendorff, Nora Nording, Jonas Nowak, Robert Petzoldt, Julia Pfeiffer, Sebastian Pieper, Susanna Ratto, Kai Riemer, Yascha Roshani, Alexandra Rügler, Nike Schaefer, Kristin Schattmann, Julia Scheibe, Daniel Schick, Dominique Schlezack, Isabelle Schnabel, Veronica Schulte-Herbrüggen, Philine Schuseil, Veronika Thiele, Yannick Thier, Dennis Veit, Jonas Werthmann, Sarah Wollenberg, Katherina Ziegenhagen, Lara Zuttermeister.

ASKANISCHE OBERSCHULE, TEMPELHOF

Claudia Arndt, Sophie Barsin, Luise Bathe, Dorothea Bayer, Belinda Borgs, Fyrango Borowsky, Maria Brehme, Hannah Brodersen, Naveta Chopra, Christian Deimling, Joachim Dengler, Dé-Juan Ding, Daniel Dittmar, Victor Fadel, Natalie Fechner, Ines Fischer, Laura Fritz, Yannik Fritzsche, Ramona Gericke, Sven Göpfert, Frauke Heesing, Patrick Heinrich, André Hesse, Aljoscha Heyland, Paul Hölzel, Daniela Jud, Cäcilia Karnasch, Daniel Kehrer, Jakub Kielkowski, Jennifer Klingberg, Olga Klotschko, Michaela Krause, Celia Krauthausen, Sophie Krug von Nidda, Phuong Le, Jasmin Lehmann, Maria Lippschütz, Ariella Loewenthal, Lukas Matzkows, Melanie Meininger, Artur Merins, Andreas Miller, Katharina Mizkowski, Sharoun Motaleb, Julia Neig, Ga-Lem Ng, Benjamin Papenfuß, Jean-Michél Pistor, Rebecca Platz, Mara Pluta, Nicolai Preuß, Klara Primorac, Georgios Prokopis, Isabelle Quaas, Laura Sammüller, Kim Claire Scharnitzky, Louisa Schiffer, Matteo Schiffer, Ilka Schlenther, Felix Schlotter, Katharina Schlüter, Philipp Schmidt, Jana Schöffski, Katrina Schulz, Anika Schütze, Marie Schwarz, Rebecca Stahl, Greta Starke, Sarah Stolle, Lina Tennhardt, Sarah Johanna Theurer, Adrian Thießen, Dennis Tiemann, Victoria Tomkowiak, Franzisca Totzke, Niels van Beek, Vanessa Vogel, Janna Wagner, Katrin Wenzel, Jan-Henning Weu, Leo Wirnshofer, Vanessa Wirth, Natascha Zeibig.

BARNIM-OBERSCHULE, HOHENSCHÖNHAUSEN

Anker, Felix; Arendt, Christian; Arndt, Anne; Arndt, Tom; Bandmann, Sarah; Barth, Franziska; Barthel, Marcus; Bath, Florian; Baude, Paul; Beau, Danielle; Bechert, Stephanie; Benedix, Katrin; Berg, Gunnar; Bergmann, Juliane; Berndt, Philipp; Berndt, Conrad; Bethke, Stefan; Bewert, Mario; Bock, Marcus; Bode, Philipp; Böhm, Julia; Borrmann, Anne; Boy, Christian; Bruhn, Ron; Brzoska, Lisa; Chelkowski, Julia; Dahlendorf, Jana; Dettmann, Diana; Diechmann, Maike; Dietel, Johannes; Doherr, André; Donat, Sebastian; Donau, Sven; Drechsler, Janine; Dupnik, Denise; Ehrlich, Katharina; Eichfeld, Julia; Emhardt, Robert; Ewert, Felix; Fender, Andreas; Filla, Heike-Kristin; Filzhuth, Jana; Finn, Sören; Franke, Anja; Franz, Katrin; Franzmann, Denny; Freiberg, Toni; Freimuth, Max; Friedrichs, Jessica; Funk, Adriana; Gabelin, Erik; Gaedecke, Maurice; Galinski, Christin; Gäth, Jessica; Gebhardt, Lisa; Gent, Oliver; Gentzmer, Anja; Gerschewski, Susan; Gerth, Sarah; Göhler, Kathleen; Goßlau, Anne; Götz, Philipp; Günnel, Lisa; Günther, Nadine; Haack, Steve; Haase, Christian; Hamann, Katharina; Hampl, Dana; Handke, Nicole; Hantsche, Richard; Hartwig, Sina; Hauffe, Franziska; Häußler, Karina; Heckerodt, Carolin; Heide, Madelaine; Heinitz, Josephine; Heinrich, Marie-Christine; Heinrich, Nadja; Herzog, Franca; Hoffmann, Adrian; Hüdepohl, Katharina; Jaenicke, Jana; Jantsch, Alexander; Jesse, Andreas; Jung, Romana; Kaping, Toni; Kauerhof, Anastasia; Kellermann, Lydia; Kirschner, Mathias; Klamrowsky, René; Klaus, Marcus; Kleffel, Benjamin; Kohlsche, Rico; Kollecker, Jeanina; Koltermann, Tim; Kopske, Dominique; Kranz, Maria; Krause, Oskar; Kreysch, Beate; Krüger, Tilo; Kunze, Richard; Lacher, Hans-Jörg; Lade, Angelique; Lathan, Henrik; Laurich, Michael; Lindemann, Michael; Lindenhayn, Sebastian; Lingott, Anita-Elisa; Lorenz, Erik; Loth, Katharina; Lüdicke, Nadin; Lux, Tommy; Maletzki, Daniel; Masche, Marvin; Meyer, Lutz; Möskenthin, Anne; Mroncz, Maik; Müller, Jeannine; Müller, Stephanie; Münch, Christian; Naporra, Adrienne; Neben, Matthias; Neuner, Jana; Nguyen Thi, Yen; Noll, Julian; Obst, Stephanie; Onischke, Robert; Otto, Sabrina; Pälchen, Anne; Pärschke, Anne-Kathrin; Pech, Anja; Petereit, Michael; Peth, Johannes; Petrick, Katja; Plepp, Cindy; Post, Christian; Puhlmann, Sandra; Rasch, Christian; Rebe, Dominique; Reinemann, Dirk; Reppert, Robert; Rhau, Antonia; Richter, Felix; Rittner, Carolin; Rüdiger, Jan; Rudolf, Christian; Rujan, Patrick; Russow, Stefanie; Sachse, Katharina; Sander, Noriko; Sanke, Katrin; Sauer, Johanna; Scheibe, Julia; Scheinhardt, Anne; Schenke, Katharina; Schiller, Selina; Schlesinger, Leopold; Schmedsdorf, Jennifer; Schmieder, Ina; Schmolinsky, Nadja; Schnur, David; Scholte, Christian; Schöne, Judith; Schöpe, Julia; Schriever, Cindy; Schubert, Mathias; Schulz, Eric; Schuster, Katharina; Schwarz, Katharina; Seide, Carolin; Seiffart, Markus; Siebert, Julia; Smid, Cathleen; Spies, Konrad; Stamnitz, Jenniffer; Steinke, Nancy; Strauch, Jana; Strietzel, Tim; Strietzel, Maik; Strohmeyer, Daniel; Suffa, Julienne; Sy, Jacqueline; Sybel, Marie; Taege, Alex; Tang, Jenny; Taubmann, Kristin; Thiem, Josephine; Thienel, Sebastian; Thräne, Desireè; Tolsdorf, Sebastian; Trebge, Julia; Trieglaff, Daniel; Unger, Felix; Wackernagel, Stefanie; Wagenknecht, Annika; Waschek, Stefanie; Weber, Max; Weinhold, Lars; Weise, Carolin; Wenzel, Nicole; Wischnewsky, Maren; Wissgott, Jan; Wolf, Thomas; Wolle, Johanna; Wulf, Katja; Wünsch, Benjamin; Zähle, Loreen; Zeuschner, Melanie; Zillgith, Florian.

BEETHOVEN-OBERSCHULE, STEGLITZ

Jens Ahlbrecht, Daniel Albrecht, Filiz Atik, Francesca Azara, Ariana Baborie, Antonia, Bartetzko, Kira Bartig, Sarah Behrens, Carla Bendt, Pia Bergmann, Julia Bethge, Benjamin Boldt, Daniela Bornemeier, Svenja Böttger, Alina Broddack, Susanne Claus, Gerrit Conrad, Cristian Dederichs, Ines Dempe, Lisa Diringer, Jan Dirks, Antonia Dittmann, Kathrin Drogosch, Fatima El-Athman, Marina Erenberg, Jessica Eschenbach, Jacqueline Frischmuth, Jakob Gepp, Claudia Gerlach, Katharina Hahn, Aleksandra Haluszczak, Simon Haumersen, Anna Henke, Fabian Herper, Philipp Hoffmann, David Hofmann, Sarah Hübner, Eileen Jahnke, Cornelius Jahntz, Ansar Jasim, Julia Jost, Stephanie Kamen, Ken Karbowski, Alexander Käs, Leonard Kasper, Marie Keck, Tobias Kessel, Barbara Klost, Kristina König, Thilo Krause, Martin Kresse, Joey Krüger, Kevin Krüger, Alice Langner, Nora Langner, You-Jin Lee, Jana Lethaus, Alexander Lochmann, Julia Löffler, Jana Lohmeier, Theresa Lorenz, Stefanie Markscheffel, Nadine Mayr, Christina Meller, Mirjam Melzner, Jonathan Miske, Johanna Munzel, Julian Naujoks, Sophie Neubauer, Tilo Neuendorf, Marcel Niknafs, Sophia Nouri, Fabiola Nowak, Natalie Paape, Ilka Pankow, Bonn Park, Katja Plachov, Vincent Pohl, Lena Priedemann, Patrick Quandt, Leila Rachid, Sanaz Rastin, Jasmin Rautenberg, Jennifer Reitz, Lukas Rinne, Julia Rosemann, Georg Ryll, Nicolas Schaeffer, Jeremias Schlichting, Patrick Schlott, Sophie Schmidt, Reni Schwarz, Sonja Simic, Katharina Simunovic, Marita Sladek, Nadine Stein, Lilian Steinhäuser, Jens Stephan, Maximilian Stumpf, Julian Terlaak, Lucas Tibes, Nicoletta Timplan, Lyudmyla Tymchuk, Kim Vender, Christoph Vizy, Viktoria Wegner, Kristin Weichert, Tonio Weicker, Vivian Weyreuther, Wenonah Wildblood, Dennis Wolossow, Jacob Wronski.

BERLIN-KOLLEG, TIERGARTEN

Bilal Akdere, René Bagehorn, Antje Barten, Bianca Batz, Jochen Baumgärtner, Idil Baydar, Philipp Bayer, Norman Beese, Gundel Bercker, Josefine Bloch, Stefan Bochert, Judith Bohnau, Anna-Sophia Bombal, Peter Brandstädter, Tatiana Brauer, Corinna Sarah Braun, Michael Brecht, Denis Brown, Matti Brückmann, Bernd Brunecker, Anna Brüsselbach, Andrea Buchner, Constanze Buffi, Herman Burvenich, Selma Caglar, Andrea Cochius, Fatima Culo, Hüner Demirtas, Reinhard Detert, Kathrin Dickson, René Dienemann, Alexander Doege, Tobias Doser, Alexander Eckstein, Nadine Edert, Hanni Egloff, Katja Ende, Miriam Endulat, Birke Karen Fanger, Melanie Fernbach, Katrin Fischer, Melanie Fischer, Sandra Florentino Blanco, Terence Freibier, Andreas Friedrich, René Gast, Clemens Geißer, Renè Gertig, Anna Gestrich, Holger Gladrow, Melanie Glaub, Pierre Glinski, Anne Gudelius, Theresa Häckel, David Hammer, Susan Hartkopf, Thilo Hartmann, Iris Hartwig, Günther Heilmayer, Franziska Helbig, Heiko Herzberg, Nils Herzog, Florian Hieber, Katharina Hiltl, Sebastian Hoch, Julia Holzmann, Anne Hunger, Serjoscha Hylla, Anke Jährmann, Dimitri Jaramanas, Janine Jeßulat, Ivan Jevremov, Christine Johanns, Jörg John, Sören Kaatz, Jonas Kampe, Marcus Käpernick, Jana Kliem, Sonja Knoll, Anne Konrad, Nicole Köpsel, Alexandra Kostareff, Manja Krausche, Nicole Krengel, Julia Kriese, Christian Krüger, Michael Krüger, Nicole Krüger, Susanna Kühner, Anke Lamm, Mirko Lange, Detlef Leonhardt, Franziska Lindner, Sabine Lömker, Susann Lucas, Tanja Manigk, Nicole Mattern, Jens Mehler, Christian Meis, Sebastian Mettin, Miriam Meyer, Sophie Mitius, Shohreh Mohajeri, Samaneh Mohammadtaghi, Sebastian Moos, Michael Mousati, Mihaly Nagy, Anne Neumann, Michael Nevermann, Andrea Niemann, Franziska Noack, Florian Jonathan Ober, Paul Ochotzki, Kai Oestreich, Vera Orbes, Ortlind Paschek, Sascha Prinz, Christian Reddemann, Benjamin Reichert, Anne Reinicke, Christian Sahm, Robert Schälike, Annette Schindler, Alexander Schlegel, Jemima Schmidt, Christina Schneider, Monika Schneider, Julia Schrader, Andrea Schult, Svenja Schulz, Birte Schwan, Lena Karina Sennekamp, Ilona Sinjutina, Jakob Steinmann, Sandra Stengel, Jörn Stolzheise, Miriam Störmer, Robert Strube, Sandra Stuck, René Suthfeldt, Aniko Takàcs, Yunus Temel, Maren Uhde, Sebastian Ullrich, Gwendolyn Vender, René Vorbringer, Daniela Wagner, Till Wankmüller, Martin Wegner, Marlene Weiler, Christin Weiß, Felix Weiß, Alexander Wentzel, Jan Wenzel, Stefanie Wenzel, Aline Wiegand, Martin Wienert, Andreas Wilhelm, Bibi Willmann, Pierre Winkler, Uta Winkler, Florian Witschaß, Josina Wittke, Jan Wötzel, Astrid Zach, Nicole Zänker, Marco Zarske, Frank Zerbe.

BERTHA-VON-SUTTNER-OBERSCHULE, REINICKENDORF

Abdel-Halim, Sharif; Achenbach, Corinna; Aderhold, Leon; Althoff, Jannis; Bartell, Janita Corinna; Beck, Ann-Kristin; Berner, Seref-Derman; Büyükari, Cihan; Cavusoglu, Gülden; Cornelsen, Katinka Annelie; Dereli, Özkan; Durstewitz, Nora; Elmas, Zerrin; Elsholz, Chris; Engelhardt, Markus; Eyermann, Elisa; Fenske, Martin; Fogarasi, Carolin; Funke, Charlotte Julia; Gabriel, Gloria Katharina; Gerhardt, Sven; Gesch, Maxine Vera Elisabeth; Gette, Irina; Giebelhausen, Annett; Gökcan, Pelin Aylin; Govinda, Suraj; Gramlich, Anna-Katharina; Grünenberg, Johannes; Günes, Aybike; Hahn, Joachim Christian Eduard; Hamann, Friederike; Hamelow, Lisa; Haubitz, Steven; Heim, Ramona; Heise, Julia Anika; Herbst, Benjamin; Heyder, Max; Hild, Marek Bastian; Höner, Svenja Karina; Huang, Ziyi; Huth, Hanna Katarina; Jablonski, Maxim; Jetzschmann, Katharina Janet; Jörn, Dana Franziska; Jordan, Martin Ferdinand; Kaiser, Soraya; Kastelic, Nicolai; Kedenburg, Zarah Marlen; Kiele, Franziska; König, Tim; Konszack, Anne; Krause, Mike; Kücük, Yeliz; Kügow, Romano; Kuzyk, Alla; Lee, Yip Han; Lehmann, Martin; Lei, Weixi; Liebig, Fabian Jörg; Löbe, Sophie; März, Laura; Magalowski, Caroline; Malewicz, Nathalie Maria; Marecki, Pia Madeleine; Marx, Margarita; Matyba, Jana Kristin; Meier, Tobias Alexander; Moussil, Samira; Neitzke, Tim Sebastian; Nestler, Ulrike Judith Helga; Nguyen, Tuyet Hang; Nolte, Jannosch; Nooke, Antonia Sophie; Nowaczyk, Patricia Izabella; Ortmann, Stefanie; Paulitz, Benedikt Maximilian; Pyo, Sung-Min; Quandt, Dennis; Retzlaff, Theresa; Rigopoulos, Melina Susanna; Ritzkat, Sebastian; Rönning, Christoph; Roos, Morgana Desideria Cheyenne; Roth, Kerstin Annika; Rowedder, Sebastian; Ruben, Richard Samuel; Rudel, Antonia; Sayatz, Konstantin; Saygi, Serkan; Schäper, Simone Christine; Schaube, Sebastian Friedrich Felix; Scheiba, Claudia Kristin; Schmidt, Sandra; Schneider, Toni; Scholz, Steven; Schumann, Jennifer; Sebralla, Felix; Seifert, Maren Britt Lenke; Shahid, Dawood; Smolny, Larissa Judith Katharina; Sorg, Manola Liu Melina; Tätweiler, Friederike Sophie; Tenbusch, Ronald; Terschüren, Silas; Turhan, Suna; Tymieniecki, Agnieszka Dominika; Vogel, Lisa Maria; Werner, Daniel Philip; Winkelmann, Maria; Wypisniak, Karolina; Zimmermann, Kai Christoph; Zöllner, Lukas.

BERTOLT-BRECHT-OBERSCHULE, SPANDAU

Gülsah Aktepe, Tanja Bathke, Florian Dieter Jürgen Behrend, Heiko Bienge, Dominic-Pascal Wolfram Büch, Julian Butzkamm, Linda Chaer, Sara Dimassi, Jan Felix Ellermann, Damla Erdogmus, Milan Filusch, Annabella Janet Hanisch, Lisa Herrmann, Vincent von Hinrichs, Gernot Hoppe, Aleksandra Jandric, Benjamin Jaworskyj, Patrice Arnaud Kessé, Rachel Lüthgens, Mateusz Misterek, Göktem Özgüven, Alisa Paternoga, Annika Pieper, Anna Rausch, Kerstin Reichert, Jennifer Salbach, Laura Schmittat, Till Gregor Schröder, Lisa Schulze, Henrietta Schwarzkopf, Selina Seemann, Marcel Skrzipczyk, Dani Splittstößer, Miriam Sternheimer, Ivonne Stiegeler, Marina Talaga, Pan Dau Ting, Florian Wulfes, Meryem Yavuz, David Zeumer.

BETTINA-VON-ARNIM-OBERSCHULE, REINICKENDORF

Bader, Max; Bojanowsky, Agnes; Bonczynski, Yvonne; Bork, Elisabeth; Brezinski, Bettina; Cailloux, Michael; Chorrosch, Timo; Diduch, Alena; Ecke, Sandy; Engel, Sharina; Forst, Alexander; Friedemann, Sarah; Gadow, Julia; Ghesquier, Christoph; Gogacz, Paulina; Hannak, Jan; Hartwig, Annica Nicoletta; Haselmann, Kim-Jacqueline; Kähms, Jannik; Keller, Nina; Kilicer, Nastassja; Kohl, Ilenia; Kröger, Anna Lina; Krois, André; Kruppa, Andrea; Kuboszek, René; Kurz, Sarah; Lagdowski, Sandra; Lahe, Maren; Lietz, Katrin; Lindemann, Anna; Maaß, Rolf; Marschke, Marcel; Marx, Julian; Nehring, Fabian; Okolski, Steffen; Pallien, Stephanie-Julia; Peter, Maria; Quade, Dominique; Richter, Natalie; Rohde, Leonie; Saygaz, Sevgül; Schneider, Johannes; Schneider, Julia; Schneider, Tatjana; Schoppe, Rebecca; Schwarz, Annika; Sokolowski, Christian; Stange, Paul; Stark, Janine; Swienty, Alexander; Weigandt, Lina; Wendt, Niels; Wiest, Daniel; Witzleben, Franca; Zint, Ulrike.

BRILLAT-SAVARIN-SCHULE (OSZ GASTGEWERBE), WEISSENSEE

Mandy Adam, Tino Becker, Stefanie Düring, Friederike Große, Kathleen Grundke, Miriam Kattillus, Thomas Kusyk, Charlyn Kutschera, Marie-Christin Leist, Mirjam Mosdzen, Kira Neidow, Heiner Odebrecht, Pia Rogge, Christoph Sandner, Jana Schneider, Nico Siegmüller, Gordon Süß, Daria Tyrakowska, Juliane Zent.

BRÖNDBY-OBERSCHULE, STEGLITZ

Akman, Daniel; Auber, Martin; Baaske, Felix; Bender, Dustin-Kenny; Bergert, Tobias; Bergler, Jaqueline; Bimmermann, Benjamin; Birkner, Sarah; Bocionek, Jessica; Borchert, Jonas; Bredigkeit, Katharina; Budziarek, Tatjana; Chang, Sung-Un; Degner, Dominic; Dräger, Carmen; Drehmel, Florian; Drews, Eric; Drisner, Irena; Ebeling, Franziska; Ellinghaus, Valentina; Ettinger, Angelina; Franken, Sophie; Gallus, Elisabeth; Gerey, Bike; Gerlach, Ricarda; Glowacka, Edyta; Gröger, Nadine; Gündel, Sebastian; Gündüz, Hüseyin; Gutschke, Ariane; Henkes, Benjamin; Herklotz, Patrick; Höfig, Alan; Isik, Seher; Karstädt, Simon; Kellermann, Nils; Khazaeli, Ehssan; Kijewski, René; Knecht, Eugen; Köbernik, Philip; Lange, Christopher; Lefeber, Lucas; Lindau, Susanne; Loos, Stephanie; Masacci, Alessandro; Mathwig, Jennifer; Mehlis, Christian; Mika, Malwina; Miller, Jimmy; Naschitzki, Nikola; Oberpichler, Sabrina; Olczak, Tomasz; Osiak, Paulina; Özbek, Tugba; Paschkova, Daria; Petrovic, Milenko; Preissler, Marcel; Pribnow, Laslo; Rohde, Esther-Maria; Rolf, Sandra; Sandow, Julia; Schernick, Alina; Schirrmeister, Franziska; Schneider, André; Schulze, Stefanie; Schütz, Anna; Schütz, Lisa; Shadkar-Vatan, Zoya; Shaltout, Sherif; Siewert, Patricia; Soner, Niyal; Späth, Mandy; Tillner, Jeannine; Traeger, Katharina; Trobisch, Gina; Wallmann, Florian; Wallmann, Tobias; Wiedenhaupt, Sebastian; Witzke, Julian; Ziegert, Lennart.

CANISIUS-KOLLEG, TIERGARTEN

Johan von der Aue, Sven Baatz, Felizitas Bauer, Erasmus Bautsch, Klara Bednasch, Felicitas Bellin, Linda Benert, Laura Blattner, Simon Boecker, Flora Budianto, Julian Büttner, Sergius Dadaschi, Carolin Deuflhard, Sandra Draheim, Johanna Dreismann, Dirk Drutschmann, Nils Ehlert, Max Ficht, Robert Frank von Fürstenwerth, Carlotta Giustozzi, Martin Göttker, Charlotte Gondolf, Albert Gottschewski, Felix Gräfe, Junia Greb, Katharina Hermes, Sebastian Herzberg, Koki Hoberg, Vivien Iffländer, Yeong-Cheol Jang, Andreas Jaron, Anna Keßler, Kathrin Koenen, Sophie Köppel, Isabella-Leopoldine Kohl, Clarissa Krug, Alexandra Kruta, Maria Kwapisz, Lucia Lewerich, Christopher Lippke, Artjom Merjasch, Vincent Müller, Martin Nemitz, Patrick Niesel, Miguel Ocón Aucca, Magdalena Piatosa, Christian Pollmann, Lukas Poralla, Eva-Maria Radermacher, Lucas Radermacher, Sophia Raus, Gabriel Reitz, Florian Röger, Nicola-Patricia Rudert, Hendrik Rühmann, Philipp Rüßmann, Julia Sausen, Gwendolyn Scheidges, Michael Schlüter, Markus Schmid, Gabriel Schwabe, Richard Schwarzl, Romana Schwarzl, Anna Schweinberger, Paul Seiffert, Martin Sobczyk, Hen-Ju Song, Christoph Sonntag, Torsten Spiegel, Julian Steinemann, Benjamin Stiegert, Johanna Sáenz, Daniel Templiner, Maximilian Thormann, Nikolaus Trenkler, Carl Philipp Trump, Christian Vogelgesang, Claudia Vogelgesang, Katarina Voloder, Franziska Wagner, Philipp Weidner, Katharina Wenkel, Benjamin Wiese, Elisabeth Würtz, Nikolaos Xenidis, Sebastian Ziegler.

CARL-FRIEDRICH-VON-SIEMENS-OBERSCHULE, SPANDAU


Yasemin Altinel, Markus Anlauf, Gregor Bergob, Tony Born, Lisa Budzynski, Martin Bukowski, Berna Cekinmez, Nicole Cienskowski, Nurcan Dalaz, Philip Damaschun, Jeannette Deutschmann, Kolja Eckart, Tanja Faustmann, Sebastian Gollasch, Catrina Grella, Tobias Groth, Hardy Hartmann, Felix Herziger, Paul Hutchinson, Marina Jakasa, Niklas Joachim, Darius Jonda, Ufuk Kablan, Ali-Burak Kara, Seda Karaosman, Onur Kirci, Yvonne Kirsten, Paula Klein, Kevin Kröhnert, Patrycija Majorowicz, Karoline Marienhagen, Maren Mauck, Peter Mc Colgan, Jasmin Modrow, Maximilien Mohaupt, Lubov Müller, Natali Nagel, Julia Nix, Jan Nußbaum, Esma Öger, Kamila Olszewska, Kim Pätzold, René Pernull, Lasse Pöppe, Robert Post, Valerie Reich, Damian Rohnstock, Schluwa Sama, Isabelle Schenk, Olga Schermer, Sandra Scherner, Bastian Schramm, Gerrit Schultz, Kristina Splawski, Sven Kyungsu Sumpf, Timur Topal, Philip Wagner, Damla Yagbasan.

CARLO-SCHMID-OBERSCHULE, SPANDAU

Esra Akpolat, Nina Bartschat, Lital Ben-Schalom, Kai Berg, Michael Betke, Asita Shiva Beyer, Okkan Coban, Malwina Debowy, Gregor Eckelmann, Janine Eerland, Jendrik Fischer, Besarta Gigollaj, Kawe Haddadi, Muhannad Hassan, Benjamin-Peter Hein, Esma Kabakci, Emre Kayabasi, Andreas Kindt, Jessica Knerler, Jasmin Kreutzberg, Olcay KücükAnn-Katrin Lindenberger, Laura Ludwig, Vinh Chinh Ma, Svetlana Melnik, Tran-Nam Nguyen, Christopher Rathmann, Julia Rietdorf, Mohamed Sawan, Pio Schliephacke, Michael Schönmeier, Kariem Soliman, Hannes Sommerfeld, Adil Soytürk, Anna Szyszka, Yakup Toraz, Monika Trochowski, Hacer Uyanik, Turgut Uzun, Elisa Zeller.

CARL-PHILIPP-EMANUEL-BACH-SCHULE (GYMNASIUM), MITTE

Fabian Boreck, Carolina Eyck, Linda Fichtner, Lukas Fichtner, Alexey Gerassimez, Laura Gick, Julius Heise, Alexandra Ionis, Friederike Jurth, Anton Koch, Adam Kubina Adriana Lewandowska, Wiebke Lichtwark, Sophie Lücke, Maria Palme, Richard Peters, Helena Poster, Johanna Siebert.

CARL-VON-OSSIETZKY-GYMNASIUM, PANKOW

Aline Abboud, Romy Anspieler, Janine Arndt, Aileen Bahl, Sophia Bahl, Christian Batsch, Markus Block, Florian Blumberg, Lisa Böhme, Clara Bofinger, Florian Bollmann, Lisa-Marie Braun, Franziska Brodde, Joanna Bukowiecki, Nele Bunkelmann, Artjom Butyrtschik, Ginette Daßler, Christian Dictus, Therese-Marie Dieskau, Justine Donatus, Lina Dornhof, Julien Enzanza, David Benjamin Faßbender, Julia Fiedler, Karolin Fischer, Matthias Fischer, Sophia Flöricke, Paul Franke, Stefanie Franke, Anna Freiberg, Kevin Fritsche, Daniela Gareiß, Pauline Gebauer, Maria Gilomen, Richard Gnewkow, Fabian Gringmuth-Dallmer, Christian Gröger, Fabian Großhans, Jakob Gutenschwager, Elisa Haberland, Teresa Hellwig, Philipp Hertzfeldt, Anne Hesse, Nadja Hlinak, Ira Hoehnel, Paul Höricke, Juliane Irmler, Ariane Jordan, Julia Kästner, Caroline Kahlenberg, Paul Kalz, Nadja Kaufmann, Stefanie Keding, Sandra Keil, Elisabeth Klee, Josefine Klein, Leonard Franz Kluger, Julia Kluthe, Christian Knäbke, Liane Sascha Kober, Franziska Koch, Anne Köhn, Johanna Kolbe, Steve Kossmann, Jessica Krüger, Daniel Kuhn, Jenny Kunde, Melanie Lage, Christin Langenick, Mathias Lehmann, Jacob Liebig, Antonia Liegel, Richard Lindörfer, Luisa Losch, Sarah Lotties, Robert Mahnke, Christine Mansfeld, Florian Marks, Annalaura Meißner, Sandra Mennicke, Stephanie Metzger, Julia Michalsky, Florian Mitra, Luisa Mitzkat, Friedrich Mohr, Herbert Mohr, Luisa Naß, Mahyar Nicoubin, Philipp Noack, Edgar Opitz, Gregor Padel, Maike Reichert, Florian Richter, Ariane Rösel, Robert Ronge, Laura Rose, Anne Roy, Chris Rücker, Sven Rühl, Eric Rupprecht, Constantin Ruske, Arvid Salzwedel, Linda Sander, Conrad Scharf, Marlen Schechner, Malte Scheibe, David Schicht, Anna-Sophia Schierl, Anne Elisa Schlegel, Maximilian Schmieder, Alexandra Schneider, Katharina Schultrich, Konrad Schultz, Alexander Schulz, Lydia Schulz, Peggy Schulze, Xenia Monika Schwarzer, Jonathan Sehr, Tom Seifert, Carl-Richard Seiffarth, Melanie Sidoff, Paul Stange, Yvonne Sarah Stark, Sebastian Stein, Tim Stolle, Eric Tabbert, Philip Thinius, Josefine Wagner, Karoline Weit, Jan Wendler, Charlotte Werner, Christoph Wieczorek, Sophia Wildgrube, Julia Wolf, Elisabeth Zieger.

CARL-VON-OSSIETZKY-OBERSCHULE, KREUZBERG

Pinar Adanur, Salih Alkonavi, Christina Altmann, Yasin Araz, Roxana Arif, Alaa Asouli, Gamze Bala, Josef Bär, Heidi Barz, Nadja Borchert, Rowena Danae Katharina Böttig, Fabian Broßeder, Ferhat Celik, Cherifa Chakroun, Meltem Demirtas, Eren Dogan, Sultan-Melek Dogan, Amna El Sayed, Lisa Fischer, Dustin Galander, Artur Giedymin, Amina Glatz, Nikolas Hartmann, Julian Haupt, Mahassen Ibrahim, Hakan Ileri, Walid Iraki, Elisabeth Jacobs, Jakob Judkowiak, Nurcan Kanli, Nurhan Kanli, Burak Kaya, Itris Khieschman, Damla Kirbuga, Maximilian Kleist, Anna-Lena Klussmann, Emine Kocak, Reyhan Koyuncu, Dennis Kramp, Janine Mei San Lee, Lale Yasmin Lehmann, Sobhi Mahmoud, Ghada Mardenli, Melike Nevruz, Huu Tan Nguyen, Milan Nikolic, Nora Omari, Atila David Öztürk, Anna-Sophia Paus, Aminta Rother, Rami Safwan, Gamze Saltik, Shiva Samadi Dinani, Annique Schliepach, Sascha Schönig, Safija Sedic, Rageef Sivasubramaniam, Robert Steinert, Ali Tamim, Ahlam Triki, Aylin Ucar, Meryem Yildirim.


CARL-ZEISS-OBERSCHULE, TEMPELHOF

Amtsberg, Helene; Babic, Christina; Balog, Bjanka; Beier, Angelina Steffanie; Bienek, Jessica; Binsch, Fryderyk; Block, Benjamin; Brathuhn, Nicola Claudia; Brunk, Marcel Alexander; Burgstaler, Tobias; Buschke, Janina; Buttler, Sandrina; Dabros, Paula Marzenna; Diering, Dennis Bernd; Eichner, Katharina; El Akhras, Mohamed; Fikus, Sandra; Gräßler, Georg; Haase, Susanne; Heim, Katharina; Hein, Katrin; Heppner, Jan; Hüls, Sarah; Janus, Paul; Janz, Sascha Sven; Jerichow, Nina Kim Laura; Jödicke, Sabrina; Kannacher, Janis; Kobert, Julia; Maes, Alessandra-Damaris; Mercker, Franziska Bianca; Michel, Vanessa; Neumann, Joscha; Niedermeier, Florian; Nuszkowski, Dennis Joel; Okyay, Askin; Prager, Oliver Andreas; Raether, Sabrina; Rezay Haghdoost, Mohammad; Rosairo, Derick Randell; Ruhnke, Sebastian; Schiefner, Lea; Schlachter, Florian; Smolka, Victor Joachim; Strohmeier, Christopher; Ulbrieg, Katherina Sophie Pauline; Wergin, Jennifer; Wiescholek, Karolina Maria; Zepke, Daniel Markus.

CHARLES-DARWIN-OBERSCHULE (GYMNASIUM), MITTE

Andres, Sina; Azig, Christopher, Andreas; Baier, Felix Alexander; Balzer, Carolin; Bauer, Johannes; Bernhardt, Thomas; Breljak, Anja; Buller, Jakov; Cardeli Garcia, Francois Marcel; Davtjan, Arewak; Derek, Stipica; Duckerschein, Stephan; Ebert, Nadja; Fahr, Lisa; Felsberg, Susanne; Ghafar, Qudsija; Grinyuk, Nadja; Gurske, Elisa; Henn, Steven; Henniges, Marvin; Henschel, Elisabeth; Jolayi, Tavree; Jones, Jeffrey Julius; Kaminski, Ennio; Kermer, Angelina; Kohn, Carolin; Kophamel, Christin; Lahmer, Alexandra; Leopold, Robert; Leyh, Nadja; Litovski, Anton; Malutzki, Angelique; Ménchen, Dijon; Mertens, Clara; Meyer, Johanna; Morosow, Juri; Neumann, Peter; Nitschke, Alexandra, Rita; Oehlke, Tobias; Oslislo, Sara; Otto, Susanne; Rabinovic, Vadim; Ramm, Sascha; Richter, Judith; Saliba, Daniel; Schell, Alexander; Schmidt, Nico; Schmiester, Sören; Schönfeld Janewa, Vanessa; Schulze, Annette; Sekulic, Marija; Stötzer, Robert; Thienel, Christin; Thyrolf, Michael; Uhlmann, Björn; Urbanowitsch, Nina; Viebig, Jenny; Wegert, Simon; Wischniowski, Carolin; Wölk, Jenny; Zakrzewski, Caspar; Zinn, Maik; Zobnina, Tatjana; von der Wall, Gregor.

CHARLOTTE-WOLFF-KOLLEG, CHARLOTTENBURG

Andreou, Tino; Arslan, Ülkühan; Aschaber, Andreas; Bartszies, Sven Pierre; Bauer, Doreen; Bauer, Florian; Bergemann, Kirstin; Berthold, Urte Franziska; Beutner, Julia Sophie; Bismark, Anja; Bloch, Benjamin; Bock, Svenja Helga; Bousset, Jeanette; Breuer, Sarah Antonia; Brüske, Marcus Wolfgang Peter; Bürger, Karin Gertrud; Chabarek, Samir Alexander; Draeger, Lars; Dregorius, Sabine; Egeling, Anika; Ernst, Isabel; Felsenberg, Tim; Fleischer, Linda Katharina; Fricke, Birte; Fux, Nina; Geppert, Katja Christel; Gericke, Steffen; Gierloff, Sarah Maria; Gougas, Katharina; Grabe, Tamara; Gunaratnam, Roshan; Gutscha, Sylvia Maria; Hille, Jacqueline; Hintze, Christiane Maria; Hinz, Elisa; Huke, Florian; Iken, Tamara; Incannova, Daniela; Kamien, Corinna; Kaminsky, Florian Alexander; Kaphengst, Anke; Kappenstein, Katrin; Kastner, Michael; Kern, Christin; Kischnick, Juliane; Kocksch, Christian; Konstantin, Ingmar; Koschwitz, Nikolas Florian; Kostudis, Olivia; Kottulla, Juliane; Kowski, Michael; Krafft, Monika Katharina; Krause, Ingo; Krüger, Alexander; Kurtuldu, Aysegül; Lange, Philip; Lantz, Melanie Barbara; Lasarew, Slawa Michael; Lecke, Felix; Lindner, Karim; Loewel, Nicole; Machule, Sabrina; Mahle, Michaela; Marg, Christian Erich; Marstaller, Nils; Meissner, Leonie; Melcher, Friederike; Mielke, Claudia; Mohr, Sylvia; Möller, Antonio Moritz Joel; Mützlitz, Patrick; Nitzsche, Ralf; Perkovic, Josip; Piskol, Dirk; Präkelt, Melanie Annegret; Przybilla, Kai; Queen, Angela Michelle; Rataj, Stefanie; Ricardoni, Pascale; Riemann, Robert Andreas; Rösener, Regine; Salman, Anja; Scherf, Steffen; Schidlowski, Susann; Schiller, Juliane; Schmerler, Steffen Carsten; Schmidt, Sebastian Daniel; Schneider, Nicole; Schorr, Christopher; Schröder, Angelika Marie; Schünemann, Yvonne Marion; Schwietzer, Kai Bernd Arno; Sekulovic, Violeta; Siegel, Romy; Sokolyuk, Dimitri; Spank, Jessy; Speth, Jan Stefan; Stoll, Ariane; Stumm, Judith-Alexandra Saskia; Virchow, Paul-Sebastian Alexander; Volkmann, Dirk; Waldow, Mario; Weber, Heidi; Wehnert, Jürgen Bodo; Welsch, Heike; Werner, Jessica; Wever, Clemens Thorsten Niklas; Wieler, Reinhard Matthias; Wogrin, Annika Karin; Zeußel, Frank Maria; Zimmermann, Mandy; Zorn, Florian.

CLAY-OBERSCHULE, NEUKÖLLN

Bardutzky, Daniel; Beyer, Benjamin; Bredow, Jasmina; Breitweg, André; Brenke, Roland; Buch, Tassja; Buchwald, Björn; Buchwald, Nanina; Dam, Qing-Xia; Danek, Benjamin; Delvenne, Caroline; Eggert, Philip Hendrik; Franz, Melina; Fröhlingshausen, Florian; Geier, Tobias; Günter, Saskia; Gyles, Jonathan; Habich, Sascha; Hähnel, Jessica; Hauck, Till; Helmrich, Sonja; Henk, Fabian; Hiery, Marcel; Kaletta, Vivien; Kalkoff, Pauline; Käse, Mareike; Kasten, Catharina; Kersten, Melanie; Kilinc, Baki; Kobow, Frederike; Koch, Miriam; König, Nadine; Kozinoga, Steven; Krieg, Antonia; Kroenert, Alexandra; Krüger, Martin; Kuhle, Miriam; Lesniewska, Martyna; Lutz, Marlene; Mäder, Alexandra; Marchal, Jasmin; Marx, Sascha; Menzel, Virginia; Meyer, Jacqueline; Michelis, Lucas; Müller, Sascha; Nguyen, Tang-Qui; Pankalla, Kathrin; Pfordte, Sascha Stefan; Prediger, Vivien; Rajput Khokhar, Muhammad Shakeel; Reidemeister, Sven-Åge; Sadegüzel, Nermin; Said, Ahmed; Schäfer, Skadi; Schlegel, Silke; Schüler, Stefanie; Schünemann, Isabel Annemarie Gertrud; Schwandt, Sandy Ann; Spörl, Elisa; Stargardt, Sascha; Steinbrück, Mario; Strohschein, Svenja; Szczepanski, Michael; Taoum, Elias-Assad; Tiedtke, Jennifer; Tonnätt, Nils; Trieu, Sylvia; Walter, Björn; Wertejuk, Maria; Ziep, Benjamin.

COURBERTIN-GYMNASIUM, PRENZLAUER BERG

Jenifer Appelt, Christine Bartels, Anika Bormann, Niels Büchel, Valentina Budnik, Verdinand Bünsow, Yamila Cabrera Rodriguez, Marcus Dathe, Angelicque Dellerue, Christian Donner, Dominique Ehme, Melina Fleck, Henriette Grassmann, Thomas Grell, Sascha Haertel, Marvin Harde, Sonja Helbig, Ulrike Herfurth, Paul Hillebrand, Katharina Janz, Karin Jerschow, Sven Kellermann, Kai Kleefisch, Paula Kopowski, Dorotheé Kretschmar, Sebastian Kühner, Ulrike Liese, Beatrice Lorenz, Vivian Mai, Manuel Mansour, Madeleine Menzel, Sandra Nawroth, Tina Neumann, Bettina Otto, Tina Pawelzik, Matthias Penk, Sebastian Pfeiffer, Dario Pomrenke, Anica Rechenberg, Norman Repkow, Andrina Reske, Sebastian Richter, Martin Ringel, Mathias ilti Rusche, Philipp Scherping, Christin Schiering, Steven Schröder, Toni Schuldt, Julia Schwarz, Nils Schwenzfeier, Andreas Seiferth, Christopher Stosno, Robert Streller, Felix Jörg Süpply, Nadia Syring, Frauke Till, Johanna Tkatsch, Magdalena Vadersen, Bernadette Voll, Claudia von Czernitzky, Konstanze Wagner, Janine Wegner, Claudia Went, Fabian Wiktor, Elmar Willemsen, Anton Willert, Max Witter, Stefanie Zarse, Doreen Ina Ziegler.

DATHE-OBERSCHULE, FRIEDRICHSHAIN

Laura Ameln, Heidi Arabadshow, Anne Autenrieb, Markus Bachmann, Maria Baldow, Philipe Bastian, Esther Behrsing, Sarah Bracklow, Sarah-Amina Brunzlow, Josephine Bünger, Hannah Burian, Ramon Busch, Michael Chladeck, Moritz Dey, Janine Dywicki, Nico Ebert, Maria Esch, Tobias von Essen, Elisa Ewald, Madlen Fischer, Johannes Frodl, Maria Geng, Kay Gillwald, Susanne Gnilke, Nicola Götze, Sebastian Haesner, Julia Hansel, Maria Heine, Jakob Heise, Oliver Herrmann, Fabian Heyer, Christian Heyn, Reimund Hildebrand, Cathleen Holzhauer, Laura Hornig, Axel Jähnichen, Yoshiko Jentczak, Johannes Jungmann, Franziska Kirschner, Steve Köhler, Paul Kramer, Sascha Krischok, Martha Kröger, Julia Krohn, Arlene Krüger, Jonas Kusch, Annica Lamprecht, Mario Lemzer, Mandy Liebenau, Carolin Ludwig, Martin Melon, Karolin Metzger, Marielluise Michaelis, Nadja Müller, Maximilian Nowottnick, Clemens Oehme, Linn Osterloh, Theresa Paul, Annika Petrenz, Lydia Polakowski, Josephine Pollee, Jörn Prädel, Wulf-Georg Reiche, Jonas Rüdinger, Nora Sacher, Philipp Salewski, Marco Schäler, Julia Schenke, Michel Schöning, Matthias Schwarz, Rebekka Steldinger, Benjamin Stiebel, Nadine Stürmer, Juliane Voigt, Constanze Wächter, Stefanie Wanders, Jessica Warnatsch, Katharina Weber, Christiane Wegner, Martin Weller, Virginia Wendt, Karoline Wiesner, Robert Winkler, Caroline Wolff, Johannes Wolff, Ulrike Wolff.

DIESTERWEG-SCHULE (GYMNASIUM), MITTE

Akkus, Selma; Aral, Suzan-Tugba; Asikoglu, Burak; Atik, Aysegül; Avcibas, Kadriye; Barrijal, Fatine; Bayram, Ismail; Becirovic, Salih; Bozzella, Alessandro; Chebli, Miriam; Chebli, Sarah; Demirel, Cengiz; Di Roma, Francesca Alessandra Valentina; Dietz, Dennis; Duong, Michael; Erbug, Firat; Ercegovic, Dominik; Erkovan, Selman; Erul, Ismahan; Ewald, Vanessa Isabell; Ewert, Julia Natalie; Festa, Silvana; Gluth, Sascha; Gülmez, Bircan; Gürbüz, Nihan; Hamad, Nadine; Heuter, Mirjam; Kahya, Esma Hüsna; Kaya, Ali-Kemal; Knösel, Vanessa Elisabeth; Kruse, Sabrina-Mandy; Lesniak, Caroline; Lindenmüller, Gloria Julia; Malekzadah, Murwaried; Mentzer, Natalie; Metz, Ilja Konstantin; Micek, Simone; Micic, Dijana; Nakwache, Farah; Özkan, Oguzhan; Paskalski, Dawid; Pavic, Kristina; Rogala, Sylwia; Rückheim, Manuel Nils; Saky, Dana Chalak Omar; Saky, Lana Chalak Omar; Schmidt, Lisa; Schnurre, David Henning; Sezgin, Dilara; Szwilski, Dominik; Tazefidan, Aybige; Tazefidan, Kutlualp; Tekyildirim, Hatice; Wnykowicz, Romy; Wust, Malte Bastian; Yadikar, Ibrahim; Yildirimoglu, Fatma; Yürek, Songül; Zabel, Jennifer Royana.

DREILINDEN-GYMNASIUM, ZEHLENDORF

Hakan Akdag, Hannah Andres, Aileen Arndt, Nina Bischof, Markus Brösamle, Benjamin Brückner, Tobias Büchner, Jasmine Dellè, Rebecca Dittert, Selma Dizdarevic, Tabea Duch, Ömer Durbin, Sara Ersözlü, Alexander Fechteler, Pierre Fietz, Alisa Gärtner, Dominik Gempf, Mareen Gläske, Richard Görlitz, Benjamin Gottschalk, Katharina Graupe, Clara Hellweg, Lukas Hermsmeier, Alexander Holz, Vincent Jahn, Joschua Katz, Laszlo Kielczinski, Robert Koch, Johannes Kohlstedt, Viviane Kossin, Annika Lauer, Matti Leimbach, Martin Liborius, Valbona Mehmeti, Friedrich Müller, Laura-Marie Müller, Nadine Nix, Sergej Ockel, Tolga Özgen, Christoph Opitz, Manuel Opitz, Larissa Pieper, Christian Rödder, Anastasia Rudneva, Anne Sophie Schaper, Hendrik Schmerge, Martin Scholtyssek, Bodo Schrader, Katharina Schultz-Ebert, Clemens Schulze, Janina Segebart, Tanja Spanovic, Sylvie Speransky, Benjamin Steinmaus, Fabio Teßmann, Anam Wagner, Gunnar Weber, Till Weller, Philipp Wilkening, Markus Wulff.

DROSTE-HÜLSHOFF-OBERSCHULE, ZEHLENDORF

Baldermann, Eric; Balke, Alexander; Beckmann, Tanja; Bellack, Florian; Berns, Lisa; Binicioglu, Oguzhan; Bochentin, Christoph; Boehmer, Doreen; Bombei, Daniel; Bongen, Mareike; Bormann, Lisa; Braeuer, Philine; Brandt, Isabel; Brehme, Laura; Brkic, Nina; Brunetta, Alina; Creuzberger, Louisa; Dierig, Katarina; Dirkwinkel, Johanna; Dittwald, Sarah; Eggert, Alexander; Fietkau, Nadine; Forth, Jan Hendrik; Frankl, Franziska; Freesemann, Marie-Louise; Gartmann, Marius; Gaulke, Céline; Gay, Hendrik; Gehre, Mascha; Germann, Andreas; Gieseler, Jan-Constantin; Girra, Sina; Glowacki, Sebastian; Godglück, Christoph; Greber, Sebastian; Grout de Beaufort, Airan de; Günther, Christian; Heinrichs, Matthias; Hellmann, Rebecca; Hock, Aline; Hohwieler, Justus; Hübner, Marius; Humpert, Markus; Jacobi, Florian; Jeske, Judith; Juschka, Myrtha; Just, Janine; Kastner, Felix; Kathirgamalingam, Katheeisja; Kell, Lisa; Kilz, Dorothee; Klippel, Lisa; Klutentreter, Sven; Knothe, Emily; König, Mirjam; Köpke, Stefan; Kraner, Benjamin; Kroll, Michael; Kuderska, Edyta; Kumai, Shion; Kummer, Joachim; Lambart, Milena-Isabelle; Lee, Dominique; Lewald, Anne; Lommatzsch, Nicole; Maaß, Johanna; Mai, Danja; Mainitz, Isabel; Makowsky, Louisa; Malessa, Christian; Malessa, Simon; Mau, Hendryk; Meißner, Julie; Menn, Jan Philipp; Meßmer, Anja; Miron, Raluca-Mirela; Mitry, Angela-Sophie; Nawrot, Kristina; Neo, Zora; von Neumann-Cosel, Maxie; van der Paard, Nicolas; Pelikan, Jennifer; Pempel, Niklas; Pischon, Hannah; Pollück, Bent; Purmann, Jonas; Putzke, Simon; Rabolt, David; Richter, Sarah; Rogge, Lisa; Rupp, Julia; Schacher, Samuel; Schasler, Maximilian; Schick, Carlo; Schirmer, Annika; Schneidewind, Marjana; Schultze, Katja; Schulz, Erik; Schulze, Byron; Schulze, Clara; Soltwedel, Miriam; Sommer, Marie-Christin; Stallmeyer, Frederick; Steinbach, Matthias; Steuber, Viktoria; Stodt, Jacqueline; Sundarp, Elise; Tahamtan, Christina; Tamm, Maike; Wachsmuth, Charlotte; Wehl, Heidrun; Weimann, Daniela; Willberg, Benedikt; Winkler, Jonas; Witte, Robin; Zbiranski, Till; Zivkovic, Draga.

ECKENER-OBERSCHULE, TEMPELHOF

Barini-Gambarov, Kamal; Blaese, Janine Desideria; Bozkurt, Nevin; Bräuer, Claudio; Cebulla, Sandra Maria; Dursun, Salih; Dziubaczyk, Bartosz; Flaam, Markus; Franzen, Friederike Isabella; Funk, Tobias; Gärtner, Sarah Milena; Gareis, Niklas; Geiß, Maurice Robert Hellfried; Geitz, Benjamin; Golebiewski, Anna; Gräning, Tim; Hautop, Nicolas Benedikt; Helbig, Sarah Alexandra; Hildebrandt, Kevin; Hildebrandt, Vanessa; Hopf, Michaela; Hoppe, Hendrik; Hurtado, Niclas; Jawer, Ines; Kalkan, Fuat; Kaur, Sandeep; Kaya, Hasret; Khalil, Ricardo Abbas; Kreyer, Karin; Krystosiak, Filip Rafal; Kühnel, Viktoria; Lüzer, Anton; Mackiol, Steven Patrick; Mai, Linda Romana; Masch, Antonia-Carla; Morcinczyk, Daria Agnieszka; Neu, Tillmann Robert; Peickert, Franziska; Plath, Madeleine Jennifer; Reuther, Marielle; Richter, Marie; Rudolph, Judith; Rues, Katja Maria Elisabeth; Salomon, Sven; Samisch, Maja Viktoria; Schille, Nadine Gertrud; Schindler, Daniela Melanie; Schmidt, Gerald Trutz Baldur; Schmidt, Jana; Schnabel, Nathalie-Katharina; Schneider, Mia Grace; Schulz, Alexander Thorsten; Schulz, Janina Andrea; Schweikert, Rafael; Seidler, Eileen Rowena; Slania, David Oliver; Spyra, Domenik Oliver; Tinaz, Duygu; Volokjanin, Alexander; Weiß, Jasmin Rosemarie Elisabeth; Werner, Stefanie Sarah; Wittor, Marisa; Wolf, Vanessa.

ELLEN-KEY-OBERSCHULE, FRIEDRICHSHAIN

Raquel Elvia Alcantara, Linda-Eileen Althainz, David Anger, Anja Angermann, Ira Aprubs, Konstantin Arzt, Johanna Becker, Maja Benke, Simon Berndt, Paul Bittner, Maria Bolotin, Sara Böttger, Ivy Bremer, Laura Buchholz, Markus Buchholz, Cindy Buckow, Gina Dobberstein, Francine Franke, Falco Fritzsche, Maxi Fröhlich, Sebastian Goldhagen, Bianka Gose, Marie-Luise Grade, Julia Grimm, Nina Groschopp, Stefanie Gründel, Robert Grüner, Sabaheta Hasanovic, Sophie Heimes, Jana Hesse, Anh Hoang Ngoc, Susann Höppner, Andrea Jacobsohn, Alexander Kothe, Saskia Kotulla, Irina Krol, Jan Kunicki, Juliane Latzke, Sinaida Lel, Franziska Liewald, Loreen Lindemann, Claudia Lück, Janine Metzner, Julia Mogelnitzki, Christian Müller, Stefanie Neufeldt, Thao Nguyen Thi, Antonia Ortmann, Charlen Paetzelt, Daniel Rahn, Margarita Rasbasch, Dinah-Laura Reetz, Roman Schauermann, Norma Scheibe, Julia Scheuer, Valentina Schimpf, Bianca Schneider, Carlo Schönbeck, Daniela Schultz, Tina Schulz, Sandra Schumann, Felipe Smith, Marina Sotnikowa, Victoria Spengler, Philipp Strauß, Steven Thieme, Dimitri Unruh, Katharina Weißheim, Annemarie Wiese, Eileen Wiggert, Michele Wolter.

EMIL-FISCHER-SCHULE (OSZ ERNÄHRUNG UND LEBENSMITTELTECHNIK), REINICKENDORF

Alexander Bloch, Julia Brabandt, Ayla Celik, Linda Dühring, Dawid Galus, Jens Grünheidt, Berna Kacar, Marion Kajewski, Kaj Karsten, Tina Karsten, Steffen Kiselowsky, Julia Langner, Sascha Lieber, Stefanie Lisson, Anna Löwa, Martin Marquardt, Maren Methner, Thuy Ngan Nguyen, Gülgun Özmen, Laura Pfeffer, Michael Rädel, Bente Reher, Marcus Ritzki, Eileen Ruckdeschel, Marianne Schiemann, Ferenc Schulz, Jonas Unikauskas, Katharina Urban, Benjamin Zuchowski.

ERICH-HOEPNER-OBERSCHULE, CHARLOTTENBURG

Seda Akti, Gloria Amoruso, Valerie Backwinkel, Lisa Sophie Becker, Gent Berbatovci, Anna Besharat Zadeh, Marianne Bey, Julian Beyer, Sarah Bloesy, Maximilian Buske, Findan Cote, Sarah Diner, Rachel Dodoz, Philipp Dölle, Franz Ebeling, Verena Ehrenberg, David Erzberger, Johanna Foertsch, Mania Godarzani-Bakhtiari, Kea Gombert, Jana Götz, Luisa Grotefendt, Julien Grubisic, Eva Hartmann, Valentin Hoene, Sarah Jaafar, Janina Laura Jacob, Judith Käding, Anja Kandzia, Lillemor Kausch, Lisa Klank, Jan Konrad, Yara Matea Krause, Leonie Kusterer, Sara-Lea Kwee, Mascha Logaschetwa, Julia Mahnke, Nora Mbagathi, Malte Miram, Rosalie Möller, Anna Carline Müller, Elias Neujahr, Kaja Olgun, Anna-Katharina Papadopoulos, Leonie Petersen, Elisabeth Portmann, Susanne Rebbitz, Mona Reich, Valeska Rein, Jonas Rennoch, Mascha Roth, Katrin Rother, Zora Rux, Maria Schmaling, Marie Schmitz, Catrin Schramme, Oliver Seidel, Alessa Semet, Fabian Stroetges, Johann Peter Troch, Linda Tüxen, Alexandra Webb, Dennis Wienholz, Marieke Wulff, Filiz Yilmaz, Nauka Zartnack, Wanja Zerrahn.

ERNST-ABBE-OBERSCHULE, NEUKÖLLN

Gamze Acar, Faruk Akinci, Ismehan Bacanli, Hasret Basar, Mustafa Baskan, Salem Ben Muftah, Meltem Cavundurluoglu, Damla Damar, Elanur Dinc, Zeinab El-Ahmad, Seda Fidan, Christian Fürstenheim, Jerome Grussert, Yasemin Güneysu, Sarah Hager, Kai Hoffmann, Kangning Huang, Cansu Keloglan, Abdülkerim Kizilkaya, Indira Krijeziv, Gönül Küskü, Hong-Ngoc Le, Hilal Lekesiz, Gülcin Parakazan, Selcuk Parlar, Felix Popow, Juri Raddatz, Abdulkarim Remmo, Magdalena Rozicka, Stefan Ruhle, Esra Sahin, Kadir Sahin, Sandra Samolik, Savato Savidou, Ümmü Gül Simsek, Aaron Strahlke, Nesrin Susamci, Basak Serap Uzun, Abir Vogt, Tugba Yalcin.

ERNST-REUTER-SCHULE (GESAMTSCHULE), WEDDING

Eugen Block, Juri Dunzow, Marian Gläser, Marina Grebensikov, Diana Gurvica, Max Haberstroh, Maria Hasenkampf, Beáta Hauptvogelová, Attila Dominik Hillert, Maria Ivaigava, Mandkhai Jargalsaikhan, Karolina Jawad, Paul Karma, Olga Khavina, Hristo Kotzev, Mathias Kuchar, Caroline Leisle, Viktoria Litzenberg, Olga Livincov, Daniel Pavlovic, Liselotte Plociennik, Stephan Jörg Rother, Peer-Olbers Schittenhelm, Hardy Schwartz, Anna Smorodchenko, Juliane Sternberger, Saera Toqeer, Igor Tscherniakov.

EVANGELISCHE SCHULE FROHNAU, REINICKENDORF

Adam, Stephanie; Albrecht, Katharina; Balschun, Marietta; Barg, Sebastian; Bartkowski, Esther; Borchhardt, Nadine; Brüggemann, Andreas; Ebel, Friedhelm; Ewert, Alexander; Feustel, David Sean; Fisch, Silvia; Fritz, Catharina; Gohlke, Svenja; Grimm, Alexis; Groggert, Sebastian; Hagen, Eva; Hartmann, Till; Heinrich, Cora; Herzberg, Benedict; Hoffmann, Stefan; Hölbüng, Nils; Holthöfer, Mandana; Janouch, Elise; Kirsch, Johannes; Kleindiek, Alexander Stephan; Klünder, Stefan; Knoll, Katharina; Köhler, Karoline; Kröger, Anna; Krüger, Sandra; Mohrenz, Dominic; Molzahn, Yannic; Nachtwey, Maike; Neumann, Nils; Niederheide, Julius; Pörksen, Dorina; Posselt, Ann-Kathrin; Preußner, Alexander; Reintjes, Theresa; Scheel, Sandy; Schmelzer, Henriette; Schurig, Juliane; Stedtnitz, Christine; Tege, Laura; Triebel, Marvin; Trompeter, Sebastian; Tschaut, Rita; Wall, Stephanie; Wegend, Britta; Werner, Falk Wolfgang; Ziegler, Moritz; Zscherpel, Elisabeth.

EVANGELISCHE SCHULE NEUKÖLLN


Martha Althaus, Sebastian Böse, Sandra Branisavlevic, Marie-Luise Cuni, Alexander Dobroczewski, Mathias Fangerow, Simone Froeschle, Max Hecker, Norman Hirschberg, Jan-Paul Jeromin, Robin Juckel, Pär-Henrik Karnatz, Tilmann Kirchner, Sebastian Klaue, Christoph Kollmann, Monika Krolik, Fabian Liedholz, Anja Löwe, Daniel Luck, Christopher Marrock, Cora Massow, Julia Maudrich, Alicia Mühter, Carsten Müller, Marco Münch, Benjamin Naumann, Jan Niklas Pekrul, Monika Piputa, Marc Poweleit, Nikolai Preugschat, Daniel Pröhle, Daniel Przystawik, Heinrich Quaas, Patrick Radmacher, Olga Ramos-Huerta, Julian Richter, Simon Richter, Verena Röll, Jennifer Rozek, Silya Schmidt, Rebekka Schröter, Cornelia Schumacher, Andreas Schwarze, Samuel Sehmsdorf, Jessica Siemen, Shkurte Smajlaj, Benjamin Szymansczyk, Annabell Szymansky, David Wachholz, Jonas Weidemann, Eva-Maria Weiser, Jessica Wiedecke, Claudia Wilke, Natascha Wittig.

EVANGELISCHES GYMNASIUM ZUM GRAUEN KLOSTER, WILMERSDORF

Abbondanza, Constantin; Arndt, Franziska; Atzorn, Katharina; Auer, Nadine; Baring, Anna; Berdel, Andrew; Bergmann, Lionel; Boeger, Hannes; Brandl, Christina; Burger, Jakob; Christl, Felix; Essmann, Stefan; Fischer, Dustin; Fuchs, Moro; Gackstatter, Christoph; Gackstatter, Thomas; Grohé, Louis; Gruhl, Kirsten; Habekost, Hannes; Hartmann, Enno; Hasselmann, Milena; Hemmrich, Christian; Heß, Maximilian; Hoffmann, Bastian; Hoth, Lena; Hufnagel, Yaadani; Jahning, Malte; Kecsmar, Susann; Klebs, Luise; König, Johannes; Krauth, Felix; Krüger, Julian; Kühne, Joachim; Langendorf, Manuel; Maus, Johannes; Meemken, Jurek; Moldenhauer, Denise; von Negenborn, Colin; Niggemann, Jelka; Ohle, Cedric; Ottawa, Fabian; Poelchau, Raphael; Prost, Eva-Sophia; von Radetzky, Marie-Claire; Ragoschke, Jessica; Reetz, Elisabeth; Reinhart, Simone; Rhode, Paul; Römer, Lea; Rosenow, Samuel; Sabrow, Sophia; Schleußner, Leonhard; Scholz, Sina-Susann; Schulz-Heienbrok, Sira; Shafii, Ramin; Sielmann, Lara; von Spalding, Sebastian; Stellbaum, Constantin; Stenzel, Philipp; Tauber, Johannes; Te Brake, Philipp; Temming, Leonhard; Tepkaew, Roong; Tonke, Sebastian; Trompke, Catharina; Werner, Franziska; Willisch, Christoph; Woicke, Katharina; Wolff, Milian; Zickwolf, Simon; Zink, Julian.

FICHTENBERG-OBERSCHULE, STEGLITZ


Ahrens, Jennifer; Aschinger, Nadja; Bärtels, Alina; Barthel, Jonathan; Bartke, Christian; Befort, Stefanie; Berenyi, Isabelle; Beringhoff, Christopher; Bunde, Sarah; Deckers, Anja; Engel, Julius; Faß, Tim; Faust, Johanna; Fischer, Kerstin; Harte, Ellen; Heinemann, Simon; Holzmann, Marie-Luise; Ismer, Gabriele; Jaeger, Jannes; Jürgens, Isabel; Kintscher, Miriam; Kirchner, Lara; Klapproth, Paul; Kluge, Mareike; Koeppe, Katharina; Krämer, Bastian; Kretschmer, Lucie; Labonté, Benjamin; Lewanzik, Marieke; Loehrke, Lisa; Maares, Phoebe; Maier-Frey, David; Maric, Zeljko; Marx, Dustin; Katharina, Anna; Mario, Möllmann; Sebastian, Morelli; Tobias, Moschin; Antonia, Nowotzin; Silas, Ottow; Felix, Ploner; Cornelius, Radermacher; Corinna, Radermacher; Cindy, Reinhardt; Marie-Luise, Reinhardt; Simon, Rief; Zahra, Sabellek; Dila, Said; Christina, Sari; Lukas, Schmidt; Peter, Schmidt-Wiegand; Franziska, Schmilewski; Levke, Schmitt; Schneekloth, Sophia; Schramm, Daniel; Seelenmeyer, Peggy; Sensan, Isabel; Steimanis, Ivo; Stopp, Philipp; Süssenbach, Birgit; Treige, Jakob; Veit, Vanessa; Vertes, Catharina; Weber, Merle; Wedell, Philine; Weiß, Chistopher; Wiedeking, Salome; Wilken, Meike; Wohlmuther, Rebecca; Zimmermann, Stephanie.

FLATOW-OBERSCHULE, KÖPENICK

Albat, Charles; Arnold, Lisa; Bröckl, Norman; Brychzy, Insa; Cotte, Robert; Dauer, Daniel; Dittmann, Lisa; Dunkel, Benjamin; Einecke, Philipp; Fiedler, Christian; Frank, Thomas; Freiheit, Oliver; Garbe, Jasmin; Giesert, Nicole; Grasse, Marco; Hartmann, Katharina; Hofmann, Jens; Hübner, Martin; Kalbus, Robert; Kampe, Juliane; Kolbe, Marco; Krack, Phillip; Kramer, Alexander; Krause, Philipp; Kubieziel, Nadja; Kunkel, Oliver; Lautsch, Martin; Lufer, Rebecca; Mintus, David; Möbius, René; Müller, Christian; Müller, Jan; Müller, Manuel; Neumann, Martin; Peters, Robert; Petrov, Sebastian; Petzke, Alexandra; Pfeiffer, Christian; Richter, Max; Scharlowsky, Jan; Scheidmann, Roman; Schunke, Ronald; Sell, Marcus; Stock, Alexander; Thiedemann, Jan-Paul; Wartmann, Laura; Wermke, Florian; Winter, Lars; Wulff, Stefanie; Zschocke, Laura.

FRANZÖSISCHES GYMNASIUM, TIERGARTEN

Dominic Bader, Arum Bang, Janina Berge, Niklas Böttcher, Friederike Breitenfeldt, Louise Dälken, Jérémy Daniel, Susanna Dittrich, Lara Frentrop, Michèle Gaier, Mirjam Galley, Kevin Gehrmann, Jasper Geipel, Maité Grau, Gina Gutsche, Julia Harder, Maximilian Hell, Lisa Herzog, Stephan Höfs, Katharina Huber, Johann Jakob Jauer, Sandra Katzwinkel, Marianne Klein, Saruul Krause-Jentsch, Jan Gerald Krausser, Anna Lange, Jannis Löchel, Lily Ludin, Franziska Mager, Max Malchartzeck, Jonas Melchers, Maximilian Meter, Saskia Miller, Vivian Müller, Irina Mützelburg, Leonie Nowak, Marie-Louise Oehlschlägel, Emilie Pierre, Lino Poeverlein, Friederike Pogoda, Manuel Pomaska, Alexandra Posner, Frauke Rathenow, Tina Roth, Sara Rückriemen, Clarissa Ruff, Maximilian Rüssmann, Shirin Saber-Shahidi, Volkan Safaltin, Zoe Sawitzki, Alexandra Schneider, Elias Schneider, Maja Schorkowitz, Yann Schröer, Thekla Schulze, Sandra Smyth, Alexander Spring, Patricia Stelter, Soraya Taabache, Marie Tews, Olena Tybinka, Anna von Strombeck, Lilli Weng.

FREIHERR-VOM-STEIN-OBERSCHULE, SPANDAU

Simone Abbenhaus, Leila Bargmann, Philipp Bartkowski, Jean Pierre Bassenge, Nadine Böhmer, Edina Bognar, Katharina Boland, Konstantin Bubolz, Niels Buchhauser, Sebastian Burek, Robert Cederberg, Robert Cederberg, Andreas Cienciala, Alexander, Clauß, Isabell Comolle, Lukas Drevenstedt, Marie-Louise Finck, Lina Fröhlich, Dominik Fürstenberg, Aleksandar Gavrilovic, Annemarie Görlitz, Alexandra Günther, Atousa Haghanipour, Hee-Jin Han, Elina Hellmehl, Simone Henke, Carolin Hermsdorf, Sabrina Herz, Adrian Hildebrandt, Marie Hoffmann, Sheila Hoffmann, Friederike Horbrügger, Valerie Hunstock, Kirsten Igler, Barbara Kaiser, Christopher Kindler, Marcel Kirsten, Nicole Klebba, Jennifer Kluge, Jennifer Köbe, Tobias Krause, Mareike Krummel, Anett Kunzendorf, Sarah Lau, Marcin Lesinski, Martin Liebenthal, Sarah Löwe, Jan Lottermoser, Svenja Lüth, Moritz Mali-schewski, Sabine Maurer, Jennifer Merker, Melissa-Jane Monks, Henning Müller, Katharina Müller, Sabrina Nenn, Marvin Ernst, Dennis Neumann, Constantin Nigrin, Jin-Ah Noh, Aline Onillon, Tabea Pagel, Martin Polzin, Annika Preuß, Julia Prinz, Daniel Reckel, Philip Redlich, Eugene Reese, Rebecca Reimann, Lukas Reuter, Mona-Isabelle Rißmann, Florian Sänger, Chehab Salih, Katharina Schessler, Anne Schlegel, Ingo Schlegelmilch, Jennifer Schmieder, Michel Schneider, Nicolas Schönemann, Philip Schönemann, Leijla Senderovic, Dalia Shalaby, Huei-Yun Sheng, Julia Sigle, Lisa Spannekrebs, Julika Staiger, Gina-Maria Steinbach, Tobias Stock, Lisa Thiem, Phillip Vogel, Sergej Voronenko, Martin Wawrzyniak, Sandra Wegener, Daniel Weiß, Sina Weißberg, Jan-Andreas Westermann, Ansgar Wilhelm, Matthias Wilke, Madeleine Wotzka, Dunyuan Xiang, Erkan Yüksel, Marcel Zimmermann.

FRIEDENSBURG-OBERSCHULE, CHARLOTTENBURG

Mohamed Abdul Hadi, Alina Abramova, Viktoria Bechthold, Ayla Bozkurt, Susanne Braun, Agnetha Bungs, Jana Dediasvili, Bilal El-Mustapha, Hüseyin Erek, Philipp Ermasch, Carmen Fiedler, Jenny Gath, Josephine Gerbsch, Sabine Gnielinski, Irina Haag, Nicole Häusler, Hanna Hennig, Olga Hermann, Annika Immick, Regina Jahn, Edin Jupic, Caroline Kapinga, Tanja Knaub, Paulina Kordyszewska, Julia Krämer, Kateryna Kusmin, Natalja Kvast, Hauke Labs, Rita Lackmann, Christina Libunao, Justus Limbart, Anuschka Linden, Svitlana Malina, Sebastian Müller, Sirin Özen, Serdar Öztürk, Yelizavyeta Ovdiyenko, Lea Perniß, Ulf-Aurel Reinhard, Johannes Sahin, Michael Schmidt, Alexandra Schmunk, Jacob Schramm, Larissa Semenko, Ahmed Sirucic, Marcel Skoruppa, Johanna Steiner, Ashkan Tamizkar, Laura Thompson, Anna Tkatsch, Sevtap Uluyurt, Oguzhan Urgan, Niels Martin Wagner, Vanessa Waidick, Selina Walter, Alexander Walther, Richard Weber, Constanze Weiß, Sebastian Wendel, Maryana Yakivchuk, Serap Yilmaz, Tetyana Zembovych.

FRIEDRICH-EBERT-OBERSCHULE, WILMERSDORF

Akdere, Duygu; Astfalk, Laurent; Barke, Tamara; Bawaj, Christine; Bayreuther, Luzie; Beck, Ronja; Behringer, Felix; Berneike, Miriam; Biela, Matthias; Biermann, Maxi; Boeske, Pia; Cüppers, David; Czymoch, Catrin; Dahmen, Cornelia; Dibrova, Yelizaveta; Djudat, Merue; Ebling, Sebastian; Ehrmanntraut, Rebecca; Eichhorst, Ulrike; Eickelpasch, Franziska; Faehling, Florian; Feuerbach, Julia; Findeisen, Claudio; Fuss, Max; Gabriel, Florian; Gabriel Jonas, Georges, Markus; Gildein, Leonie; Gillner, Juliane; Haberland, Theres; Hähle, Natalie; Heinzmann, Lucian; Helfer, Tilman; Henning, Tom; Hoffbauer, David; Hoppe, Helge; Hoppe, Peter; Huthoff, Philip; Jekel, Denise; Kahle, Friederike; Kasel-Seibert, Anna; Kaunat, Justus; Keusch, Hendrik; Kilic, Aziz; Kim, Sinn; Klahr, Tina; Knittel, Paul; Köhn, Jennifer; König, Fabio; Köppen, Max; Kohlmeyer, Daria; Kropidlowski; Kurtel, Anissa; Kuzma, Laura; Laurisch, Lilian; Lesny, Katrin; Mann, Jakob, Matthes, Livia; Medla, Leonie; Medler, Pia; Moser, Vincent; Mosorovic, Aida; Müller, Viktoria; Müßig, David; Mutapcic, Lana; Nientimp, Sophie; Noé, Isabel; Orth, Undine; Panitz, Jesco; Pejac, Lola; Peters, Florian; Plümper, Undine; Prawdzik, Paul; Reetz, Jessica; Saint-Paul, Paul; Savas, Damla; Scheunemann, Therese; Schipmann, Benjamin; Schünemann, Daniel; Sivalingam, Ajanthini; Sivapatham, Pramila; Spoo, Luisa-Maria; Steinert, Tim; Steinmann, Yannik; Stransfeld, Yannis; Stürmann, Henning; Trad, Jamel; Wahrmann, Yvonne; Weißenborn, Stephan; Wetzel, Alexandra; Wietzke, Robert; Winnicke, Warinka; Zielke, Antonia.

FRIEDRICH-ENGELS-OBERSCHULE, REINICKENDORF

Thomas Baganz; Frederik Bartell; Anja Bartsch; Julian Beier; Pascal Berten; Heike Birsul; Bernard Blankenburg; Natalia Bobrich; Nora Boehm; Antje Braß; Fabian Bürger; Tobias Bürger; Nicolai Burgdorff; Adam Butz; Paola Cordero Yannarella; Daria Cycon; Natalia Derkowska; Sandra Diedrich; Mai Dinh; Isabelle Dobbert; Maximilian Engel; Anna Erfort; Julia Felden; Erik Fleischer; Mareike Flößer; Nelli Forck; Tobias Forner; Jennifer Gerholdt; Antje Gravenkamp; Mareike Großkopp; Anne-Christin Grunwald; Sabine Hainsfurt; Ermin Halilovic; Nils Hansen; Kristin Hasselwander; Stefanie Helbig; Sascha Heller; Manuel Hintze; Katherine Höchsmann; Toni Höhme; Claudia Hübner; Henriette Hübschmann; Wencke Jäger; Javier Jiménez Gerber; Vincent Jörres; Leonard Kampa; Birte Keller; Mike Keppler; Jin-Hwa Kim; Gustav Kirberg; Sophie Klebba; Felix Koch; Laura Köhler; Aleksandra Kokot; Myriam Kolleck; Anna Kramlinger; Lisa Kretschmann; Jana Kreutzmann; Maja Kühn; Alexander Kuhnecke; Katarina Kulinski; Jana Lacher; Philip Lange; Christian Laxczkowiak; Phi Yen Le; Thi-Anh-Thu Le; Marcel Lehmann; Robin Lloyd; Natalia Löster; Josefine Märtin; Toni Mattigk; Katharina Mehl; Jerome Meijerink; Xenia Méndez Escobar; Johanna-Sophie Mertins; Mara Ocaña; Jessica Oehlke; Roman Penner; Gina Peschel; Jennifer Pfohl; Juliane Pohl; Christin Purmann; Wladimir Pushkutse; Alina Rath; Hendrik Retzlaff; Marcel Richter; Vivian Ripken; Nuria Rocabert; Sabrina Rohr; Lukas Ruppelt; Timm Ruschin; Rebecca Sänger; Constanze Schermuck; Konstantin Schildknecht; Manja Schmidt; Mareike Schmidt; Benjamin Schott; Esther Schwarz; Linda Sepp; Adina Seydel; Annkatrin Spankau; Julian Steffen; Sandra Stockmeier; Benjamin Teidelt; Johann Töpfer; Johanna Tränkner; Katharina Viet; Virginia Voigt; Anna-Verena Wachholz; Roberto Wächtler; Peter Wassiljewski; Larissa Wellein; Svea Wilkending; Pablo Wirth; Thea Wrobbel; Axel Zeissig.

FRITZ-KARSEN-SCHULE, NEUKÖLLN

Abraham, Ina; Ahmed, Sarah; Antony, Lena; Asbach, Sunia; Bastian, Dennis; Celik, Ugur; Dobelmann, Lina; El-Amin, Amine; ngelien, Konstantin; Ernst, Anna; Eschert, Florian; Fahrenkrog-Petersen, Jan; Freytag, Franziska; Gaizenreder, Julia; Gebhardt, Marc; Gerick, John; Gericke, Larissa; Ginske, Madlen; Giesder, Rafael; Heidtmann, Florian; Hellmund, David; Hielscher, Sabrina; Hirsch, Silvia; Kanig, Jana; Koch, Jonas; Kühn, Ramon; Kupfermann, V.anessa Tamara; Lanza, Rosalia; Lasson, Nadine; Lohmann, Anuschka; Lück, Chantal; Martens, Mirco; Meral, Cicek; Müller, Benjamin; Müller, Julia; Otté, Michelle; Pavic, Vesna; Reinholz, Cora; Rosenhalm, Lydia; Schmidt, Paul; Schmidtpott, Ronja; Scholz, Jannina; Sipplie, Jens; Standke, Sebastian; Tiede, Christopher; Tzschätzsch, Laura; Vestewig, Sutida; Vorwerk, Sven; Wandrey, Malte; Woyteczek, Michaela; Zimmerling, Jessica.

FRITZ-REUTER-OBERSCHULE, HOHENSCHÖNHAUSEN

Rainer Augstein, Tom Bandi, Anja Bauer, Kristin Böhme, Mario Böttcher, Bettina Bohn, Ariane Bork, Sandra Breiter, Jasmin Dietrich, Thomas Eidner, Claudia Eilenberger, Björn Enders, Thomas Feder, Maria Fetkulin, Anika Genzmer, Kristina Gillmeister, Matthias Griese, Carina Groll, Claudia Große, Julia Haberer, Mareen Hannover, Eugenie Henne, Steffi Jatsch, Jochen Jeske, Silvia Jüttner, Sabrina Keskowski, Martin Klingenberg, Oliver Koch, Pierre Kories, Steffi Labs, Maximilian Lange, Gordon Laue, Ira Mannig, Isabell Maßlau, Monique Meißner, Patricia Mubarak, Denny Müller, Ramona Müller, Darja Palicyna, Linda Perez Lopez, Maria Raab, Annika Reinholz, Victoria Richter, Sabrina Riedesel, Julia Scharschmidt, Juliane Schindler, Nicole Schubinski, Alexandra Seidel, Steffen Sladek, Julia Stahl, Mandy Stammberger, Ulrike Stenzel, Sascha Strauß, Sven Suchland, Andy Teschner, Melanie Toussaint, Julia Uecker, Tina-Maria Uhlemann, Alex Vieroth, Alexander Werth, Jennifer Wieland, Martin Wischnewski, Marek Witte, Marie Wohlleben, Madeleine Wolf, Christin Ziemke.

GABRIELE-VON-BÜLOW-OBERSCHULE, REINICKENDORF

Alex, Jennifer; Altuntas, Öznur; Ambas, Nadine; Angermann, Sabrina; Antolovic, Tatjana; Aurich, Marcel; Aydin, Nalan; Bandomer, Sarah Linn; Bauer, Janine Melanie; Blitz, Manfred Enrique; Bloching, Tobias; Bonick, Cathérine; Buddelmann, Lena Maria; Cieslicki, Michalina; Dänemark, Karolina; Desaga, Sophie; Dittrich, Stefan; Eggert, Christian; Fähndrich, Fabian; Filzek, Piotr; Fliegner, Nik; Frahm, Maike; Franke, Myriam; Gerlach, Jessica; Glaß, Svenja; Glauke, Martina; Götz, Nele; Groß, Janet; Grünberg, Stefan; Grzona, Lukas Frederik; Heft, Gregor; Heggen, Laura; Hein, Benjamin; Hinkelmann, Lisa Marie; Höhne, Annelie; Huynh, Nguyen Uyen Phuong; Janiszewski, Eva; Judkowiak, Joanna; Kivilcim, Umut Can; Klabisch, Oliver Georg; Kleinschmidt, Franz; Klett, Julia; Knecht, Anne-Kathrin Simone; Knitter, Oliver; König, Arne; Korkuc, Paula Ewa; Kozlik, Simon; Kunz, Sascha; Kuptz, Kevin Christopher; Kuraoka, Rubina; Laska, Sandra; Last, Annina; Linke, Sina; Luckas, Sebastian; Luft, Galina; Malska, Patrycja Magdalena; Mankiewicz, Judith Anke; Mensah, Georg Atta; Mensah, Martin Atta; Meyer, Christina Gabriela; Mnich, Corinna Judith Sophie; Mohammed, Komelsehr; Mohr, Florian; Müller, Sarah Vanessa; Neumerkel, Isabel; Noeske, Katharina; Ölscher, Oliver; Papernaâ, Irina Aleksandrovna; Pathan, Mariam; Plaeschke, Ivonne; Refle, Inga Kristina; Rehder, Julia Christa; Reibe, Kira; Renner, Gina Dagmar; Richter, Amélie; Richter, Anja Vanessa; Riehl, Romana; Rosenthal, Frederike; Ruff, Julia; Schaffarczyk, Daniela; Schellenberg, Julia; Schmidt, Andreas; Schmidt, Fabian; Schönheit, Rahel Hannah; Schröder, Thomas; Schulz-Hofen, Timo; Schumann, Davina Nicole; Schweinfurth, Simon; Seele, Florian; Smoczynski, Konrad; Spindler, Lisa-Marie; Starostina, Olga; Steffens, Nicole Yvonne; Steinberg, Benjamin; Sternberg-Raasch, Robert; Stoppel, Antonia; Stulberg, Valentina; Szwajda, Michael; Szymanski, Martin; Tempel, Jill; Trotzer, Serina; Ugwu, Oworicho; Waclawczyk, Ilona Magdalena; Wali, Ruien; Wegener, Philipp Alexander Josef; Werdien, Jan-Michael; Wernicke, Sarah Pamela; Westerheide, Benjamin; Westphal, Tobias Raphael; Wetzel, Leroy; Würden, Anahita Nathalie Annika; Zarzecki, Dana Chantal; Zeim, Antonia; Zippel, Sandra Melanie.

GAUSS-OBERSCHULE, PANKOW

Anne-Luisa Bailleul, Stefanie Barth, Sandra Beduhn, Francisca Beier, Daniela Bettin, Alexander Beutling, Michael Beyer, Kassandra Blanke, Tobias Blüthgen, Denny Broßat, Alexandra Buchhop, Elisa Bürger, Igor Burghardt, Maximilian Burkert, Katleen Busse, Franziska Dachner, Alexander El Alaoui, Julia Ernst, Marcus Fornell, Juliane Fridrich, Sarah Gabriel, Kristin Gebert, Kathleen Genschow, Kristin Goldbach, Patrick Grundmann, Josphine Hans, Babette Hapke, Tim Heller, Marcel Höfer, Markus Hollenbach, Steven Holzkämper, Tim Hrymon, Arvid Ihrig, Lioba Karnowski, Jessica Kaschade, Jeanette Kienitz, Marie Kleinschmidt, Severin Klisch, Felix Koschel, Clara Kowarsch, David Krehl, Katarina Kriedemann, Tim Kroh, Johannes Langfeldt, Marcus Langfeldt, André Lehmann, Franz Leissner, Anne Leuschner, Stefan Loui, Agnes Matz, Josephine Maurer, Bettina Mosanz, Olaf Nachtigall, Alexander Pankau, Nora Peschke, Sophia Peters, David Pflanz, Peter Poschmann, Karoline Reiche, Klaus Reiche, Jens Reißig, Martin Renz, Franka Rissmann, Luise Rutz, Sören Schaaf, Patrick Scheuer, Kristina Schindler, Dennis Schleußner, Paula Schmidt, Susann Schroeder, Caroline Schubert, Christian Schulz, Sebastian Seils, Nora Stein, Christoph Sturm, Wencke Synak, Henry Termeer, Judith Tews, Maximilian Thorand, Luisa Toader, Charlyne Uckert, Yanays Velazquez Revé, Ulrike Viestenz, Natalie Voth, Lidia Watkowski, Anita Weißflog, Annika Winkler, Jacob Witte, Florian Wittig, Robert Wolf, Janine Zimmermann.

GEBRÜDER-MONTGOLFIER-SCHULE (GYMNASIUM), TREPTOW

Florian Arndt, Frances Banduch, Maximilian Beier, Laura Bender, Daniel Bergmann, Adrienne Bienasch, Dustin Birkenfelder, Janin Bleicke, Annika Brandenburg, Jan Brennenstuhl, Matthias Brocke, Anna Calow, Sophia Colditz, Anika Dannenberg, Magda Decker, Marcus Dehnert, Katarina Dietz, Matthias Domburg, Laura Fergin, Philipp Fessen, Morten Finck, Dennis Fritzsch, Ariane Galle, Florian Gaß, Natalie Geiss, Nadine Gemoll, Joanna-Luisa Giese, Jana Göpel, Julia Göpner, Dan Graf, Tom Grassmann, Caroline Große, Alexander Gudd, Christine Harmel, Fabian Franz Heinemann, Katharina Held, Fabian Herold, Robert Hilla, Sophia Hirsch, Cathleen Isenheim, Robert Jacob, Antje Jäger, Manuel Jaeger, Christoph Kabelitz, Moritz Kämmerer, Steffi Kaiser, Marcel Kerber, Sarah Keuntje-Perka, Katrin Kleedehn, Thomas Udo Knispel, Karl-Friedrich Köhler, Marcus Köhler, Annina Kortboyer, Kilian Kouschil, Alexander Kraft, Xenia Kraider, Christian Kückelhahn, Caroline Kuntz, Charlene Lembke, Mario Lemcke, Sandy Lier, Kathrin Lösch, Toni Maier, Liv Mantke, Sabrina Martin, Lisa Matysiak, Sebastian Mayr, Marielle Merkel, Pauline Meschkow, Sophia Molter, Mike Mrozowski, Matthias Müller, Michaela Müller, Vivien Neye, Stephanie Nörgaard, Claudia Oehlke, Gesine Otto, Maximilian Peßlies, Juliane Petermann, Lennart Pilz, Lisa Planer-Friedrich, Vanessa Plensky, Caroline Pommer, Karoline Prill, Judith Rappich, Tina Reiche, Silvio Remler, Kristin Richter, Branko Rietzkow, Karoline Rodenwald, Pascal Röhr, Carolin Rössler, Christine Rohrbeck, Karina Sand, Cynthia Sander, Dennis Scherler, Martin Schierz, Maximilian Schmehl, Paul Schmiedel, Ronja Schneeweiß, Hannes Schneider, Sophie Schreiber, Lisa Schumann, Marcus Semmelroth, Anne Sibilski, Jana Skudelny, Sebastian Smarzyk, Sophie Stede, Sophie Steffens, Tom Steinhaus, Eric Stets, Jan Stuckatz, Tilmann Sult, Stephanie Teutsch, Felix Thomas, Maik Uebner, Mathias Urbainczyk, Dènes Vorberger, Georg Ludwig Wächter, Pierre Walenda, Clemens Walther, Marie Antonia Wangermann, Jenny Weidt, Livia Wernecke, Julia Wernicke, Daniel Wiese, Janine Wiese, Juliane Wittwer, Josephin Woidt, Patricia Wolff, Juliane Wünsch, Raphaela Wulff, Pawel Zoneff.

GEORG-BÜCHNER-OBERSCHULE, TEMPELHOF

Alexandra Andersch, Sophie Aschenborn, Katarina Bakula, Steven Beenken, Felix Bergmann, Jacqueline Bernhardt, Vanessa Bieberitz, Sascha Bieneke, Angela Binias, Ria Boiger, Bibiana Conty, Ewelina Ekman, Christoffer Fuß, Anna Glaubitz, Dennis Gölde, Simon Greve, Timo Grieszat, Simone Grothe, Sonja Grunow, Alexander Hartmann, Ron Heiman, Jana Hermann, Ricardo Heyde, Olga Hoffmann, Phyllis Hoofe, Isabel Ibold, Marcin Jenerowicz, Natalie Kaempf, Nicolas Kipp, Mathias Klare, Tobias Kliem, Jeanette Knierim, Alexandra Krause, Tanja Le Duc, Inga Lindenberg, Ken Lindenberg, Frederic Nadolski, Thai Nguyen Xuan, Jennifer Niedergerke, Pinar Öztürk, Jan Olszewski, Sarah Pahl, Kai Pribyl, Julian Repmann, Anja Rösler, Janina Satzky, Cornelia Schäfer, Mareike Scharke, Manon Schirn, Marcel Scholz, Antonia Schramm, Isabel Seidel, Sabrina Sperl, Sascha Steinke, Christoph Sterzing, Jennifer Süßer, Christian Tiedemann, Hana Tlapák, Sebastian Vogel, Nikolaj Welz, Cornelia Winkler, Jessica Wiszniewski, Jana Zibulski, Oliver Zimmer.

GEORG-FORSTER-OBERSCHULE, LICHTENBERG

Sven Altmann, Julian Appelfeller, Elisabeth Bartels, Florian Binner, Arne Blechschmidt, Friederike Börnchen, Laura Borrmann, Kathleen Brandt, Sandra Bremer, Marika Brunner, Gaby Carl, Janine Czach, Nadja Dalko, Elena Derr, Tobias Doßmann, Caroline Duttiné, Dennis Ender, Cassandra Falckenhayn, Oliver Fischer, Juliane Franze, Janine Friedrich, Stefanie Gardow, Marcus Gawlik, Daniel Giest, Sigrid Glinschert, Stella Göretzlehner, Sebastian Gorn, Caterina Göstl, Luise Grell, Carolin Grulms, Sebastian Günther, Johannes Guzy, Nadja Heidensohn, Anna-Maria Heisig, Nicole Hilliges, Jane Hirsch, Willy Hoffmann, Anna Hofmann, Justine Elisabeth Hufnagl, Nico Huse, Niels Hüter, Juliane Hüttl, Isabelle Jahns, Sebastian Jäkel,Christina Janzen, Kirill Jermak, Till Johannson, Marc Junghans, Sandra Kern, Michaela Kleinschmidt, Julia Koitka, Lars König, Tasia Krüger, Ginny Lehmann, Franziska Lenz, Samira Liebscher, Thomas Lins, Michael Losert, Claudia Ludwig, Ella Luft, Tina Nele Meiling, Eugen Melzer, Oliver Mietzner, Anton Milge, Sebastian Milster, Florian Motz, Isabelle Nendel, Katharina Neumann, Nanett Neustädt, Thanh Phuong Nguyen, Tina Paschke, Leonard Poetzsch, David Potröck, Gabor Radtke, Alexander Rannow, Christian Ritschel, Stephanie Röder, Anne Katrin Rößner, Grit Rothe, Eric Schindler, Sören Schleicher, Jakob Schröter, Katja Schult, Martin Schulz, Romina Schwantes, Rebekka Schwarzbach, Sandra Seidewitz, Sophie Seifert, Ulrike Seifert, Friderike Senkbeil, Alexander Spengler, Maren Streibel, Uta Stuhr, Janine Teßmer, David Thomas, Robert Tolksdorf, Arno Ulbricht, Annette Wahlich, Rebecca Wendt, Alexander Willms, Christoph Winter, Katharina Wittke, Caroline Zausch, Miao Zhang, Annika Zupp.

GEORG-FRIEDRICH-HÄNDEL-OBERSCHULE, FRIEDRICHSHAIN

Katharina Andre, Lisa Behrendt, Anna-Maria Bojanow, Anne Hermine Bruk, Olga Butarev, Marta Dolli Dils, Tobias Feldmann, Johann Christian Feye, Anna Förster, Merlin Nepomuk Ganzer, Patricia Gehrmann, Sebastian Georgi, Marie-Therese Goetzky, Ulrike Christin Doreen Grothe, Carolin Haupt, Sebastian Hengst, Alexander Höck, Arvid Höfgen, Leopold Hoepner, Sophie Horn, Norienne Januszewski, Sven Kindervater, Nastassja Köhn, Richard Reinhold Könsgen, Max Korehnke, Karoline Kraft, Julia Krispin, Sabine Silvia Krutschinna, Juliane Küchler, Fabian Friedrich Lehmann, Philipp Meixner, Titus Meyer, Anne Elise Minetti, Helene Neubert, Claudia Neuendorf, Anja Ockhardt, Johanna Pegelow, Julie Prêt, Eve Rades, Rabea Ranke, Catharina-Jule Reimann, Marianne Richter, Romano Riehn, Johanna Rodehau, Christian Schäffer, Anna Schlesinger, Kristine Esther Schlicke, Judith Schneider, Laura Katharina Seelig, Florian Niklas Stock, Kora-Isabell Tamke, Felix Eugen Thiemann, Anne Thieme, Luise Friederike Werlich, Julia Würzner.

GEORG-HERWEGH-OBERSCHULE, REINICKENDORF

Maik Achilles, Ellen Kathrin Anhold, Tobias Georg Bamborschke, Inken Katharina Baxmeier, Oliver Berg, Kristina Maria Luisa Biehn, André Boddenberg, Viktoria Boldt, Bela Braune, Julian Simon Burkhardt, Kristina von Calisto, Friedemann Däblitz, Judith Deppe, Jacob Aaron Dilßner, Judith Dreesen, Lea Erdmann, Yannick Franke, Stephanie Franz, Carina Fritsche, Vincent Froese, Ronja Gelewsky, Florian Gräber, Anna Lena Gröger, Felix Grun, Claudia Halbach, Cornelia Halbach, Rebecca Haß, Jan Heilmann, Linda von Hoff, Nora Hoffmeister, Nico Hünecke, Maren Ifland, Jennifer Illgen, Daniel-Nikita Jerschov, Steffen Junge, Leon Kanthak, Tobias Keller, Andreas Kiauka, Philipp Klimke, Daniel Andreas Klomfaß, Rebecca Sandra Angela Kochmann, Anja Koltermann, Pablo Korth Pereira Ferraz, Lasse Luciano Koslowski, Simon Krepper, Daniel Krüger, Felix Künzel, Martin Künzel, David Machó, Lara Marggraf, Madeline Maja Magdalena Mischel, Giuliana Modesti, Tonio Möllmann, Luisa Nassauer, Quang Phong Tobias Nguyen, Anne-Maria Nützler, Stefan Oehlke, Antonia Ogrowsky, Ole Ohlhoff, Sarah Orland, Florian Petow, Maren Pfalzgraf, Thoedor Erhard Phillip, Steffen Prokott, Georg Raisch, Christiopher Rammelt, Julia Reischl, Christoph Reuß, André Matthias Schäfer, Stefanie Schepers, Philipp Schlenz, Anita Schnettger, Felix Schweikert, Nicole Seelig, Jakob Szur, Philippe Tietze, Gunda von Toerne, Ronja Ullrich, Friedemann Vopel, Lisa Weiß, Vera Erika Helga Wessolek.

GEORG-SCHLESINGER-SCHULE (OSZ MASCHINEN- UND FERTIGUNGS-TECHNIK), REINICKENDORF

Edmund Amara, Avraz Aga, Reyk Arendas, Özgür Bahadir, Marcel Baumann, Daniel Beck, Max Berger, Ricardo Bleek, Nico Brien, Felix Brose, Steve Bruckert, Ronald Brunner, Matthias Bünger, Robert Czolkoß, René Danowski, Patrick Daus, Ronny Derlat, Wasja Dücker, Michael Duda, Karol Dyda, Jessica Gauger, Madeleine Giller, David Girard, Leonard Gollnick, Maik Günther, Thomas Günther, Cathleen Haake, Phillip Haarmann, Christian Harneit, Martin Hedrich, Sven Hirtschulz, Lars Hockenholz, Mark Hoppe, René Janaczek, Robert Joschko, Abd Alwaris Kaikati, Rafal Kaminski, Christopher Karl, Marcel Kittinger, Carsten Knop, Raphael Kopinke, Sven Knuth, Manuel Koch, Matthias Krellig, Milan Kromat, Marcus Krüger, Kai Kuhlmey, Denis Laubert, Kirstin Lehmann, Stefan Lindenau, Sascha Lummert, Daniel Meinhold, Martin Mewes, Manuel Jaime Mailan Montoya, David Morr, Steve Müller, David Nikolay, Dennis Nimz, Felix Pampuch, Marcus Proske, Feliks Quasdorf, Tobias Rademacher, Peter Reinboldt, Florian Ritter, Steffen Schröder, Marc Oliver Schulz, Mathias Schulz, Thomas Sielisch, Arnd Sonnabend, Paul Spitza, Frank Splitt, Hannes Strohsal, Sebastian Sturzbecher, Thomas Sukowski, Konstantin Szur, Michael Vignjevic, Andreas Weilemann, Anja Weiß, Christian Wetzel, Fabian Wigger, Thomas Wyrwa, Christian Ziegelmann, Mario Ziegenhagen, Tim Zimmermann, Alexander Zirzlaff.

GERHART-HAUPTMANN-SCHULE (GYMNASIUM), KÖPENICK

Christoph Hagen Albert, Luise Artner, Stefan Bär, Wibke Behrbohm, Justus Berger, Sarah Blanck, Katharina Boheim, Felix Bottke, Friederike Marie Buchallik, Carsten Berthold Robert Butthoff, Marc Oliver Dähne, Christopher Danek, Benedict Delf, Lydia Desch, Dominique Dewitz, Oliver Döhring, Jannis Drossart, Shirin Lucie Dyanat, Annegret Fechner, Lisa Fröbel, Martin Gärtner, Stephanie Garbotz, Christian Geike, Friederike Gietz, Julia Groll, Kristin Haacke, Lisa Hanslik, Patricia Hargesheimer, Denise Hempel, Thomas Herzlieb, Charlotte Hintzmann, Markus Illner, Tracy Kasperczyk, Henriette Kilger, Cathleen Iris Klähne, Annelie Klippel, Jonas König, Sebastian Koppehl, Katharina Susanne Kramer, Agata Ilona Laszcz, Georg Tilman Leistner, Maria Lembeck, Josefine Lühe, Erik Marquardt, Andrina Mascher, Johanna Matthes, Anna-Sophie Metzner, Nastasia Ramona Mohren, Claudia Mund, Nora Naumann, Felix Nier, Paul Perschke, Marvin Petrenz, Marianne Petzke, Melanie Poggendorff, Anne Ellen Ingrid Pogrzeba, Stefanie Pottek, Dorit Protze, Anna Regner, Wiebke Rettschlag, Janine Richter, Michael Riedel, Anja Röhr, Anna-Sophia Romba, Elisabeth Charlotte Rudolph, Olivia Anne Saak, Sindy Salow, Anna-Katharina Scheffler, Sophie Charlotte Schmidt, Esther Schmidtmann, Katja Schulz, Jakob Schumann, Diana Schwarz, Olga Steinmetz, Stephan Bernd Strauch, Tobias Völker, Kathrin Vogel, Sven Wartenberg, Helene Weckwerth, Ulrike Wegmarshaus, Johanna Westhäuser, Veronika Winkel, Nicole Witt, Peter Witzel, André Zbikowski, Bettina Zellmer.

GOETHE-GYMNASIUM, WILMERSDORF

Leon Balogun, Melanie Bathe, Alperen Bayrak, Jonas Bieniek, Sarah Boehden, Trutz-Benjamin Detlefs, Timo Ebeling, Ulrike Ebling, Miriam Tabea Exner, Tiankai Feng, Felicitas Gaffron, Joshua Gallon, Paul Gartner, Tobias Glöckler, Timo Gradisar, Giancarlo Graeber, Annette Granobs, Maksim Greiner, Aldin Hadzifejzovic, Johanna Hädinger, Fabian Herrmann, Juni Hoppe, Jan Adam Janisch, Konstantin Karpowitsch, Nella Lovisa Klopotek von Glowczewski, Kenan Koca, Jaroslaw Kolosowski, Michail Kortt, Konstantin Kottrup, Benedikt Krüger, Carolina Kuzora, Jakob Lenel, Marian Liegl, Martin Maleßa, Farnaz Matin, Nicole Nieland, Charlotte Nützmann, Lewe Paul, Benedikt Pedde, Anna Carina Pfeiffer, Timo Prestin, Aleksandar Rakinic, Alexander Rammert, Andreas Rieder, Gabriella Rochberg, Katharina Rohde, Franziska Ross, Larissa Sarand, Friederike Anthea Schaap, Jonas Schiefer, Vanessa Schneider, Sabrina Scholz, Ilias-Aljoscha Schulz, Benedikt Schweinfurth, Gregor Segner, Max Simontowitz, Yulija Solovyova, Benjamin Streim, Patricia Strunz, Elke Treske, Jennifer Uhlich, Stefano Vehabovic, Marco Wegner, Martin Wilbers, Rafik Will, Lucian Willareth, Aaron Yousuf, Armin Zamani Farahani, Sebastian Zutz.

GOETHE-OBERSCHULE, STEGLITZ

Andrea Abram, Alexander Ammann, Marie-Kristin Bader, Vanessa Bittrich, Benjamin Bleiweiss, Ronald Bondar, David Bork, Nora vom Brocke, Marian Bungeroth, Janina Dienel, Svenja Dube, Elina Eliasson, Tara Fischer, Julian Freiherr von Angern, Laura Gabbei, Sophie Gärtner, Angela Gerholz, Alexandra Giersch, Emil Graeber, Ina Hampel, Martin Heyder, Martin Hoch, Clemens Höhn, Julia Hübner, Karoline Karohs, Karoline Kraszewski, Cosima-Kristina Kristahn, Janin Kuß, Henry Laaser, Sophie Liepelt, Victor Meier, Alexander Mende, Merle Molkenthin, Anna Mosig, Natalie Nagy, Alina Neufeld, Hanna Pachowsky, Ulrike Petzold, Florian Pfälzner, Tim Rähse, Swetlana Rahn, Christopher Reich, Madeleine Steinfeldt, Paul Vincent Rohloff, Charlotte Saulgrain, Tim Schneider, Fee Marleen Sinning, Katharina Sperling, Agnieszka Stanek, David Stegmaier, Christina Thenuwara, Svetlana Timofeeva, Melanie Töpritz, Carola Trahms, Christian Urbanczyk, Thomas Völler, Lisa Ziwei Wang, Maureen Wiebe

GOTTFRIED-KELLER-OBERSCHULE, CHARLOTTENBURG

Aydin, Burak-Serdar; Bartfelder, Robert; Besler, Hakan; Bolinski, Yvonne; Brauer, Arne; Chaabane, Mohamed; Cieszynski, Adrian; Dikme, Tugba; Dilber, Armagan; Dinges, Lone; Dürre, Jacqueline; Franz, Sascha; Freund, Katharina; Gietz, Rabea; Gronwald, Nico; Grützmann, Max; Henry, Christoph; Hertel, Anna Franziska; Hutnik, Simon; Icöz, Akin; Ivachetchkina, Ekaterina; Jantzen, Timo; Klebanova, Victoria; Klimkowsky, Constanze; Koch, Timo; Laske, Jill; Neuser, Sophie; Nitsche, Sebastian; Ömür, Ayfer; Oruc, Selen; Pfeifer, Benjamin; Poß, Bruno; Preuß, Julia; Rasisadeh, Schadi; Riederer, Pina; San, Burak; Schaudienst, Simon Thomas; Scheunemann, Alissa; Shuklina, Olga; Simsek, Onur; Slizarski, Jan-Filip; Sommerfeld, Lukas; Sünderhauf, Marcelina; Szulc, Klaudia; Tuzcu, Hatice; Wahid Far, Okhtay; Watermann, Benjamin; Winter, Lara Danica; Wittke, Katrin; Wolf, Martin; Yaman, Tolga.

GUSTAV-HEINEMANN-OBERSCHULE, TEMPELHOF

Kadir Cetin Aktas, Farsaneh Ale Abaei, Bianca Bartelt, Max Becker, Marguerite Virginia Bergmann, Tatjana Bigun, Daniel Blankenstein, Timo Dominik Blumberg, Vivien-Angie Boateng, Lavy Angelica Bornemann, Mandy Maria Flora Brühs, Lara Buch, Marisol Caamano, Yee-Kit Cheung, Ana Culo, Sebastian Jakob Dobros, Steven Michael Dokter, Miriam Felicitas Dombrowsky, Marisa Dziallas, Assal Fazl-Vaziri, Maryke Fehlau, Katrin Aiko Fleischer, Nora Gajewski, Ralf Geisler, Nadja Gillhaus, Matthias Alexander Goeritz, Mara Grabautzki, Svenja Franziska Gründler, Nadine Bianca Hannemann, Kim Julia Hanz, Daniel Hartmann, Annika Hein, Anne Heinrich, Franziska Helmdach, Benjamin Herbig, Kristina Herbst, Katharina Hermann, Steven Maurice Hölzel, Nils Hoeppner, Fabian Hübner, Benjamin Ibold, Isabel Jackschenties, Gina Juche, Lasse Carl Christian Junghänel, Jana Navina Klaer, Anika Johanna Kohl, Jonas Kursawe, Junis Lampert, Inga Kristin Lipke, Dorothea Monika Lüder, Yannick Laslo Lüttge, Angelina Cindy Maurischat, Mathias Bodo Heinz Mier, Sonja Brigitte Mikuda, Lisa-Kristin Müller, Jessica Mulertt, Meike Muß, Elisa-Maria Neubauer, Sandro Pace, Lara Pankrath, Vanessa Petrovic, Jan Peuckert, Felix Werner Gabriel Pfisterer, Natalie Mareike Preissler, Annika Rekowski, Maria Davina Rohrbeck, Katharina Antonia Sander, Christoph Sappa, Sebastian Karl-Heinrich Schädler, Antonia Schendel, Corinna Katharina Annette Schibbe, Janine Angelika Schiller, Luisa Schmelz, Fabian Tamino Constantin Schmidt, Sandra Maria Scholz, Katharina Schroeder, Nele Kirstine Schröter, Jasmin Schuster, Patrick Elias Sembiring, Robert Lawrence Shahab, Federica Stelzer, Nina-Kristin Sych, Ann-Kathrin Tempelhagen, Lars Thomas Thiess, Janina Weigner, Yannick Pascal Weinz, Christian Wodtke, Katharina Zieger.

GUTENBERG-OBERSCHULE, HOHENSCHÖNHAUSEN


Peter Alpers, Kristina Baku, Carolin Belka, Christiane Bernhardt, Björn Bethke, Tino Beyer, Mandy Bockelmann, Marvin Borchardt, Stephanie Brunnert, Jana Dresler, Linda Ebschbach, Michele Ehrke, Anja Franke, Karolin Freitag, Alexander Gehrke, Beatrice Geske, Sarah Grundig, Tina Hansen, Andreas Harbott, Ulrike Heyder, Nicole Hielscher, Tino Höller, Thi Minh Ngoc Hòang, Nadine Ihme, Felix Jabin, Constanze Jäger, Gina John, Vera Joseph, Alexander Kämmerer, Christian Kämmerer, Björn Karge, Juliane Klauke, Lydia Klausnitzer, Lars Kleebaum, Sandy Kleffmann, Sarah Klenke, Josephine Köhler, Christin Kownatka, Simone Kraus, Katja Krebs, Kevin Krönke, Alexandra Kroß, Nadine Krüger, Jun-Zhe Lai, Huyen Le Thanh, Janine Luczak, Florian Marciniec, Janina Marquardt, Paul Marquering, Zarko Matovic, Kathrin Mehnke, Sebastian Möller, Fabian Mutzbauer, Kristin Peickert, Ronny Peterson, Henriette Platzer, Thomas Praß, Aquilina Quandt, Björn Radde, Nadine Reck, Anne Rehahn, Andre Risch, Denis Rodig, Matthias Rödel, Anja Rösner, Caroline Schachmann, Vivien Schawaller, Erik Schneeweis, Victoria Schröder, Sabrina Schwandt, Christina Sohr, Marie Springborn, Martin Supplies, Antonia Suárez, Sebastian Symmank, Beatrice Tamm, Katrin Töpfer, Angelique Trendel, Benjamin Ulrich, Janin Volkmann, Philipp Wiebusch, Jana Wodrich, Michél-Philipp Zaluga, Robin Zeh.

GYMNASIUM STEGLITZ

Julia Agoro, Sarah Alles, Johanna Baehrens, Franziska Balzer, Sandra Bärwald, Hendrikje Bergs, Victoria Beyerle, Vivian Blöhm, Kristian Branz, Julian Broddack, Undine Burmeister, Zahide Cengil, Janine Dersin, Julia Droste, Franz Fengler, Jakob Flechtmann, Frauke Frahm, Antonia Furtwängler, Magdalena Gerlach, Katerina Giannakoulopoulos, Laura Glende, Constantin Goltsche, Karolin Grothe, Wiebke Hahn, Ida von Heereman, Julia Heß, Antonia Hilbig, Alexander Hirschfeld, Hans-Hendrik Huber, Frauke Huesgen, Robert Ibrahim, Timo Kaldewey, Evangelos Karamatskos, Yeji Kim, Jan Kleftaki, Robert Kohlhaas, Luisa-Maureen Kondring, Natalie Konopelski, Noemi Konopelski, Marcel Korpusik, Thomas Kröber, Phyllis Kuhn, Viola Laschke, Octavian Lebert, Hi-Sun Lee, Janina Lorenz, Kilian Meyr, Annalena Mirus, Alexander Müller, Carl Müller-Zimmermann, Viktoria Naymann, André Niklas, Michaela Nikolova, Astrid Pendarvis, Jemima Peppel, Walter Pitz, Timo Pompe, Cara Pries, Felicitas Pumb, Benedict Purschke, Dominic Purschke, Nils Purschke, Simon Purschke, Maximilian Reichel, Alexander Rickmeyer, Laura Rieger, Stefanie Rost, Jens Ruddeck, Danilo Schmidt, Florian Schmidt, Michelle Schmidt, Miriam Schmidt, Laura Schneider, Simon Schönberg, Katharina Schütte, Johanna Seifert, Tanja Selbiger, Beatrice Sieger, Nina Sievers, Anna Sinell, Verena Sohn, Lilian Sponheimer, Lisa-Katrin Starck, Florian Stein, Axel Stele, Tom Tarnogrocki, Eleni Tsamantouridou, Elisabeth Ullrich, Felicitas Vauk, Daniel Wargow, David Winkel, Iris Zwanziger, Xenia Zwanziger.

HAECKEL-OBERSCHULE, HELLERSDORF

Christoph Arndt, Germaine Bandmann, Julius Bösel, Andreas Bröenhorst, Sina Dieterich, Carolin Donau, Mathias Ebert, Thomas Ernst, Franziska Ewe, Martin Geisler, Jessica Gräwe, Christian Grundmann, Ramon Hackbarth, Robin Helwig, Josephin Hentschel, Daniel Hübner, Franziska Illge, Steffen Jacob, Sebastian Kahl, Alexander Kaufhold, Max Kempe, Julia Klemm, Juliane Knaute, Philipp Kurz, Ines Lange, Ina Liebetrau, Mandy Marcinek, Martin Mauthner, Steffi Meister, Nico Mortag, Mathias Mursell, Erik Neumann, Caroline Ohl, Sabrina Piechulek, Melanie Raspe, Joscha Rayher, Florian Roloff, Kathrin Rüssel, Christian Salega, Josefin Schaale, Uwe Schenk, Tobias Schmidt, Anna Schneider, Marcel Scholz, Manuel Schulz, Juliane Schulz, Berit Schweitzberger, Ajne Sokolaj, Nico Täuber, Christian Weber, Tommy Weidt, Michele Wendland, Désirée Wilke.

HANNAH-ARENDT-OBERSCHULE, NEUKÖLLN

Onur Akpolat, Sascha Antschak, Kaab Bin Aslam, Fleur-Catrin Bachmann, Sabrina Baranek, Jens Baum, Stefan Beyersdorf, Christopher Blume, Stephanie Boldt, Marilyn Clarin, Philipp Czinczoll, Imke Dane, Daniel M. Derda, Stefanie di Francescantonio, Sören Discher, Juliane Dörfel, Josephine Dressel, Claudia Eckstein, Maurice El Talia, Bianca Gaede, Tim Gaedke, Tobias Gaspers, Jacqueline Gensichen, Michael Gotzmann, Christoph-Michael Gräber, Patricia Grothe, Sascha Hanse, Daniel Harder, Timo Hartmann, Sandra Henke, Jenny Hofmann, Christopher Hohmann, Martin Iliuk, Nadine Jahn, Tim Jungnickel, Peter Karius, Nancy-Jennifer Kempa, Patrick Kirchner, Franziska Kolkwitz, Anja Krümmel, Sandra Kühl, Yvonne Küpper, Robert Labes, Jessica Lange, Thi-Ju Le, Lydia Lee, Marcel Lengnick, Jessica Lenuck, Betty Lißner, Marcel Mehlis, Rianna Mett, Christoph Möbius, Philip Murawski, Patrick Muschiol, Franziska Nawrot, Sascha Prilitz, Daniel Raubaum, Sonja Regge, Daniel Rehfeldt, Dennis Patrick Rekittke, Frederike Rose, Linda Sauer, Enes Savas, Julia Scharf, Florian Schattenberg, Benjamin Schlüter, Florian Schoenke, Jasmin Scholz, Annika Schönherr, David Sven Schypowitz, Kristina Seele, Jennifer Seifert, Valentin Sigwarth, Maike Splettstöhser, Christin Steinhilb, Kamil Stollenwerk, Buket Temel, Svenja Thiele, Anna Tran, Christopher Treczka, Christian Trumpf, Janet Unger, Serhan Uysal, Robert Walther, Florian Wartenberg, Weien Xu, Mustafa Yavuz, Pascal Zander.

HANS-CAROSSA-OBERSCHULE, SPANDAU


Adfeldt, Jessica; Barak, Alisa; Behnke, Lennart; Benad, Sarah; Binder, Simon; Böck, Annekathrin; Braasch, Sebastian; Brandt, Svetlana; Bräuer, Christin; Bredow, Isabelle; Bullerjahn, Franziska; Canbolat, Duygu; Dahlke, Christina; Deinert, Antonia; Dreßler, Sophia; Eckervogt, Simon; Ehret-Kleinau, Fenja; Eicher, Jonas; Euent, Marco; Fischer, Ulrike; Frieben, Christian; Friedrich, Anna; Fröhlich, Julian; Gellwitzki, Isabel; Gernat, Deborah; Ghassemi Tabrizi, Novid; Gimpel, Petra; Godschalk, Kerstin; Grahl, Sven-Philip; Grosser, Tobias; Guske, Ricardo; Hantschick, Johannes;Hattop, Tilmann; Heckert, Damian; Heidenreich, Bastian; Herrmann, Max; Hinze, Philip; Holzwarth, Michèle; Jaeschke, Sven; Jechnerer, Pia; Kabisch, Marvin; Kahlert, Maike, Kamps, Vanessa; Kleebank, Anna-Sophia; König, Julia;Lüttich, Ingmar; Lützenberger, Timo; Maas, Katharina; Madauß, Lena; Maric´, Marko; Matheis, Isabel; Mc Carthy, Sandra; Mc Kinnon, Kevin; Moutoux, Isabelle; Muchow, Michael; Müller, Ann-Kathrin; Müller, Jil; Müller, Veronika; Niepmann, Johannes; Nierebinski, Robert; Noack, Philipp; Nowak, Ann-Christin; Olsen, Madita; Otto, Marcel; Pagel, Sabrina; Pasternack, Alexander; Plevschinski, Marc; Plümke, Tobias; Prieske, Laura; Prinz, Sebastian; Reinhold, Maike; Reuter, Marvin; Richter, Teresa; Rißmann, Antonia; Rudat, Daniel; Rudolph, Sascha; Rust, Michael; Rychetsky, Monier; Säuberlich, Philipp; Schenk, Marian; Schmidt, Julian; Schmidt, Simone; Schwarzwälder, Katharina; Slowek, Katharina; Soppert, Katrin; Spöri, Camillo; Tegethoff, Marius; Thiemer, Paul; Valentin, Maike; von Köckritz, Constantin; von Stürmer, Christian; Wagner, Peter; Welz, Aurel; Werner, Marie-Louise; Weyand, Meike; Will, Katharina; Winkler, Annika; Woditsch, Ninja; Yilmaz, Özkan; Zander, Sara; Zastrow, Felix; Zbikowski, Simon.

HANS-UND-HILDE-COPPI-OBERSCHULE, LICHTENBERG

Erik Baaz, Frank Bastian, Richard Bensch, Claudia Berg, Oleksandr Biloshytskyy, Caroline Birka, Laura-C. Bischert, Kristina Brandt, Marie Brosig, Julian Clemenz, Sandra Dallmann, Jenny Dammenhayn, Markus Deppe, Marco Domes, Steven Draffehn, Kai Düngel, Rico Eichhorn, Kristin Fielsch, Paul Fischer, Kathleen Franzke, Sebastian Fuchs, Dennis Gabriel, Michael Hackel, Franziska Hartung, Maria Hempel, Marius Hennig, Katharina Herden, Sarah Hoffmann, Judith Hofmann, Lisa Höhenleitner, Tobias Holznagel, Janine Hübner, Hannes Kaschell, Sabine Klabunde, Richard Klemm, Julian König, Maria Kramer, Maren Kuhlenkamp, Caroline Kühner, Anne Lege, Sarah Lehnert, Laure Mannweiler, Phillip Mehlan, Johanna Meister, Lisa Meusel, Anke Müller, Annica Mundiens, Juliane Mundin, Jan Nadobny, Anja Nast, Franziska Naumann, Magdalena Nehls, Hoang Le Nguyen, Sophie Oertel, Florian Ostermann, Hanna Petruschat, Claudia Pöhle, Caroline Pöhlmann, Sophia Polten, Sabrina Pulver, Jenny Rätzer, Sarah Reichardt, Tina Reiß, Paul Rennert, Jenny Rhode, Vassil Richter, Anne Roth, Lina Ruske, Jonathan Saal, Alexander Säidow, Thomas Schaaf, Nadja Schaumann, Bastian Schindler, Wiebke Schmidt, Jana Schräpler, Elisabeth Schunck, Sarah Schwabe, Caroline Sempf, Juliane Steffens, Viktoria Suschke, Maria Thiele, Nele Thume, Tina Tischler, Elisa Tschiedel, Oliver Vogel, Alexander Wagner, Karoline Wenig, Maria Würzburg.

HEINRICH-BÖLL-OBERSCHULE, SPANDAU


Stefanie Abromeit, Sandra Bansemer, Catharina Bockelmann, Katarina Bodrozic-Dzakic, Benjamin Brede, Robert Brinkmann, Justyna Brylla, Denise Bunger, Marcel Commer, Dustin de Roode, Janina Deiner, Raphael Diedrich, Marina Erdmann, Stella Fiechtner, Theresia Fußy, Jan-Christoph Graap, Daniel Griebel, Sandra Hobusch, Iris Höpfner, Tugba Kartal, Pia Kliche, Alina Klimpel, Patricia Köhler, Melanie Mau, Geraldine Mc Kinnon, Stephanie Messall, Yasmin Misch, Jasmin Mohamud, Sven Müller, Tanja Muschick, Marc Parfitt, Victoria Protz, Reem Radhi, Janina Reske, Mirco Riemer, Daniel Scheinig, Alexandra Schessler, Felix Schimmack, Christopher Schubert, Vivien Schulz, Vanessa Sigwanz, Sascha Skladnikiewicz, Heiko Sonnenberg, Jana Staatz, Felix Thomas, Michail Wald, Julian Walter, Cecilia-Lorraine Wehse.

HEINRICH-HERTZ-OBERSCHULE, FRIEDRICHSHAIN

Ackermann Nora, Aschenbrenner Robert, Baumgart Tino, Beer Felix, Beißig Tobias, Bender Max, Binnyus Cornelia, Börner Annegret, Bößenroth Ingmar, Brosig Martin, Buhrow Kenny, Bünger Thomas, Burmeister Isabel, Büttner Anne, El Khatib Thomas, Ellert Constantin, Erdmann Alexander, Fehéri Aymara, Funk Philipp, Gensel Dennis, Götz Steffen, Greiner Stefan, Grelle Tobias, Große Romina, Hähnel Philipp, Hammer Thomas, Heber André, Hielscher Jan, Hohendorf Martin, Johne Hannes, Kaune Adrian, Keller Thilo, Kleinfeldt Anne, Koher Andreas, Kosacheva Alexandra, Kratochvil Sven, Kronemann Erik, Kropp Thomas, Künne Anne, Langer Stefan, Loutchko Dimitri, Lühe Adrian, Mai Maximilian, Makowka Alexander, Mansour Josef, Mantwitz Stefan, Marlow Laura, Melson Tobias, Mertel Stefan, Miniers Marco, Mörsel Tobias, Müller Andreas, Neumann Falko, Neumann Justus, Osterland Sven, Pratsch Florian, Ryll Jana, Sauter Henning, Schmidt Martin, Scholze Peter, Schreiber Frank, Schröder Oskar, Schroeter Bastian, Schubert Claudia, Schulz Christopher, Sommer Sebastian, Stepanchuk Andrej, Stern André, Thorsch Martin, Titscher Thomas, Treptow Sebastian, Völcker Simon, Walter Arabella, Washausen Christian, Werk Maximilian, Wichmann Stefan, Winckelmann Franziska, Winter Johannes, Wollenhaupt Jan, Wylegalla Ilona, Zahn Sylvia, Ziegler Jannis, Zimmer André, Zimmermann Florian.

HEINRICH-SCHLIEMANN-OBERSCHULE, PRENZLAUER BERG

Christian Anton, Pascal Bastian, Bianka Berger, Sandra Berkmiller, Juliane Berndt, Judith Bodenstein, Philipp Breuer, Daniela Buths, Moritz Dereschkewitz, Vincent Düring, Sarah-Marie Eichler, Andreas Eisenach, Julia Erdmann, Stefanie Faulian, Anna-Lena Fischer, Patricia Franzka, Stefanie Franzka, Hermine Fritzsche, Rebecca Gallinger, Mathilde Gast, Robert Gehlis, Denise Geiler, Vanessa Gelhaar, Christian Georgi, Janine Graf, Anne-Sophie Großpietsch, Philipp Haber, Izeta Hamzic, Katharina Handel, Pauline Händel, Franziska Hannig, Sarah Harnack, Denise Häschke, Paul Hauffe, Stephanie Hecht, Paul Henschel, Maria Hentschel, Lars Hergenröder, Maximilian Hoberg, Matthias Huberty, Lia Humeniuk, Caroline Jahn, Anna Kausch, Jana Keidel, Claudia Koch, Jonathan Kolczyk, Maria Kolowski, Nora König, Paul Konschake, Franziska Kraatz, Gina Krause, Stephan Kreidt, Anna Krohn, Janina Krüger, Esther Kruschwitz, Judith Kücker, Sascha Kuhn, Jenny Kutter, Maximilian Lauterbach, , Philippe Lehmann, Franziska Lindner, Claudia Lorenz, Anne Makowka, Marie Matthies, Robin Meyer (1,0), Sarah Milde, Marius Möhring, Patricia Nachtigall, Pauline Neumann, Josephine Nitze, Benjamin Pahl, Johanna Paliege, Stephanie Podlich, Malte Prestin, Gesine Ratfelder, Valentina Ricken, Sandra Rosenow, Jonas Schemmel (1,0), Daniel Schönfeld, Robert Schönfeld, Toni Schreiber, Caroline Schultz, Elisabeth Schulz, Manuela Selling, Vincent Spitzer, Johann-Christoph Stang, Hendrik Stöcker, Tom Streller, Johanna Tietz, Susann Ulkowski, Matthias Voigt, Maximilian Vonthien, Jonas Vossler, Julia Wähner, Rebekka Weiß, Josefine Werner, Carl Witt, Friedericke Wohlgemuth, Sarah Wolff, Stephanie Woyke, Florian Woythe, Kuno Zscharnack, Benjamin Zuckschwerdt.

HEINRICH-VON-KLEIST-OBERSCHULE, TIERGARTEN

Albrecht, Annemarie; Angelopoulos, Konstantinos; Bastürk, Buket; Becker, Aline Hannah Lianne; Bendzko, Joseph; Blanck, Manuela Karin Viola; Bukowski, Franziska; Bunse, Tatjana; Czichocki, Maurice; Denecke, Andrea Janina Yvonne; Deniz, Cagla; Dzidzonou, Vanessa Alina; Erat, Abdulkadir; Gast, Tassilo; Glatz, Oliver; Grzywatz, Laura Estelle; Ivanova, Alexandra Aleksandrovna; Kastner, Lucas Felix; Klappan, Stefanie; Köhler, Yvonne Germaine; Kozlowski, Susanne Michaela; Lorenz, Stefanie; Marten, Stefanie Dora Charlotte; Okrafka, Anna Mareike Solveig; Parlar, Korhan; Roth, Philine Rosa; Scharnow, Anne-Marie; Schwarz, Claudia; Schwille, Elena Alexandra; Senz, Christina; Sözen, Dilek; Stulgies, Lina Merle; Tanjasila, Riani Novianti; Vitale, Valerie Anna; Völcker, Mathias Wolfgang; Waske, Dennis Lars; Wastell, Dennis.

HERDER-OBERSCHULE, CHARLOTTENBURG

Jan Angermund, Philipp Bahn, Benjamin Bartsch, Leonhard Batzke, Jonathan Baum, Anna Bobenko, Sonbol Eghtessadi, Erik Esche, Maja Fischmann, Dietmar Funck, Sarina Götz, Corinna Gronau, Stefanie Groth, Felix Günther, Marco Haderk, Milad Hamidzadeh, Mehdi Hamzé, Adrián Hauser, Julian Heine, Fiete Heinrich, Adrian Hishow, Aaron Kaiser, Jana Kazmina, Verena Klös, Lars Kops, Anna Kremser, Johannes Lange, Benjamin Lewin, Matthias Lottmann, Annette Manntschke, Volker Marhold, Vanessa Mrozek, Arne Müller, Georg Müller, Birtan Özel, Wendy Pladeck, Tomasz Pronobis, Bo Qiu, Svenja Rausch, Maximilian Schleicher, Tjorven Senska, Annalena Sowietzki, Tobias Sprenger, Ramona Tehrani, Martje Teske, Vanessa Trutersheim, Joscha Wille, Linda Zámostná, Fabian Ziebell.

HERMANN-EHLERS-OBERSCHULE, STEGLITZ

Vanessa Adler, Eugen Andreev, Anna Andropova, Melanie Bender, Michael Berlik, Julia Bin, Ramon Brückner, Silas Bübel, Rüdiger Burchert, Sahime Celik, Daniel Cywinski, Tom Cywinski, Max Leon Dalheimer, Cigdem Demirel, Andreas Diete, Sanela Dizdarevic, Alexander Dukic, Aykut Erusta, Mark Fayn, Anja Friedrich, Anabel Fuchs, Nicole Garus, Hannah Gorzkulla, Linus Haering, Katharina Harder, Erwin Heffele, Stephanie Hendrich, Laura Henning, Kim Hildebrandt, Cynthia Hillerkus, Sven Hoffmann, Katrin Jost, Bastian Kaiser, Annabelle Kallähne, Daria Karnatz, Lisa Kreutzer, Rebecca Kreutzer, Jimmy Vincent Kuchenmeister, Roger Kwee, Helene Lang, Esther Lee, Yuri Lewash, Boris Licht, Irina Netkaceva, Julia Netkaceva, Apostolos Panagiotidis, Alexander Pastuschka, Marius Paul, Maria Pracht, Schaimaa Rahmouni, Jessica Ramser, Timo Rauhut, Pruntha Ravinthiran, Zensela Sadiq, Conrad Schiffmann, Kjell Schneider, Sergej Schneidmüller, Keike Schwartz, Oliver Seidler, Florian Seifert, Valon Sherifi, Jasmin Simsek, Pavel Sokolov, Anna Sovyetova, Ella Späth, Jennifer Speier, Kristina Steffen, Dilara Tokmak, Caroline Tondera, Paul Urbatzka, Evgenij Valtsev, Robert Wagner, Hauke Windmüller, Daniela Wölfling, Benjamin Wulff.

HERMANN-HESSE-OBERSCHULE, KREUZBERG

Yasemin Aksoy, Can Akyol, Max Ammann, Talha Bay, Sarah-Luisa Brand, Vinzent Britz, Franziska Buchmeier, Lilia Chabbi, Esin Colak, Janis Daniel, Semira Devecioglu, Valeska Dorow, Ubin Eoh, Eda Erdogan, Paul Fellner, Cedric Giessner, Tim Graumann, Vivian Gülke, Philip Gunkel, Edona Hajdari, Marcel Hohn, Hakan Ilhan, Petar Jekic, Manfred Kabus, Lola Kanbay, Jenny Kaszycki, Martin Kossick, Fabian Kraus, Marco Krause, Philipp Krell, Neslihan Kücükmotor, Hannah Kühnhold, Ebru Kurukiz, Nadire Kutlay, Alev Kuyas, David Lichtenberg, Paulo Lwowsky, Emina Mehmedovic, Yezabal Munoz Sainturat, Carolin Nonnenpredger, Christopher Parschat, Nadine Passow, Hilke Paulsen, Manuel Rais, Philip Raschke, Sandra Rechlin, Fabio Richter, Leon Schermeyer, Jenny Schlemmer, Mona Schlüter, Merlin Schmid, Frederike Schüssler, Matthias Straka, Saira Suhail, Prasanna Thangarajah, Julian Thiele, Mustafa Ucan, Sebastian Valcic, Vani Vasuthevan, Jelena Weber, Jeronimo Weerts, Jan Weißmann, Janna Witt, Jakob Wolf, Philip Worch, Maximilian Zeller.

HILDEGARD-WEGSCHEIDER-OBERSCHULE, WILMERSDORF

Zahra Abdallah, Maria Albert, Christine Ay, Beyza Baykal, Christina Bostelmann, Teresa Brentano, Jan Burger, Hin-Hey Chung, Christina Cramer, Alexander Driskill, Özlem Duyan, Giannino Dziallas, Alice Elkind, Jennifer Fengler, Midea Gierke, Kevin Hauert, Robert Heuchert, Annabelle Hintze, Agata Jeschke, Catharina Jucho, Ana Katovcic, Juliane Kemmet, Michael Kleinert, Tim König, Laura Krömer, Zelda Lagies, Vanessa Lehmann, Kirsten Linhard, Leonard Lölhöffel v. Löwensprung, Leandra Lunscken, Nicolas von Manteuffel, Elenio Matterea, Meike Maxis, Milan Meier, Ricarda Messner, Kyra Meyer, Milana Murzo, Maya Nöller, Ilya Oster, Nikolaij Ouillon, Louisa Pepper, Berit Plumhoff, Maximilian Podeschwig, René Raasch, David Rinnert, Marcel Risker, Irma Samuelis, Klaus Schlesinger, Paul Schmidt Yánez, Patrick Schubert, Aylin Selcuk, Verena Sparfeld, Sebastian Staff, Phuong Tang, Paul Tangermann, Mervin Triphaus, Linus Unmüssig, Svenia Vedder, Jacob Vogeley, Paula von Malotky, Annemarie Wendicke, Nina Xander, Emilia Yampolsky, Philipp Ziege.

HUMBOLDT-OBERSCHULE, REINICKENDORF

Alina Sarah Adam, Andreas Frank Peter Annecke, Maximilian Arlt, Kunigunde Baldauf, Ulla Lena Barke, Leonhard Felix Becker, Rimma Berenstein, Phil Amadeus Birkner, Franziska Frederike Birnbach, Hendrik Kristoffer Brachlow, Arli Breit, Niklas Philipp Bremer, Ufuk Celebi, Gamze Celik, Hans Christian Alexander Conradi, Annekatrin Deglow, Nikolas Dordjevic, Christine Doß, Jan Heiner Driller, Martin Eckardt, Franciska Christiane Eckert, Auni El-Ali, Kerstin Alexandra Eller, Natalia Enes, Eva Fellmann, Manuel Volker Walter Fiechtner, Florian Frick, Olga Friedmann, Kristian Gauglitz, Nicolas Alexander Gentsch, Dustin Gercken, Pierre Golbach, Marilena Pascale Günther, Jonas Constantin Göhler, Tobias Hauck, Joscha Heese, Olivia Herczynski, Jaqueline Nicole Herrmann, Sebastian Hinz, Miriam Holbach, Fabian Sandro Hübner, Patrick Christof Janiec, Katharina Sophie Jelavic, Vivien Myriam Jorek, Anica Katzberg, Britta Andrea Kiwit, Andreas Kleinert, Gesa Ulrike Klepsch, Lisa Kluckert, Sarah Alica Christina Knorr, Anna Lore Susanne Kordt, Aaron Krause, Sebastian Krawietz, Dennis Peter Kristen, Lisa Marie Kruse, Anna Krüger, Jana Kuchta, Sarah Küttenbaum, Felix Christopher Labahn, Felix Michael Landmann, Thomas Latsch, Linda Laude, Tim Lehmann, Markus Guido Leutner, Denise Linkhorst, Leonie Katharina Lockau, Dinah Victoria Lorenz, Benjamin Lotz, Ines Katharina Manteufel, Daniel Alexander Marzin, Magdalena Matthies, Rebecca Barbara Angela Maurer, Daniel May, Svenja Maren Maywald, Moritz Marvin Christoph Lutz Meiselbach, Niklas Olof Henrik Menzel, Mailin Micke, Nikolina-Romana Milunovic, Melanie Müller, Hagen Andreas Münkler, Viktoria Näther, Isabel Orf, Felix Pabst, Patrick Panski, Christopher Simon Peuker, Vanessa Pfiffer, Luisa Pflug, Emilie Preis, Valentin Radtke, Felix Reimer, Linda Ute Richter, Lars-Erik Riechert, Marten Riesenbeck, Jan Eike Robben, Ronja Rohde, Alexander Julian Rosenthal, Achill Prabhat Rudolph, Maximilian Christian Sandberger, Franziska Viola Schack, Pete Schernbeck, Sarah Schmidtke, Lukas Paul Schubert, Florestan Ekart Schuberth, Jelena Katharina Schulz, Gilbert Schwarz-Schultz, Gregor Schüler, Patrick Sascha Seiler, Olga Slavina, Anne Marie Spahn, Lorina Spider, Julia Alexandra Stark, Nadine Steffens, Paul Steinborn, Tatjana Stoll, Robert Streeck, Tim Joschka Strehlow, Rebecca Julika Stry, Airlangga Arya Janitra Sudarga Tjakraatmadja, Alexander Tittel, Joana-Anthi Tziolis, Marie-Luise Utpadel, Dominik Björn Vent, Carina Vieweg, Winnie Adelheit Renate von Ameln, Johanna Wanke, Isabelle Kathrin Weber, Katharina Milena Weber, Alice-Alexandra Weichert, Maximilian Carl Weiler, Janina Weith, Hanns Lennart Wiesner, Laura-Angelina Will, Martin Philipp Winkelmann, Katharina Wolff, Alexander Zauter.

IMMANUEL-KANT-OBERSCHULE, LICHTENBERG

Stefanie Ackermann, Jutyar Alkaidy, Kathleen Bach, Maria Franziska Beihof, Sandra Elke Beyer, Wibke Böttcher, Judith Eleonor Breiter, Anne Buhe, Susann Burow, Hanna Elisabeth Busse, Joseph Hermann Thomas Conrad, Mark Eisentraut, Martin Fobian, Thomas Föllmer, Lisa Geißler, Enrico Thomas Geppert, Maria Glänzel, Cathleen Graßmann, Anne Marie Günzel, Steffen Guzy, Anja Hädrich, Christoph Hahn, Aldina Hasanovic, Ulrike Heiden, Ulrike Heinz, Juliane Hüber, Maike Illig, Stefanie Franziska Jahnke, Oliver Jakoby, Katharina Inga Jeschke, Karina Jüngert, Franziska Helene Jurk, Antje Kalettka, Marc-Christoph Antonius Kamin, Tatiana Kelbert, Monique Kern, Thomas Rainer Ketter, Vivien Klippstein, Stefanie Krebs, Juliane Kugler, Stefan Laufmann, Hong Hanh Le, Tobias Rainer Lohs, Rayko Hermann Lubitz, Florian Lübeck, Mario Lüdtke, Lucie Matting, Xenia Olga Ursula Meiske, Belinda Menzel, Elisa Münster, Gerit Nymschefsky, Juliane Patzler, Julia Polzin, Katja Renning, Robert Rostek, Clarissa Sarah Rumke, Katharina Schauer, Claudia Schmaske, Theresa Sophie Schmelter, Christoph Schomann, Robert Schrön, Annett Schulz, Marco Senger, Paul Wsewolod Spokoinyi, Pierre Steinmüller, Benjamin Szalkiewicz, Friederike Szklarek, Tina Terasa, Stefanie Thiere, Paul Uelze, Valentin Vandreike, Maria Vogler, Robert Ralf Voß, Christiane Weise, Stefanie Wessel, Jan Uwe Wolf, Anne Zeiseweis, Juliane Zich, Linda Zielinski.

JOHANN-GOTTFRIED-HERDER-OBERSCHULE, Lichtenberg


Anne Adelt, Solveig Ahrens, Torsten Albert, Furat Al-Obaidi, Jördis Aschenbach, Edda Aßel, Olga Bauer, Anja Bautz, Julia Bethke, Anni Biester, Sandra Bleck, Claudia Blöhbaum, Roman Böse, Alexander Brandt, Heike Braun, Silke Braun, Susan Bruns, Stephanie Buder, Daniel Dembnicki, Sascha Fabian Diegel, Anne-Catherin Dollny, Kristin Drechsler, Julia Fiedler, Julia Fischer, Eric Fischer, Fabian Fliege, Kristina Franz, Katja Frecke, Benjamin Fritz, Tobias Giese, Anna Maria Gottschalk, Franziska-Pauline Graetz, Janin Grajcarek, Nora Große, Sandra Grünewald, Melanie Grytzka, Maximilian Günther, Sandra Gusewski, Catarina Guske, Florian Hahn, Paul Hakendahl, Benjamin Harms, Christoph Hauke, Stefanie Heinicke, Julia Heinze, Sandra Hellmig, Franziska Henke, Therese Herrmann, Julia Hinzmann, Sophia-Louise Hirsch, Johann Höppner, Anne Hübner, Katja Imke, Sarah Irlbeck, Anika Jantzen, Wolfgang Kallies, Fabian Kant, Alexander Kathe, Ina Kessel, Kevin Kinsky, Katja Klinkmüller, Lucie Klose, Helen Koch, Christiane Kölm, Stephanie Korn, Andrea Kottowski, Andrej Krakau, Katharina Krause, Sergei Kreik, Marie-Luise Kromrey, Tobias Kühne, Stephanie Künne, Bettina Kürbis, Fabian Kuss, Anne Lange, Robert Lau, Janot Lauersdorf, Bich-Van Le, Laura Lehmann, Tom Liedtke, Katharina Lüdeking, Simon Ludwig, Robert Luther, Sebastian Mädge, Jana Marekowa, Johannes Marth, Clemens Matuschek, Désirée Mertens, Jakob Mirea, Ildikó Molnár, Steve Naskowski, Anastasia Neaga, Juliane Neis, Alexandra Oertel, Julia Olenew, Julia Päckert, Katharina Parschakow, Maxim Paul, Laura Pauli, Kristin Pelikan, Nadine Peschel, Olga Pidenko, Michael Pöhle, Diana Poida, Gregor Ponelat, Julian Popescu, Maike Pötschulat, Stephan Preer, Susanne Probst, Til Pscheidl, Jana Nika Raiser, Antonia Ratajski, Theresa Rebien, Anton Reich, Marvin Reimann, Franziska Reute, Svetlana Reztsova, Alexander Rietz, Friedrich Rosenkranz, Lars Rosenow, Aurelian Röser, Stephan Ruhland, Daniel Sanner, Carolin Sauer, Marita Schaubert, Medina Schaubert, Franziska Schellhardt, Marian Schenk, Paul Schewtschenko, Christin Schiebel, Christian Schlegel, Sandra Schmidt, Daniel Schmidt, Thomas Schmiel, Frauke Schönfelder, Eric Schopf, Sarah Schöpke, Laura Schramm, Christin Schramm, Robert-Sebastian Siemroth, Patrick Simon, Anna Sommer, Caroline Somnitz, Felix Standke, Georg Steiger, Inna Stein, Saskia Streufert, Philipp Taubert, Hannes Toboldt, Alexander Tschuikow, Swantje Valenta, Isabell Valtin, Martin Viehweger, Doreen Viergutz, Tobias Vogelsang, Marco Wallisch-Prinz, Oliver Wätzig, Felix Wermke, Juri Westermann, Juliane Wiedicke, Inna Wilhelm, Joël Wille, Maria Wittig, Anja Witzel, Maria Wolff, Tatjana Zettler, Julia Zimmermann.


JOHN-F.-KENNEDY-SCHULE, ZEHLENDORF

Ackermann, Peter; Andersen, Colin; Babourkova, Christina; Bakst, Jennifer; Barrie, Eva; Bartholomäus, Robin; Bauermeister, Max; Bernhardt, Jonathan Kristof; Boenicke, Max; Bogdan, Niko; Brauner, Timothy; Bunse, Laurel; Dell, William; Dettmer, Phoebe; Ebel, Laura; Ebermann, Melanie; Economides, Christopher; Elle, Moritz; Fleischhacker, Liv; Foelske, Laura; Frei, Julia; Freitag, Julian; Frey, Charlotte; Gottschick, Nadine; Grauel, Tobias; Gutcke, Thales; Hartmann, Maj; Hofmann, Benjamin; Holder, Lorenzo; Kaiser, Jannis; Karafiol, Lukas; Kesoglu, Mehmet Kerem; Ketelhut, Sebastian; Klemm, Gregor; Knaus, Katharina; Kuligk, Valeria; Lang, Matthias; Lasius, Roland; Liu, Anna; Löning, Frank; Lupp, Christopher; Maier, Florian; Meyer, Tim-Hendrik; Mielenz-Parizo, Oskar; Mitchell, Joanna; Müller, David Nicolas; Oeff, Pauline; Peele, Nicklas; Pracejus, André; Ranau, Jan; Rau, Laura; Rogers, Samuel; Runge, Eva-Maria; Sablik, Benjamin; Schäfer, Astrid Beatrice; Sen, Miriam; Shulman, Theodor; Sorrentino, Giuseppe; Stahl, Nina; Starfinger, Nicola; Stephan, Miryam; Stier, Miriam; Tabataba-Vakili, Fachreddin; Volz, Johann; Vonderau, Jonas Tyler; Williams, Robin; Wippler-Ohlund, Stephanie; Wöpke, Fabian; Zachhuber, Jonathan; Ziegert, Svenja Christina; Zimmermann, Jana; Zweigner, Frederic Tobias.


JOHN-LENNON-SCHULE (GYMNASIUM), MITTE

Claus Leo Konstantin Becker, Daniel Michael Bittroff, Sarah Blaske, Jie Lin Chen, Clara Chill, Elisa Dieß, Conny Dühring, Lilli Maxine Ebert, David Echegoyen, Franziska Elias, Indra Erchembajar, Oliver Evers, Caro Feistritzer, Anne-Janine Fels, Christoph Fichtmüller, Janka Fischer, Fabian Franke, Charleen Frembgen, Maxi Felicitas Friederike Fröbel, Florian Giersch, Ira Glashagen, Sophia Gluth, Sarah Grünberg, Lilian Gwenda Gscheidel, Simon Günzel, Henrike Hamann, Katja Hantschel, Philipp Hukal, Alexander Hundt, Anna-Maria Jäger, Ole Jansen, Julia Jennek, René Karasch, Feli Klinkenberg, Katharina Kluge, Louise Knof, Ulrike Juliane Krause, Felix Kubicek, Jens Kühne, Caroline Laetsch, Sophie Lange, Florian Langer, Rebekka Johanna Link, Pia Marie Lutum, Roy Martin, Julia Meinig, Benjamin Mewes, Denny Nagorsen, Laura Luise Natz, Kokomini Nemesi, Moritz Neuffer, Thi Trang Nhung Nguyen, Alexander Nier, Nikolai Okunew, Maximilian Olbrich, David Otto, Ulrike Pasda, Claudia Pineda De Castro, Jasmina Premilovac, Leonhard Puttich, Maria Luise Radcke, Rebecca Christiane Raguse, Clara Rahlwes, Aline Birte Reinelt, Paul Rieder, Christoph Engelbert Rubin, Lukas Miro Runge, Tilman Runge, Theresa Schlegel, Phillip Enrico Schmickler, Laura Schönbrodt, Friedrich Wilhelm Schumann, Franziska Seeck, Christian Seelenbinder, Jacob Friedrich Seifert, Jana Slaby, Natascha Franceska Sheila Sorg, Tom Jonas Thal, Erik Thews, Nele Thielemann, Daniel Thomas, Khurtsbold Tsoodol, Carmen Valdés Calero, Franka Vollrath, Sarah Simone Walter, Anne Sophia Wegner, Katja Werner, Julius Werwoll, Dean Wiesach, Julia Willer, Jeanine Witzke, Julia Wlodarczyk, Benjamin Wodrich, Carolin Wohlgemuth, Wiebke Christine Wulf, Sophie Helene Wurche, Simon Zachrau, Marvin Sven Robert Ziegert, Katrin Zimmermann, Anna de Matos Marques, Myriam Gül von Mirbach.


JÜDISCHES GYMNASIUM, MITTE

Ramona Abaew, Kateryna Altukhova, Olga Adreskova, Raphael Brauner, Maximilian Burghard, Alina Chevtchenko, Julia Davydova, Jana Galis, Alexandra Grettschak, Irina Grettschak, Lisa Magdalene Herms, Denis Horshkov, Mykhaylo Karp, Jorinde Charlotte Köhler, Teresa Kolbe, Laura Krauß, Garry Krugljakow, Tair Rachel Lewin, Esther Vanessa Maase, Isabella Vadimovna Makarenko, Nigjar Tofikovna Marduchajew, Patrick Meiler, Konstantin Pinskiij, Darja Polinkovskaja, Philipp Reetz, Simon Rije, Nikita Roshkow, Margarrita Sargsjana, Elana Schapiro, Olexiy Smirnov, Olga Soloveitchik, Dan Verowski, Evita Wais, Felix Westphal, Daniil Yurkin, Vivienne Zawodchikov, Anne Zinsmeyer, Jordana Ziv.

KANT-GYMNASIUM, SPANDAU

Jan Bannick, Inga Bartz, Jasmina Bassil, Pascal Beck, Tim Becker, Dominik Bernhardt, Canan Bilgiç, Franziska Buch, Josefine Buchhorn, Lydia van Buer, Christian Burisch, Marina Cavalcanti Braun, Dinh Bao Dang, Marcel Davidsohn, Rebecca Ehrmann, Sarah Eichelmann, Christoph Elfert, Julian-Sascha Evert, Robert Galczynski, Björn Gebauer, Saskia Gehrmann, Alina Genge, Vanessa Gieseler, Sebastian Gohr, Sonja Hoeft, Randolf Holstein, Hannah Hübner, Isabell Huck, Virginia Hüntemann, Nishjanthan Kandiah, Paul Kaufmann, Natalie Kettelhake, Sascha Knaak, Marvin Köhler, Felix Krieger, Florian Kuhnow, Annika Liedtke, Fabian Mach, Jennifer Martens, Dominik Matter, Maik-Robin Mielke, Fabian Nack, Lisa Osburg, Dorothea Prill, Jennifer Raase, Marcel Rehfeld, Mona Reimann, Leonard Reinelt, Markus Rennhak, Daniel Rogat, Stefanie Rubin, Lena Rust, Anabel Schaefer, Christopher Schlesiger, Lisa Schmeisser, Jennifer Schmidt, Andrea Schneider, Franziska Schönfeld, Mareike Schönherr, Anzwara Schulz, Marc Sommer, Nicole Sterzl, Terence Tag, Jennifer Teichert, Franziska Teubert, Florian Trapp, Julia Warstat, Nina Werner, Theo Wunderlich, Annett Wünschmann.


KÄTHE-KOLLWITZ-OBERSCHULE, PRENZLAUER BERG

Josephine Anderssohn, Juliane Bach, Faye Barth-Farkas, Martin Baumgarten, Karoline von dem Berge, Arne Binder, Paul Birgel, Josefine Dathe, Alexander Dümont, Rosa Exner, Ibrahim-Ben Faruhn, Maria Fiedler, Karl Fischer, Lea Forster, Marie Funk, Christina Funke, Friedrich Gereke, Nadine Gottschalk, Friederike Grail, Sascha Grohmann, Robin Hahn, Martin Handwerg, Ruth Hanefeld, Beatrice Hänisch, Robert Hauschild, Lisa Hecht, Denise Herbst, Nelly Horn, Alexandra Horn, René Hübner, Anna-Luisa Igel, Paul Jäger, Susanne Jaletzky, Nadja Jankowski, Ivo Jurisch, Maria Kemnitz, Christian Kieling, Nadja Kießling, Philip Konradt, Nicola Kottowski, Georg Kröber, Max Küchenmeister, Beatrice Kügler, Lisa Kunze, Henry Kutschke, Aaron Langner, Anna Friederike Lehm, Anna-Maria Lehmann, Nelly Lehr, Sölk Leitert, Hannes Lenke, Monique Lewandofski, Sandra Liese, Julia Luftmann, Johann Markert, Oliver Marten, Tim Mehnert, Patrizia Missal, Tim Neubert, Oliver Neumann, Marcus Niemann, Kai Nieschalke; Sandra Paschkowsky, Niklas Peisl, René Possin, Susanne Putzler, Susanne Redlin, Janin Reinhardt, Mareike Rettig, Martin Rieger, Philipp Rottmann, Norbert Rusch, Georg Schäfer, Julia Schaller, Dave Schikora, Johann-Sebastian Schlott, Florian Schmack, Frances Schmuck, Jonathan Schulze, Martin Schwarze, Lisa Schwede, Ina Steingräber, Astrid Storm, Gunnar Strauch, Samuel Sudhof, Janika Takats, Maria Thomas, Wolfgang Tzschorn, Richard Varbelow, Wilma Wallau, Ihmke Warkmester, Sebastian Weiß, Laura Wenzel, Ben Wilfert, Lisa Wittenberg, Felix Wolf, Cathleen Wolff, Inga Zimmermann, Benjamin Zirnstein.

KATHOLISCHE SCHULE LIEBFRAUEN, CHARLOTTENBURG

Julia Bartkowski, Rebecca Bechstein, Sylvia Billhardt, Christopher Borko, Vincent Breitegger, Faye Bürkner, Christian Ceglarski, Sarala Cöln, David Derichs, Stefanie Diedrich, Cathrin Dulling, Patrick Dziabas, Angelika Ehemann, Slawosz Fliegner, Ulrich Franik, Julian Frank, Anna-Felicitas Gebert, Myriam Glowka, Christian Graetz, Silvia Gütig, Jan Hambura, Felix Hanßke, Kira Herrklotsch, Anna-Maria Innocenti, Martin Janicki, Charlotte Jung, Daniela Keil, Nadine Knipper, Natalie Kolodziejski, Olivia Kowalski, Larissa von Krbek, Rebekka Krieger, Anton Kropinski, Johannes Kube, Maria Lorenz, Alicja Mach, Veronika Mercks, Michael Mitteregger, Cosima Möller, Theresa Müller, Lisa Neye, Agnieszka Olszewski, Nicolai Panke, David Prömel, Yasmin Sarrouh, Dorothea Schaan, Dominik Scholz, Benjamin Schulz, Patricia Schwietzke, Kinga Smereka, Björn Sumpf, Stefanie Szambelanczyk, Frank Thelen, Markus Tozman, Thi My Huong Tran, Carolina Urbanik, Nikolaus Waxweiler, Fabian Wiegand, Ramona Wiserner, Agnieszka Woloszyk.

KATHOLISCHE SCHULE SALVATOR, REINICKENDORF

Katharina Bendzko, Sebastian Bernard, Laura Blümich, Carina Bolm, Erik Bornemann, Benjamin Brillowski, Nanike Bühring, Alice Corth, Camilla de Lasalle, Lukas Dehé, Stefan Depenbrock, Albert Dymke, Christoph Engel, Franziska Feitel, Constantin Flehmer, Katharina Fuchs, Alexandra Gloger, Benedict Göbel, Friederike Grenz, Robert Gretenkort, Franziska Günter, Judith Heinold, Katharina Hohmann, Tanja Jürgler, Tobias Kaminsky, Linda Kanellos, Vincent Kopetzki, Katrin Koziel, Constanze Kündiger, Christian Kuznia, Sascha Lehmann, Christian Lehner, Philipp Linke, Lennart Löttker, Daniel Longardt, Christiane Lossau, Pascal Machate, Fiona Meyer, Olga Mokanski, Sophia Müller, Friederike Münzel, David Neisinger, Philip Odorinsky, Christina Peter, Tobias Pogrzeba, Jana-Mareen Pruß, Matthias Rautenberg, Laura Rentel, Barbara Richter, Christine Ringer, Patrick Rogowski, Patrick Sauerbrei, Lukas Schäfer, Theresia Schäfer, Susanne Schmitt, Marieke Schramma, Katharina Schulte, Isabelle Schumann, René Senger, Laura Sindberg, Robin Sindberg, Melanie Smusch, Jennifer Stoof, Isabelle Tesche, Benjamin Thalmann, Luise Ueberreiter, Franziska Wachholz, Julia Wanke, Lars Wassermann, Magdalena Wilk.

KATHOLISCHE SCHULE SANKT MARIEN, NEUKÖLLN

Dominik Baczyzmalski, Joanna Bartosiak, Marko Berger, Jennifer Blasinski, Ruben David Bruskowski, Natalia Cicio, Aneta Czerkies, Mathias Dornig, Anna Dziegielewski, Anujah Fernando, Claudia Fierla, Sabine Förster, Claudia Grumm, Dominique Grzybek, Jonathan Homola, Dominik Janiszewski, Frederik Jas, Michael Kaczmarczyk, Theresa Kalbus, Sven Karasch, Sebastian Kern, Alexander Kluge, Julia Kolasa, Viktoria Köstner, Evelyn Kozak, Julian Krakor, Maximilian Kulecki, Victoria Kulecki, Pirmin Kustin, Anja Kwidzinski, Claudia von Lonski, Maria Manerowski, Alexander Moss, Patricia Neumann, Ngoc-Lan Nguyen, Florian Nies, Christian Nießen, Katrin Pakizer, Magdalena Pietrowicz, Thomas Probst, Magdalena Przewoska, Julia Quante, Philipp Reichert, Simon Rjosk, Tim Sarhan, Mirjam Schiewe, Aljona Schrempf, Jacqueline Shalabi, Josipa Stipic, Christina Synowski, Franziska Synowski, Victoria Szeib, Hoang Cam Vu, Dagmara Wachulska, Linda Wendisch, Anna Wilke, Lukasz Zablocki, Romano Zernik.

KATHOLISCHE THERESIENSCHULE (GYMNASIUM), WEISSENSEE

Arnold, Linn; Beder, Alena; Bönke, Alexander; Brand, Franziska; Büge, Anne; Dillenardt, Lisa; Dolata, Martina; Dreher, Ferdinand; Griethe, Franziska; Hadrich, Friederike; Hadrich, Theodor; Hand, Franziska; Hartkopp, Henriette; Henning, Wibke, Herrmann, Eva; Hohberg, Simon; Jany, Hagia; Jonczyk, Martin; Kaps, Dorothea; Kokert, Marius; Kunz, Johanna, Lange, Maria; Lehmann, Claudia; Lehmann, Josua; Leisterer, Simon; Martin, Lea-Kristin; Misersky, Julia; Neumann, Bettina; Ortmann, Anja; Oschkinat, Jasmin; Quart, Elisabeth; Pankowski, Yerma-Sophia; Prohl, Ernst Victor; Radam, Maria; Richter, Fieke; Rothe, Christian; Schirmer, Konstantin; Schmohl, Nadine; Schmuhl, Sandra; Schneider, Felix; Schreiber, Nora; Schwanke, Christoph; Stahlberg, Felix; Strauß; Olivia; Thiele, Patricia; Vetter, Anna; Voigt, Alexander; Voigt, Benjamin; Wendt, Lydia; Wenzelewski, Sandra; Werkner, Josephine; Zender, Johannes.

KLÄRE-BLOCHE-SCHULE, WILMERSDORF

Jeremy, Barth; Kathrin, Ernst; Cornelia, Filipov; Emel, Günes; Mandy, Gwiszcz; Franciska, Hallfahrt; Stefanie, Kempf; Irina, Krüger; Constantin, Mavromatidis; Mark-Oliver, Morkos; Kathrin, Plaschnick; Andreas, Schwindt; Necla, Tekin; Ines, Waldenmaier.

KNOBELSDORFF-SCHULE (OSZ BAUTECHNIK I), SPANDAU

Rasa Ahmad, Martin Barwisch, Allaa Berro, Kevin Brockschmidt, Mario Buthmann, Deniz Celik, Marco Dissanayake, Ringo Feldten, Tim Fischer, Florian Gätcke, Christoph Goldschmidt, Matias Hofmann, Seleman Jahn, Stephan Janzen, Michael Jargosch, Robert Jonas, Liane Lengsfeld, Jeanine Muhoza, Judit Oberberger, Corinna Polke, André Preuß, Benjamin Rabe, Max Richter, Xenia Rieck, Alexander Schulz, Torben Schultze, Natalie Schumann, Niklas Stöckmann, Annika Tripke, Ben Troschke, Aysegül Vidinli, David Wittchen.

Benjamin Borchardt, Leon Brüder, Daniel Brnn, Vanessa Cummerow, Dilek Durmaz, Katja Fliege, Maxi Gniot, Benjamin Gottschalk, Martin Hartmann, Dana Hennig, Damian Hoenicke, Lena Ignatzi-Molz, Juliane Mertel, Alexander Meyer, Yannick Oberländer, Jana Prüfer, Katrin Puschmann, Moritz Schwabe, Marko Stolle, Isabell Starker, Jan Trappmann, Louis Zakrzewski.

KOLLEG SCHÖNEBERG DER VHS TEMPELHOF-SCHÖNEBERG

Adams, Oliver; Ahlhorn, Stefan; Ammann, Berenice; Auer, Tanja; Azaz, Miriam; Bassenge, Tobias; Bethan, Marcel; Beyer, Alena; Bicherel, Natalie Rosa; Bläsing, Matthias Reinhard; Boesser, Aljoscha Gernot; Borchardt, Stephan Lutz; Bursian, Nadja; Can, Yasemin; Clausen, Tillman; Deniz, Ali; Deutsch, Ake; Dietrich, Irina; Direske, Marcel; Düsterhöft-Isik, Iris; Ebert, Jessica; Fabian, Stev; Feldmann, Matthias Werner Bernhard; Flach, Stefan Theodor Paul; Georgi, Dominik; Georgi, Claudia; Haase, Kyoung-Hee; Heidrich, Jakob Philipp; Hesse, Andreas; Hoffmann, Roy; Hoffmann, Stephan Matthias; Hofinger, Stephan Thomas; Höft, Ronny; Jesiolowski, Magdalena Karolina; John, Denise; Kalz, Matthias; Kämper, Lars Norbert; Kepenek, Uemit; Kirst, Katja; Klaes, Holger; Klagge, Georg; Kleimenhagen, Martin; Klosinski, Irina; Knaak, Matthias; Knäbel, Nora; Kocadag, Ricardo Adrian; Koimtzoglou, Maria; Kollar, Michael; Kopatz, Katharina Alice; Krempler, Sören Robert; Kultus, Nicole Martina; Küttner, Anja; Lambrou, Chariklia; Lauterbach, Oliver; Lenz, Nina Cristina; Lubinski, Nadine Nicole; Lubitz, Melanine; Lukas, Johanna; Mai, Tobias; Maier, Karl Bernhard; Manasterski, Judith; Mangraviti, Patrizia; Marnitz, Daniela; Marquardt, Angelina; Mentele, Gilbert; Michel, Sandra; Milchherr, Jennifer Vanessa; Miller, Sarah; Müllers, Caspar Moritz; Mundt, Milo; Münz, Nadine Gabriele; Muratovic, Asad; Nähring, Céline; Olejnik, Bärbel Susanne; Palm, Diana; Parschauer, Matthias Edgar; Pec, Michal Mieszko; Pietraszko, Aneta; Pramme, Juliane; Pröbsting, Sheila; Radisch, Roman; Reich, Wiebke Annekathrin; Ribbisch, Claudia; Riedl, Ricarda; Rohde, Jenny; Rohrlack, Jens-Peter Alojz Willy; Roos, Sebastian Alexander; Rudolph, Marcel; Sakschewski, Björn Stefan; Scherz, Patricia; Schilling, Nicole; Schlegel, Ulrike; Schmidt, Fabian Marcus; Schneider, Dennis Peter Michael Stan; Scholz, Antje Friederike; Schönfeld, Axinia; Schulz, Claudia Stefanie; Schüßler, Anita; Schweikert, Ella Gilveen; Seltmann, Miriam; Stern, Lucia-Clara; Strauß, Anna Ellen; Tautz, Philipp Christoph; Todd, Jeannette; Trautmann, Annika Berit; Weiß, Marius Benjamin; Wendland, Sonja; Wohlfeil, Harald; Wolfger, Anja; Zarbok, Ivonne; Zimmermann, Ronny.

KÖNIGIN-LUISE-STIFTUNG (GYMNASIUM), ZEHLENDORF

Benedikt Abendroth, Viktoria Achurova, Caroline Bernhardt, Sabrina Beyer, Andreas Bloeß, Carla Bohndick, Imke Bornemann, Alexandra Britze, Eileen Dreger, Nico Gaida, Chris Gensch, Joana Giro Panos, Anne-Marie Glagow, Nicolas Glagow, Janina Gojowy, Daniel-Philippe Hesse, Franca Ineichen, Simon Kittelmann, Stefan Klaus, Ludmilla Kogan, Gian Köhler, Jan-Niklas Kokott, Ingo König, Katja Landgraf, Vanessa Mauz, Markus Mohr, Mareike Müller, Margareta von Oswald, Anna Raabe, Ricardo Richter, Laura Röscher, Gerorge Sawadowskij, Sebastian Skowronski, Jan Sönnichsen, Madeleine Streich, Silvia Terhedebrügge, Daniel Theel, Laura Thiele, Michael Viertmann, Julia Waller, Marlon Zielke.

KOPERNIKUS-OBERSCHULE, STEGLITZ

Sandra Baier, Inga Deutscher, Pia Duwe, Felipe Fernandes da Silva Guimaraes, Jojo Gronostay, Paul Hannemann, Christiane Hosemann, Nina John, André Johst, Richard Kaum, Nadine Klein, Julia Kochajewska, Anna Kroupa, Marcus Krüger, Brigitta Lentz, Patrik Leuchte, Stefanie Lischewski, Jakie Ma, Dennis Mard, Niels Meyer, Bernhard Miller, Adelana Ojo, Antonia Rathmann, Julia Rechenberg, Anna Scheuren, Saskia Schmidt, Bircan Stoyloff, Johanna Tarabay, Milena Volk, Florian Volkmann, Sebastian Wronski, Vivien Zwanzig.

KURT-SCHWITTERS-OBERSCHULE, PRENZLAUER BERG


Matei Albu-Stanescu, Dennis Appenfeller, Sophie Bachnick, Lisanne Behm, Maria Benedix, Wendy-Virginia Burchert, Marc Buschke, Lars Christiansen, Martin Dechandt, Simon Dopslaf, Frauke Drieling, Daniela Frost, Nancy Funk, Oliver Gaschekowski, Steffen Glashagen, Skadi Gloe, Ferdinand Gölling, Mechthild Gölling, Jasmina Grasow, Alma Hadzic, Christine Horn, Manja Justen, Agnes Karstädt, Alexandra Kemnitz, Franziska Klar, Johannes Klinghammer, Melanie Koball, Anna-Kristin Koch, Daniela König, Heiko König, Sophie König, Charlott Körner, Sara Kraatz, Felix Kramer, Katrin Krause, Philip Krüning, Desiré Kunze, Larie Lau, Elisabeth Lettau, Stephanie Liebisch, Josef Maaß, Janine Mehlberg, Charlotte Mellahn, Friderike Meyer, Sven Mingram, Caroline Neu, Anne Neukirch, Jenny Nicilaus, Henry Nordhauß, Do An Pham, Nhat Pham, Verena Poel, Sarah Preuß, Carolin Prinz, Raul Rosenträger, Caroline Saitenmacher, Marleen Scharfenberg, Julia Scheunert, Michael Schmelzer, Ludwig Schulze, Linda Seelisch, Laura Seiß, Nele Solf, Georg Stelmecke, Andrea Stolze, Bettina Villmann, Tim Weihrauch, Sarah Wellnitz, Tobias Wienert, Eileen Zajac, Daniela Zapletal.

KURT-TUCHOLSKY-OBERSCHULE, PANKOW

Sascha Adrian, Rayk Albrecht, Pavel Anikin, Stephanie Antrack, Rafael Barthel, Karsten Berg, Dajana Beyer, Florian Blokesch, Juliana Boldt, Tina Borgwardt, Sr aBremicker, Michél Brzezinski, Anke Buckow, Stefanie Bültena, Franziska Bungies, Margaretha Eich, Phil Erdmann, Tobias Fabian, Otto Felber, Ricarda Frenkler, Anne Fritsch, Janine Größel, Marvin Gruhn, Benjamin Haida, Sarah-Theresa Heimlich, Stefanie Heinke, Björn Heinz, Fabian Heiroth, Ulrike Herrmann, Vivien Hertel, Stefan Herz, Maxi Hoffmann, Florian Hourticolon, Hieronymus Jacker, Philipp Janz, Felix Jarmatz, Julia Kaleschke, Henry Kant, Antonia Kasel, Anne Kassel, Xenia Kay, Juliane Kendziora, Lisa Klingbeil, Sandra Kolodzi, Maria Kreuter, Thilo Kring, Susanne Kristan, Janina Kühn, Emilie Landmann, Ilja Laubach, Florian Manthey, Johanna Marschner, Sören Matern, Maria Mertinkat, Jessica Meyer, Volker Mohr, Maria Müller, Peter Müller, Björn Munschke, Lars Munschke, Sabrina Neuwald, Quang Nguyen Duy, Denise Pau, Ivan Perak, Yann Petrick, Danilo Philipp, Luisa Pick, Judith Plescher, Robert Powierski, Sandra Raetke, Michaela Reichelt, Sarah Riedel, Rebecca Rößler, Alexandra Roth, Benjamin Rudolph, Angelique Rühlmann, Sanja Salgado, Nadine Sattler, Ivonne Sauer, Mareike Schätz, Max Scheffler, Robert Schlag, Max Schlotthauer, Lina Schmiedehausen, Maria Schneider, Stefanie Schröter, Juliane Schüler, Christine Schulz, Björn Seide, Markus Sievers, Nico Sommerfeld, Sebastian Sperling, Anja sydow, Louis Szeponik, Lisa Trekel, Anne Unglaub, Tim Wadewitz, Julia Waleczek,Katharina Walter, Tania Weinmann, Alice Werner, Marie Witt, Mathias Wobst, Aileen Wolf.

LEIBNIZ-OBERSCHULE, KREUZBERG

Abdalla, Saba; Atesci, Mehmet; Bahar, Dicle; Ballikaya, Dilan; Bergemann, Colja-Mirto Jean-Marc; Birresborn, Laszlo; Boerschmann, Vivian Christine; Brockhaus, Robert Philip; Büchel, Judith; Cevik, Enes Özlem; Deli, Deniz; Duvinage, Antonio Paolo Amos; El-Hachach, Mohamad; Elsbach, Sebastian; Engel, Friedrich Max; Flachowsky, Sarah Anna; von Froreich, Fabian Alexander; Gerhardt, Magdalena; Gnanasegaram, Santhana; Gohlke, Janis Camillo; Heide, Nils; Hodge, Sophia Dominique; Kabil, Osman; Kapuscinska, Claudia Dorothea; Kaya, Abdulalim; Kern, Katrin; Kloas, Sascha; Koc, Aylin; Le, Vu-Nam; Mischo, Lore-Marie; Müller, Joschka; Musolff, Myriam Melanie Viola Katrin Sandra; Noir, Charlotte Louise Apollonia; Obermann, Nils Vincent; Oettinger, Isabel Charlotte; Oklitz, Lisa; Pätzold, Timo; Renz, Anna Ricarda; Rodeck, Freya Carmel; Sarges, Ruth Laura Albertine; Scheer, Jan Michael; Scherer, Cosima; Schulz, Lisa; Schwarzpaul, Paul Mathias; Sembritzki, Sarah Nina; Storck, Katrin Tabea Christina; Ueckert, Sven-Martin; Üzüm, Bahar; Vogel, Daniela; Volkmar,Maria; Weiss, Alexandra; Wolff, Vincent; Yener, Alexandra.

LEONARD-BERNSTEIN-OBERSCHULE, HELLERSDORF

Anders, Robert Paul; Arnsburg, Kristin; Auerbach, Stephan; Barz, Sascha; Bauch, Marcus; Behrens, Sascha; Benthin, Patrick, Alexander; Bergmann, Jacqueline Regina; Bertram, Nadine; Beyer, Sandra; Böckler, Liss; Bordihn, Maurice; Borrmann, Tina; Brandes, Christian; Bratke, Thomas; Bruch, Anton; Brückner, Torsten; Bubbel, Simson Diethelm Max; Buchwitz, Gregor; Budewell, Sarah-Diandra; Dittrich, Sophie; Döring, Benjamin Michael; Döring, Louisa; Döring, Matthias; Dreßke, Carsten; Ebel, Oliver; Ebert, Marie Theresa; Ehlert, Felix; Eisenträger, Philipp; Engelhardt, Lars; Ewald, Stefanie; Fischer, Michael Wolfgang Eberhard; Förste, Diana; Förster, Mathias; Freide, Stephanie; Freter, Nadine; Freundt, Johanna; Friede, Annina; Frischmuth, Laura; Gdanitz, Chantal; Gebauer, Marc; Gebhardt, Ivo; Geigle, Dave; Glaser, Alexander; Glaser, Theresa; Görner, Jan; Gorges, Dean; Gorjunow, Anton; Groppe, Detlef; Große, Karoline; Grothe, Sven; Gülzow, Claudia; Gutbier, Carsten; Härtel, Antonia Katharina; Happ, Anja; Hehde, Dominic; Hellwig, Maria; Herrmann, Ricarda; Heuer, Liana; Heymer, Judith; Hödtke, Dominique; Hödtke, Philip; Höpfner, Christian; Hoffmann, Stine; Hofmann, Fiete; Hofmeister, Eileen; Jäger, Daniel Philip; Jakubietz, Thomas; Jende, Sebastian; Kadow, Tine; Kanngießer, Derrick; Kassler, Ann- Kristin; Kawald, Bernd; Kieper, Nadin; Kirschnick, Susanne; Kleinert, Ann-Christin; Knauer, Natalja; Knebel, Henrike; Köhre, Tobias; Köppel, Hendryk; Korntreff, Stefan; Kramer, Susann; Krause, Marcus; Kriegel, Fabian Lukas; Lange, Tina; Lederer, Stephanie; Lehmann, Anne-Kristin; Leonhardt, Tina; Liebnitzky, Jan; Lieske, Christoph; Litke, Christian; Lorenz, Frank; Lorenz, Steffen; Luhmann, Philipp; Luthardt, Antonia; Meinert, Franziska; Meißner, Anne; Michaelis, Lena; Michel, Katrin; Mierswa, Mike André Gerd; Mittelstädt, Kathleen; Müller, Jacob; Nack, Daniela; Nebel, Franziska; Neuendorf, Jacqueline; Neumann, Geneviève; Niemeyer, Peter Franz; Orzechowski, Ralf; Papist, Georg; Pein, Sabrina; Polzin, Mandy; Porscha, Christian; Postleb, Elisa; Raddei, Nicole; Rasch, Matthias; Richter, Stefanie; Roewer, Antje; Rose, Anika; Rosenfeldt, Hans-Jürgen; Rost, Eva Maria Margarete; Sandmann, Ghina; Schäfer, Marie-Louise; Schinzel, Mareen; Schlotthauer, Sergej; Schmidt, Danny; Schölzchen, Jan; Schöne, Jens; Schröder, Nadine Jenny Shirin; Schröder, Steffen; Schubert, Mario; Schülke, Tino; Schulz, Franziska; Schulze, Susan; Schwär, Jacqueline Anne; Schweda, Christiane, Kathrin; Seifert, Carola Juliane; Seifert, Steve; Sellnau, Peter; Serbe, Alexander; Siebke, Marco; Simon, Rebecca; Stanitzek, Vanessa Franziska; Stenzel, Franziska; Steppat, Jan; Stoltmann, Thomas; Straube, Jana; Strüver, Isabell; Tappe, Nicole; Thümmler, Florian; Truong Bach, Nhuy; Uschkamp, Steffi; Vanauer, Martin; Voß, Steffan; Wachholz, Sina; Wagner, Nicole; Wald, Torsten; Weber, Helen; Wehder, Tina; Willfroth, Dana; Willing, Lisa; Wobbermin, Andreas Hans- Dieter; Wolf, Michael, Juliane Wree, Julia Zeugner, Heiko Zimpel.

LEONARDO-DA-VINCI-OBERSCHULE, NEUKÖLLN

Sarah Albrecht, Nadine Andresen, Kamil Aptyka, Marco Bade, Nicole Bartosik, Patrizia Beier, Ramon Belke, Stefanie Bester, Julia Borstelmann, Sebastian Brandt, Sven Breitmeyer, Juliane Brückner, Robert Daesler, Anika Dautert, Ugur Dervis, Katharina Doktor, Cassandra Donath, Jessica Dreyer, Jenny Eppens, Ira Fritsch, Stephanie Gamradt, Patric Gnau, Cenk Gündogan, Benjamin Hartmann, Marcel Hopp, Lisa Hüffner, Franzisca Jähner, Annika Jahn, Marko Jenß, Darija Jezidzic, Dikran Kesal, Sophie Klahr, Stefan Klaue, Sidney Klein, Anja Klingenberg, Kathrin Knebel, Laura Kolodziejski, Gustav Krause, Mathias Krauß, Sinja Krügerke, Karina Kühnau, Stefanie Kunze, Matthias Lange, Katharina Leitner, Andrea Lorenz, Christiane Ludena, Eike Lück, Kay Lück, Sandra Lyga, Ludwig Machnicki, Marina Mai, Kai Marktscheffel, Jessica Meier, Franziska Metge, Lisa Meyer, Stefanie Mill, Verena Moewes, Jan Molenda, Stefanie Müller, Lara Mundry, Svenja Nachtigall, Tony Nicolaus, Kaan Özbek, Mehmet Özdemir, Sevkan Özkesici, Friederike Petzhold, Michaela Prütz, Gabriele Putze, Elisabeth Rittel, Yannik Rosenberg, Julia Rünger, Stephanie Runge, Katharina Schiemann, Patrick Schlappa, Timo Schmidt, Daniel Schmieschek, Jessica Schrader, Yvonne Schulze, Christina Seliger, Jannina Senzel, Denise Katharina Siebke, Simon Spill, Steven Strehl, Markus Stypa, Lena Timm, Ugur Toklar, Svenja Trinkus, Sandra Vranic, Sascha Waleczek, Carrie White, Vadim Zaiser, Mike Zemella, Jakub Zielonacki, Sonja Ziemsen, Artur Zieniuk.

LESSING-SCHULE (GYMNASIUM), WEDDING

Cihan Akgül, Anojan Akileshwaran, Fanni Apel, Fatma Zehra Ata, Marcin Balinski, Ferhat Beyaz, Jerome Biallet, Lukas Blaß, Ilhan Böker, Jenny Bolduan, Julia Brummerloh, Aylin Büyüsolak, Hamit Cananoglu, Allen Edward Conquest, Hasan-Tolga Dogan, Stefanie Dorster, Damla Durmaz, Nurgül Ece, Sascha Engelhardt, Kadir Erdil, Gernot Eßling, Sanwar Faraj, Sophie Freikamp, Arina Gabriel, Meliha Gülcivan, Florian Günther, Michael Hanna, Elisa Hargesheimer, Sascha Herz, Nadine Hoffmann, Maximilian Iliew, Ismail Jakupovic, Steven Janiec, Nathalie Janitzki, Irena Krüger, Özben Kurt, Taylan-Baris Kurt, Sahin Kutun, Marc Marmillot, Ahsen Mert, Fatma Esra Mogoltay, Simon Müller, Nesrin Özbek, Gökbörü Öztürk, Diana Ogorzelska, Daniel Ogorzelski, Ramin Raul Ossami Saidy, Charmaine Pappe, Laura Pfeil, Damian Polok, Juliane Richert, Katja Rippert, Klaudia Rottermund, Trishna Roy, Jennifer Saar, Altan Sarisin, Fabian Schaffert, Sandra Schleiff, Stephanie Schulze, Romina Schwartzkopf, Suresh Sriramalu, Paul Stegelmann, David Szostak, Anna Thielicke, Jonas Tratz, Lucienne Usztics, Tomislav Vidos, Mareike Walter, Christopher Weller, Tanja Wittkowski, Selina Yapar, Caner Yildirim, Oliver Zwingel.

LILIENTHAL-GYMNASIUM, STEGLITZ

Abed, Jasmin; Achazi, Andreas Johannes; Adolph, Viviane; Ahrens, Philipp; Allwardt, Tina; Azab, Kassem; Bethge, Julian; Boateng, Kevin; Broz, Franziska; Buchwald, Lara; Buckowski, Natalie; Burkart, Nikolai; Conrads, Sandra Joana; Degen, Jakob; Drewello, Liza-Melina; Ewald, Angelina; Frank, Stefanie; Fröhlich, Robert; Gasenzer, Lucas; Gellert, Laura; Glib, Felix; Graebig, Sophie; Grimm, Jessica; Guttmann, Selma; Hadon, Vanessa; Hanuschik, Natascha; Kägler, Jim; Kayar, Hatice; Knoche, Friederike; Knoll, Maximilian; Köhrich, Maximilian; Krasnov, Victoria; Kretschmer, Marlene; Lange, Beatrice; Leidereiter, Carmen; Letz, Saskia; Lossin, Katja; Lotz, Claudius; Ludwig, Sara-Denise; Ludyga, Kamil; Meinlschmidt, Pia; Meißner, Marwin; Müller, Silke; Müßig, Fabian; Naake, Sandrina; Niedermeyer, Nina-Cathérine; Oroz, Sergio; Ortmanns, Katharina; Overdieck, Simone; Rekowski, Chantal-Vanessa; Rekowski von, Dustin; Ritz, Swantje; Robotta, Jan; Röpke, Dominik; Rösicke, Melanie; Ruthenberg, Sara; Sarpkaya, Derya; Scheel, Daniel; Scheibner, Radka; Schiebel, Sonja; Schmitz, Nico; Schödermaier, Rita; Schröder, Assja; Schulz, Paul; Sohn, Christoph; Szczepanska, Agnieszka; Telger, Annabelle; Totz, Jan Frederik; Vahrson, Christian; Volkov, Konstantin; Weber, Heike; Wehpke, Friederike; Wernitzki, Jana; Willich, Nils.

LILY-BRAUN-OBERSCHULE, SPANDAU

Akdemir, Mehtap; Al-Shaalan, Mona; Arnold, Jarmila-Vanessa; Barteczko, Martina; Barteczko, Stefanie; Bennke, Heinrich; Bräuer, Marcus Achim; Caki, Mehmet Özdem; Danz, Marisa; Dede, Duygu; Degen, Nadja; Dotterweich, Janine; Dragic, Milena; Filc, Stefanie Filipa; Gericke, Sabrina Lara; Gräff, Calina; Hauke, Melanie Alexandra; Haupt, Thomas; Hauser, Maria Jelena; Hetmanski, Matthias; Heung, Yuk Ting; Ho, Le Huyen Tram; Ho, Le Huyen Trang; Hobohm, Katharina Julia; Horn, Janine; Iren, Ceylan; Jahnke, Jennifer; Jasarevic, Florian; Kaczmar, Karina Kinga; Ketzmar, Jakob Steffen Laurens; Kuhnke, Kristina Katharina; Lau, Janina Natalie; Lindner, Jana Patrizia; Lohse, Florian Benjamin; Lück, Oliver-Moritz; Maciejczak, Christian Georg; Materne, Rouven - Ragnar; Meinhardt, Timo; Melzer, Julia; Meyer, Romina; Neubauer, Levin Charles; Nguyen, Quyen; Nickel, David; Nowak, Izabela Marianna; Pache, Stephanie; Paech, Anne-Lina; Paegelow, Nils Dietrich; Podewski, Svenja Sabrina; Raußert, Friederike; Reichert, Melanie Sandra; Reiß, Fabian; Rubner, Manuel Wolfgang Peter Willie; Ruß, Arian Sebastian; Sack, Laila Carolina Sanja; Säurig, Fabienne Cecile; Schlender, Angelina; Schröder, Janine Pascale; Schröer, Juliane; Schulze-Rothe, Sarah Luisa; Seelig, Oliver Jan; Sezgin, Özden; Skotovic, Andrea; Strohmaier, Heike; Swiatczak, Szymon Bartosz; Täschner, Lydia Dorothea; Waider, Anne-Sophie; Wilde, Marco; Wille, Manuel Max; Wittig, Sarah Martina; Yilmaz, Esra; van Raemdonck, Marco.

LISE-MEITNER-SCHULE (OSZ CHEMIE, PHYSIK UND BIOLOGIE), NEUKÖLLN

Rene Albert, Jens Albrecht, Pauline Bank, Hans-Martin Batzdorf, Timo Bergold, Stephan Billig, Niklas Boldt, Elaine Brichmann, Robert Buder, Benjamin Dornig, Rebecca Emmerling, Dawid Falk, Nora Falk, Jannika Fandrich, Yvonne Foreiter, Maria Frädrich, Holger Glatzel, Martin Grimm, Swantje Havemann, Jessica Heinßmann, Lars Hendygk, Robert Hennig, Jeremias Herrmann, David Hinzmann, Diana Hoffer, Christin Höland, Helmut Husmann, Jan Philipp Jacobsen, Jos Janella, Vincent Jäntsch, Aleksandra Jovanovic, Patrick Kalikakis, Ufuk Okan Kalkan, Christian Kalle, Moritz Karbaum, Kevin Keuchel, Christian Kleinke, Daniel Klemm, Olaf Klingbeil, Amadeos Kochanowski, Sophie Krejcik, Eric Kreuzmann, Gökhan Kurt, Stephan Matthes, Jan Nicolas Meibohm, Tobias Muser, Matthias Neumann, Maximilian Neumann, Robert Nitsche, Verena Nitzsche, Theresa Noack, Conrad Noeske, Ulrike Nuß, Carmen Peters, Jan Piechozki, Sadika Prinz, Joshua-Sven Reh, Kevin Richter, Rene Riesebeck, Anna Ruhwedel, Annika Schmidt, Karsten Schulze, Carmen Schützmann, Kay Seemann, Ulf Steinhoff, Sören Testorp, Bernadette Thiede, Christin Treiber, Heidi Trutwin, Steffen Winkelbauer, Julia Winter, Marcus Witt, Miro Wolff, Antje Zander.

LUISE-HENRIETTE-OBERSCHULE, TEMPELHOF

Neslihan Altinbas, Melissa Asuk, Vivien-Benjamin Barnier, Alana Bartel, Jan Frederik Becker, Jana Behrens, Antonia Bergmann, Dominik Berton, Jan Böcker, Corinna Bolz, Lisanna Böttcher, Emine Cakir, Burak Celik, Sandra Cubela, Nicole Domsky, Dimitra Drogidis, Sakina Elkhazein, Philine Ewald, Daniela Fajjeri, Zoë Fassina, Julie Ganschow, Funda Güngör, Demet Güzel, Monika Guzicki, Lisa Hallmann, Susanna Hanneke, Claudius Hausl, Anne-Kathrin Horn, Rebecca Jacob, Nicole Jakob, Tshidingi Kabasela, Nuray Kilic, Arseny Knaifel, Franziska Knöppchen, Carolin Kohl, Jennifer Krüger, Mateusz Karol Kutnik, Alicja Lundt, Silke Maaß, Felix Mühlnickel, Philipp Müller, Thi Phuong Nhung Nguyen, Denise Noack, Robert Noryskiewicz, Marc Osterland, Florian Otto, Janis Papadhopulos, Manuela Perrakis, Alexander Polchow, Christopher Polchow, Elina Pradkhan, Sabina Pradkhan, Jana Quasnitza, Beatrice Rechlin, Emanuel Reinke, Kristina Rerich, Katharina Rogge, Justyna Rosenthal, Ekatarina Schadhina, Maximilian Schaumburg, Felix Schenk, Sabrina Schmidt, Jens Schneider, Björn Schumacher, Pauline Schuster, Daria Sebastjanska, Derya Seven, Dennis Steinbacher, Christian Stoll, Pawel Strancich, Hilal Taskin, Juliane Tiemann, Ina Tschierschke, Janine Turban, Zeynep Vatandas, Rickmer Voigt, Willy Wagner, Tarek Walter, Natascha Waszak, Vanessa Wendel, Sascha Wientzek, Joscha Winzer, Katja Wroblewska, Lara Wrusch, Nagam Yaghi, Demet Yasar.

MAHATMA-GANDHI-OBERSCHULE, MARZAHN

Arian Norman Archut, Mike Baakes, Susann Baumgart, Hong Giang Indira Berghof, Martin Bethge, Caroline Bölitz, Christine Bohne, Bastian Bohnstengel, Alexander Bolze, Hanka Brangsch, Felix Brückner, Alexander Brunk, Katarina Buttig, Christian Cabanski, Florian Chmielewski, René Czeszinski, Annika Damm, Bernd Düsterbeck, Monique Düwel, Elisabeth Eichler, Tina Ellerhausen, Anja Flucke, Elisa Fomin, Laura Funk, Marek Giebel, Marleen Giese, Henry Gnielka, Bonny Gollnick, Falk-Arne Goßler, Carolin Grimm, Franziska Groth, Ralf Groth, Lucie Hammerschmidt, Matthias Hartmann, Heike Haupt, Viktor Heidemann, Ulrike Heine, Carolin Heiße, Carolin Heydrich, Jennifer Höhle, Anne Hoenicke, Monika Hoffmann, Benjamin Hummel, André Huschke, Stefan Kaufhold, Franziska Kleine, Carolin Klose, Fanny Knoll, Daniel Krause, Julia Krause, Heidi Krüger, Toralf Kummelt, Monique Lange, Gregor Leichnitz, Najet Leiss, Bellatrice Lenz, Katarina Leyh, Susanne Lietz, Mathias Löber, Markus Lowitsch, Yen Luongh Thi, Marcus Maaß, Jana Marquardt, Sina Marth, Philipp Mattick, Maximilian Maudrich, Anne Mohr, Maria Andrea Müller, Christine Marlen Olesch, Denny Palisch, Jessica Pawlak, Maria Gabriele Peukert, Philipp Prüfer, Inga Rabsilber, Marco Radtke, Michael Radünz, Christian Riha, Christina Röhl, Carola Roth, Nicole Rychlikowski, Michal Samolenko, Marco Schenke, Steffen Schnieber, Tom Schramedei, Katja Schröder, Erika Schulz, Martha Stritzel, Philip Sweet, Felix Thiele, Ariane Sandra Wartze, Sascha Waurick, Felix Werner, Laura Werner, Richard Wolf, Martin Wolfram, Sarah-Elisa Wunderlich, Martin Wunschick, Arne Wustrow, Diana Zhamakochyan.

MANFRED-VON-ARDENNE-SCHULE (GYMNASIUM), HOHENSCHÖNHAUSEN

Christine Assmann, Sascha Auerswald, Carolin Ballach, Fabian Becker, Elen Behrendt, Marietta Bertz, Magnus Biermann, Dietrich Biller, Linda Block, Gina Aline Boden, Nicole Doreen Böhm, Nadja Bohun, Thomas Brauer, Daniela Bringer, Nadja Bromberg, Anja Buchheiser, Annekatrin Bugrow, Benjamin Bunk, Torben Gerhard Paul Burow, Gordon Conrad, Josephine Dahlke, Sophie Dahlmann, Aron Damm, Jennifer Degen, Melanie Dölling, Lisa Katharina Doil, Jacob Drahs, Kristin Dripp, Sandra Dülge, Anja Eger, Kevin Eichhorn, Lisa Eichler, Alexander Eichner, Per-Eric Rainer Eulau, Sandra Falz, Martin Feige, Nicole Fenske, Nadine Fietz, Juliane Fischer, Lutz Fischer, Susanne Fischer, Eric Fleischhauer, Undine Fölsche, Katarina Franz, Romy Franz, Lena Freund, Ernst Alexander Friedrich, Katarina Galow, Manon Goldammer, Steffen Gottschling, Benjamin Grabow, Robert Graser, Johanna Greif, Anna-Maria Gubar, Ulrike Günzel, Oliver Hanke, Dennis Hase, Katharina Hauer, Doreen Heinrich, Lea Herzog, Jona Heymann, Alexander Hitric, Sonja Hölzer, Viktor Gerhard Hörig, Lina Hoffmann, Josephin Holstein, Ina Hoppe, Clemens Hübner, Franz Huschner, Monique Janke, Christopher John, Christiane Jonas, Maria Claudia Jonas, Christopher Justus Jopp, Daria Anna-Maria Jozefowicz, Stephan Karl, Sabrina Kasch, Julia Keil, Janine Körner, Elisa Kranz, Sebastian Krenz, Benjamin Günter Krüger, Matti Kutzner, Marie Sophie Laaß, Felix Legler, Sebastian Lehnert, Claudia Leinert, Christian Lelek, Tom Lindemann, Maximilian Ludwig, Stephanie Ludwig, Franziska Martin, Karolin Materne, Jacqueline Matheis, Nicole Meliß, Steven Pierre René Michna, Nicole Mosiniak, Melanie Naumann, Julia Kathrin Nemitz, Sebastian Netz, Alexandra Neu, Ekaterina Neu, Katharina Neubauer, Charlene Neubert, Angie Niemann, Katy Opitz, Sophie Lisa Otterbach, Tom Palluch, Chris, Eric Papenfuß, Dalibor Perak, Tommy Petereins, Maria Philipp, Toni Priestaff, Kerstin Yvonne Ramsch, Kathrin Klara Ranno, Tobias, Roger Regel, Katharina Reichel, Inga Sabine Renner, André Richter, Gregor Richter, Theresa Pauline Ring, Eric Röhrich, Mandy Rohland, Max Rückmann, Benjamin Rufflet, Florian Schacht, Christina Scherf, Elisa Viktoria Schich, Martina Schlott, Jana Schmidt, Sarah Schmidt, Anne Schorneck, Thomas Schrank, Pauline Schröder, Tina Schubert, Jana Schüßler, Andreas Schulz, Lisa Schulz, Saskia Sehlmann, Franziska Seidel, Manuel Seidel, Josefine Seifert, Madlen Siegel, Christian Siegle, Maria Siegmund, Virginia Sniegowski, Tina Sperling, Kristin Springer, Josephine Staats, Anne-Kathrin Stanek, Carmen Stolze, Lisa Storch, Beatrice Helga Ingrid Streit, Ninh Tran Dang, Tom Tschernack, Marc Uebel, Thomas Michael Ullmann, Maria Vogel, Denis Walter, Felix Walter, Maria Wanski, Jeannine Wehr, Sarah Weichenhain, Tim Weikert, Ivette Weitz, Matthias Wendt, Anne-Kathrein Wenski, Franziska Wenzel, Christian Wiefel, Sabrina Wiehr, Reina Wieland, Beatrice Wiesner, Natalie Wilms, Marvin Winkler, Katarina Wrusch, Anne Wüsteneck, René Zenker, Jan Zierke, Julia Zoepke.

MARGARETE-VON-WITZLEBEN-SCHULE FÜR SCHWERHÖRIGE, FRIEDRICHSHAIN

Siri Elisa Effelsberg; Janine Lützkendorf; Jordani Michail; Rico Reichenbach; Sophia Schreiter; Torsten Schwendel; Alexander Sieler; Lisa Walther.

MARIE-CURIE-OBERSCHULE, WILMERSDORF

Katarina Bagaric, Jessica Ballaschk, Yannick Beck, Ulrike Bibow, Naima Blum, Sahra Brendjian, Alice Brüssel, Gülcan Demirtas, Marek Diekmann, Stefanie Dietz, Lena Dietzen, Magda Doumit, Jenny Eric, Lea Fein, Carolin Gaide, Jessica Golle, Jennifer Grünwedel, Nino Haarhaus, Miriam Haislah, Yves Hensel, Thomas Herrmann, Lulu Hirschfeld, Lisa Hoch, Mareike Joost, Paul Kallus, Philipp Kalmbach, Meltem Karkoschka, Lukas Keil, Lars Klenk, Sabrina Kopp, Sven Kretsch, Daniel Kunze, Hilal Kuzay, Janina Ladenthin, Benjamin Liebheit, Francesca Loer, Dmitri Loujinski, Hendrik Lüttschwager, Malte Matern, Özlem Meral, Marisa Morawietz, Philipp Neumann, Mai-Li Ng, Adam Nielsen, Roland Noack, Fabian Noichl, Aris Phylaktou, Lukas Pitz, Anne-Katrin Planz, Charlotte Raucamp, Teresa Reubel, Nina Rössing, Sabrina Rümpeler, Nadine Ryba, Janis Sarikas, Moritz Schauwecker, Katharina Scheuermann, Laura Schiebel, Jens Schmidt, Jessica Schmidt, Antonia Schmitt, David Schneider, Laura Scholz, Büke Schwarz, Julia Schwerg, Sophie Senoner, Julia Sommerauer, Alisa Sommerfeld, Pascal Sprang, Björn Stallenberger, Jovana Stankovic, Janina Stapel, Sarah Strack, Lara Strehlke, Nadine Striedinger, Stefanie Szymanski, Fanny Tepmann, Corinna Thome, Lena Voigt, Vicky Wagner, Andreas Weitbrecht, Paul Welch Guerra, Natalia Wisniewski, Mert Yilmaz, Miray Yilmaz, Miri Yoo, Oliver Zeid, May-Sarah Zeßin, Claudia Zielinska, Jonas Zimmermann, Niclas Zwick.

MARTIN-BUBER-OBERSCHULE, SPANDAU

Aksoy, Volkan; Arioldi, Caterina; Barleben, Alda Elaine; Baum, Benjamin; Baum, Mandy; Becker, Anastasia; Behnke, Sandra; Bernt, Sandy; Böldicke, Susanne; Borchers, Alexander; Brodowski, Marie Lena; Bugenhagen, Sarah; Buttler, Alessandro; Coskuner, Ercan; Daimagüler, Merve-Dilan; Deumlich, Knut; Eisele, Sergius; Engler, Till; Fazlic, Sanel;Fromm, Sebastian; Fuchs, Karoline; Gade, Alexander; Gaffrey, Julian; Gerasch, Daniel; Gößwald, Eric Leo; Gröger, Tabitha Dominique; Günther, Florian; Gürtel, Anna Lena; Güttler, Oliver; Haase, Janina; Heine, Sandra; Hell, Elisa; Herian, Sandra; Herm, Nicola; Herrmann, Julien; Hirselandt, Bettina; Hirselandt, Katrin; Hofmann, Christopher; Hölterhoff, Clara; Hönicke, Alexander; Höricke, Sophie; Jaeke, Sarah; Jeschke, Michael Sascha; Jeyaraj, Methun; John, Leonard; Kabelitz, Kim; Kajrys, Malwina; Kleeßen, Caroline; Kleineidam, Christian; Kramm, Kerstin; Krüger, Jeanette; Kruschel, Kai; Kuhnhardt, Cornelia; Lambeck, Lea-Rosa; Lehmann, Katarina; Lewandowski, Kai; Lieke, Martin; Lindenbacher, Lina; Loebel, Jenny; Lötzsch, Stephanie; Mannigel, Andre; Martens, Laura; Mieske, Maxi; Miething, Aline Friederike; Müller, Dagmar; Müller, Peter; Nalaskowski, Lilly Theresa; Nehmer, Katharina; Neumann, Samantha; Nowack, Sascha-Marc; Okun, Jana; Palm, Vanessa; Pieper, Christin; Podkowik, Yvonne; Porsch, Marcela; Preller, Lisa-Sophia; Radtke, Christian; Rau, Jasmin; Reda, Sarah; Reschetnikow, Dmitrij; Röseler, Bertram; Rusch, Benjamin; Sahin, Koray; Salecker, Denise; Sawicki, Olga; Schandert, Romina; Schefski, Christina; Schliemann, Aljosha; Schmidt, Nadine; Schmidt, Stefanie; Schnack, Mareike; Schudy, Maxi; Schumacher, Sarah; Stähler, Laura; Stelter, Daniel; Struzynski, Natascha; Templin, Anica; Thiemke, Annalena; Timpe, Siska; Tisler, Nicole; Tobler, Nancy; Tossmann, Milan; Tran, Hien Quy; Trotzinski, Morten; Ulrich, Kamila; Vielhaber, Ulrike; Vogel, Maurice; Waidele, Markolf; Wettig, Martin; Wilde, Franziska; Wittig, Annika.

MAX-BECKMANN-OBERSCHULE, REINICKENDORF

Mohammed Abu-Abed, Wolfrat Bachert, Yunus Bagiran, Nico Bernhard, Tanja Beutner, Robin Bresing, Wolf Brückner, Servan Deniz, Lars Dobschall, Patrick Dreßel, Kirstin Dunkel, Marion Emmrich, Bastian Engel, Lukas Göke, Sarah Manuela Greinert, Tugba Gürbüz, Jessica Haß, Jennifer Hein, Benjamin-Florian Hempel, Sven Herrmann, Sarah Katharina Hintze, Noel Joao, Niko Julian-Hall, Melanie Kaleyta, Ariane Klemmt, Celine Kolokewitzsch, Julia Konz, Till Felix Korn, Marina Koswig, Daniela Kottke, Patricia Krink, Larissa Manicke, Nils Meinhardt, Sonia Mirzai, Mandy Mücher, Antonia Müller, Alice Nauendorf, Dominik Nawe, Helene Neufeld, Daniel Pohland, Julia Reinicke, Nicole Reinsberg, Patrick Rexin, Jasmin Richter, Lilli Schellenberg, Fabian Schick, Franziska Schilling, Sebastian Schreck, Jessyca Schulz, Monique Schweda, Marvin Setiawan, Fallon Steckmann, Kim Steckmann, Maximilian Sternbeck, Franziska Stroppe, Özlem Tomru, Gurhans Tran, Adrian Ueberall, Sarah Wallert, Thomas Weber, Roman Wegner, Eray Yalcin, Kim Zielinski, Michael Zienke, Daniela Zilling.

MAX-PLANCK-OBERSCHULE, MITTE

Antje Astalosch, Robert Bartels, Max Biedermann, Julia Bochert, Tatjana Bogasch, Franziska Büttner, Janine Christmann, Heide Karolin Anna Creutzburg, Franziska Deutsch, Rebecca Diewitz, Lars Ebermann, Mathias Eichler, Christiane Erxleben, Amanda Lydia Farack, Felix Alrik Fischer, Daniel Flohe, Christine Fratzke, Lutz Freitag, Nora Freyer, Josefin Grabert, Anne-Katrin Groß, Gregor Groß, Emilia Linda Heinrich, Jörn Hühnert, Benjamin Hums, Rico Hunger, Stephanie Ihlenburg, Emily Ikawy, Linn Kaldinski, Maria Kindermann, Sascha Koch, Ernst-Ingo Künkel, Katherine Kukielski, Steffanie Kutzner, Sabrina Lehmann, Adam-Victor Linkowski, Linda Lorenz, Andrè Uwe Georg Lubitz, Antonia Masuhr, Jenny Masurkow, Caroline Melzow, Anna Neu, Jenny Neubert, Stephan Oehm, Sarah Paff, Richard Julius Paulig, Jean-Pierre Pralle, Phil-Maurice Prinz, Stefanie Prothmann, Lisa Radsey, Caroline Roßner, Severin Sander, Vreni Sattler, Marco Sauer, Laura Schäfer, Anne Schindler, Hendrik Schlesing, Marie Schmidt, Paul Schmidt, Katharina Seeger, Peer-Alexander Seipt, Maximilian Otto Spangenberg, Kai-Maximilian Sugita, Franziska Thiemig, Jan Thomas, Hauke Henner Witt, Sandra Woehlecke, Susanne Wolf, Julia Woye, Vanessa Zeller, Julia Ziegler, Michael Ziesler.

MAX-REINHARDT-OBERSCHULE, HELLERSDORF


Sarah-Luise Abram, Benjamin Althammer, Philipp Bahner, Madeleine Barth, Tatjana Basov, Artur Baumgärtner, René Böhm, Carolin Börner, Annemarie Böttcher, Sarah Becker, Sven Bestvater, Hannes Beyer, Robert Billeb, Marina Bobrik, Christian Braatz, Benjamin Brand, Juliane Brauer, Sascha Brösemann, Frank Buch, Mirco Cummerow, Maria Damm, Sebastian Dau, Christian Dähn, Anika Dillert, Katharina Erbe, Sarah Fehrmann, Maik Feller, Nicole Fikier, Stefanie Franke, Jasmin Franz, Isabell Freitag, Oliver Friedrich, Sarah Friedrich, Patricia Fritsch, Maxi Gade, Aileen Güttler, Janine Germer, Oliver Glage, Denise Gleißberg, Madelaine Gleißberg, Anke Grün, Sebastian Gründler, Caroline Greulich, Robbi Grimm, Robert Gruhlke, Lisa Gutsche, Ronja Hahn, Florian Handke, Frances Hausmann, Saskia Haustein, Ina Höfner, Anne Hüart, Richy Heeder, Armin Heidler, Corinna Heinze, Tobias Helbig, Martin Heller, Thomas Helmis, Marlen Herber, Juliane Herold, Benjamin Himmler, Friederike Hinzmann, Johannes Hoffmann, Raik Hohlfeld, Claudia Iser, Christoph Johr, Miriam Kaliner, Sophia Kalka, Anja Kalks, Tim Kaltofen, Frida Karge, Sandra Käbisch, Anne-Cathrin Köhler, Judy Keil, Stefanie Kempfer, Thomas Klötzke, Regina Knobloch, Nils Kohlschmidt, Daniela Kolo, Kristian Kostow, Doreen Kozianowski, Werner Krause, Laura Krumbiegel, Sandro Kupsch, Franziska Kurz, Christopher Lange, Matthias Läzer, Sandro Lehmann, Laura Leonhardt, Sylvia Liebmann, Niels Lindner, Alexander Lubach, Marcel Lubitzki, Marcel Ludwig, Anne Maeder, Nicole Majuntke, Christina Markurt, Erik Matiske, Denise Möller, Jan Müller, Martin Müller, Nicole Müller, Rieke Müller, Sebastian Müller, Victoria Münzer, Maximilian Mietzelfeldt, Lillia Milbach, Vitalij Nagel, Rick Nagelschmidt, Caroline Nöller, Martin Neidhard, Aileen Neumann, Saskia Neumann, Daniel Niemsch, Marko Nix, Mandy Noffke, Jan Novak, Senta Opitz, Mirko Palmer, Boris Peev, Anne Peters, Marika Piehler, Martin Pietzner, Josefine Plöger, Andrea Plischek, Christoph Plotka, Anica Pohl, Julia Rödiger, Marcel Römhild, Stefanie Römhild, Sophia Rönsch, Christian Reß, Theresia Reul, Natalie Rossow, Josefine Sack, Sylvia Schäfer, Marc Schön, Daniel Schütt, Pauline Scheel, Franziska Scheffler, Florian Scheibe, Luisa Schenk, Sandra Scherff, Alexander Schilling, Sophia Schilling, Falko Schließmann, Florian Schmidt, Mareen Schmidt, Ulrike Schmidt, Ann-Christin Schneider, Madelaine Schober, Viktor Scholz, Felix Scholze, Julia Schubert, Anna-Josefine Schulze, Mandy Schulze, Tim Schumacher, Michael Schwarz, Miriam Schwarz, Ulrike Schwemin, Thomas Schwietzki, Felix Seitz, Cornelia Siebert, Linda Siefert, Lena Spitzer, Irina Spokoinyi, Paul Springstein, Maria Steinert, Ulrich Streckfuß, Anna Strozek, Julia Szafranski, Julia Theus, Karolina Thiel, Marlene Treppner, Wolfram Troeder, Benjamin Tschierschke, Katja Ullmann, Nadine Ullrich, Jana Urban, Sandra Urban, Kevin Ventzke, Jermaine Voß, Franziska Voigt, Song Ha Vu, Tilo Weber, Anika Weidlich, Alexander Weizel, Frank Wiegand, Stefan Wilke, Janin Wolf, Marcus Wolf, Anne Wolter, Stefanie Wuttke, Lisa Zimmermann.

MAX-TAUT-SCHULE (OSZ VERSORGUNGS- UND REINIGUNGSTECHNIK), LICHTENBERG

Götz Dähne, Dennis Harbig, Nico Henschel, Hagen Kneerich, Kai Kramer, Dennis Lekscha, Christian Möller, Niko Nikolay, Denny Piejde, Sebastian Plaschnick, Robin Sammler, Benjamin Schulz, Enrico Weiß, Thomas Werlitz, Stephan Dittrich, Robert Fricke, Jan Großkopf, Sebastian Krohse, Nils Ludewig, Sascha Neubauer, Friedemann Pochert, Chris Trost, Maik Baumann, Marcel Venthur, Patrick Werk.

MENZEL-OBERSCHULE, TIERGARTEN

Shady Hassan Ahmed Saleh, Selcan-Zeynep Akincilar, Ismail Alawye, Aseye Anyigba, Michelle Ellaine Aquino Apitz, Hiba Ayad, Özcan Ayyildiz, Patrick-Peter Baryluk, Christin Baum, Sandra Bayer, Rahime Bayrakli, Fabian Böttcher, Yusuf Bougrine, Janina Brosien, Nikol Brzeczek, Martin Bürger, Niklas Martin Carbon, Joana de Carvalho Castro, Ipek Ceri, Kadir Coskun, Astou-Therese Damba, Maria Charlotte Denninghaus, Meike Dorfner, Neslihan Er, Greta Ertelt, Franziska Ann-Kristin Fedler, Amelie Anna Elisabeth Festag, Krystina Elisabeth Fodor, Martin Zdenek Frücht, Griselda Ganzel, Daniel Golubovic, Helena Graber, Marius Michael Graf, Yannick Grotholt, Nadija Güc, Tugba Gülcenbay, Jonas Gützkow, Nikolay Gulin, Katja Hackethal, Asmaa Hajjir, Katrin Rebecca Hampf, Natalie Hanke, Simone Hauth, Julia Hebenstreit, Margarete Heinze, Manuel Homann, Nalan Isikli, Vanessa Jefferies, Roman Jentschke, Xun Jiang, Sarra Kebir, Thi Tu Anh Kieu, Alexander Körner, Johannes Friedemann Körner, Grace Akosua Koranteng, Sarina Krzewitza, Sascha Alexander Kühn, Reebanna Kusche, Elena Lazareva, Torsten Leithaus, Franziska Leßmann, Sandra Liebs, Rico Liero, Konrad Ernst Liesenborghs, Rosa Hue-Tam Lieu, Marcus Löblich, Sven Lüdecke, Marek Marcinkowski, Yulia Alekseevna Marfutova, Alexander Meling, Lena Katharina Mendelson, Nesrin Meral, Tycho Erasmus Tyagaraja Mevissen, Eva Mularonek, Medina Nezirevic, Thi Trinh Nguyen, Mandy Niendorf, Maike Ronya Xiao Xi Oey, Sevgi Özcamur, Michael Okon, Marco Bernd Papajewski, Kristof Pfannschmidt, Chi Thong Pham, Patricia Philipp, Daniel Piroi, Maike Andrea Pruditsch, Martin Rossa, Urs Julian Ortwin Rudszuck, Kurdunia Salihi, Ceylan Sarica, Maren Scholz, Vincent Schwalgun, Jakob Schwartz, Lucia-Caroline Schweigert, Karoline Semmling, Bahar Aliye Sertdemir, Hamrin Sidou, Julia Siebeky, Max Siebert, Ranko Skobalj, Bagnu Soylu, Alexander Spektor, Peter Herrmann Stahl, Nadja Julia Elisabeth Strobel, Alexandra Karoline Suss, Anusiya Thiruchelvam, Dimitri Tkatschenko, Stephan Trojanowski, Aylin Uysal, Philipp-Sebastian Walz, Markus Weichenberger, Mark Weimar, Malte Widdel, Halime Yakut, Gül Yilmaz, Daria Zaplatynski, Lukas Ziems.

MERIAN-SCHULE (GESAMTSCHULE), KÖPENICK

Sandra Altnow, Vivian Barré, Barbara Birkner, Alexander Bork, Melanie Braun, Roland Buchholz, Marie Busse, Benjamin Constabel, Franziska Dreißiger, Marc Dzieciolowski, Sophia Eck, Marcel Eggersdorf, Maria Eggert, Natalie Einecke, Mirjam Fabian, Juliane Feldmann, Dennis Fischer, Bastian Frenzel, Madeleine Gabel, Adrian Gleinig, Vivien Goyn, Martin Haase, Judith Held, Catrin Hill, Stefanie Hill, Friederike Hoppe, Viviane Hüttemann, Adlin Jäger, Friedrich Kästner, Michaela Kastner, Anne Kegel, Felix Kirchmeier, Ulrike Krol, Tobias Kühl, Karolin Melchior, Franziska Möller, Alexander Mohnke, Franziska Normann, Kristina Pisek, Olivia Rabe, Christin Radtke, Kira Schick, Berry Schläwicke, Nicole Schmidt, Caroline Smoch, Nicole Spelly, Antje Stanossek, Patrick Steinberg, Claudia Stingl, Stephanie Till, Anke Weihmann, Kai Wolter, Sarah Wycisk, Antonia Ziegler, Antonia Zoepf.

MILDRED-HARNACK-OBERSCHULE, LICHTENBERG

Amling, Christian; Axt, Alina; Becker, Oleg; Bertram, Linda; Biloshytskyy, Lucie; Bläske, Regina; Brachwitz, Nadja Maria; Bromberg, Elena; Böhmann, Kathrin; Chanbekowa, Anna; Chod, Georg; Do Thu, Giang; Dobberstein, Josefine; Fischer, Maria; Forgo, Marcus; Gaide, Saskia; Gavrilova, Ekaterina; Görsdorff, Steffen; Gottschild, Christine; Greif, Jens; Grünwald, Alexander; Grygier, Marja; Guba, Johannes; Haas, Patricia; Harnack, Dustin; Hartock, Elena; Herrmann, Maximilian; Jähn, Carolin; Jung, Franziska; Juraschek, Maximilian; Kasprova, Helena; Klemstein, Franziska; Kaulfuß, Anne; Kluth, Eric; Kolski, Philipp; Krämer, Paul; Krasna, Iryna; Krüger, Sarah; Kudella, Carsten; Kühne, Mandy; Langbein, Ina; Lange, Nadine; Lauterbach, Carola; Lemke, Katharina; Liehn, Kevin; Lietzenberger, Sergej; Maibauer, Anja; Mangasaryan, Arusjak; Meyer, Lily; Morgenstern, Susette; Mosebach, Danilo; Mudra, Norma; Netsanet, Ayalew; Nowaczyk, Lysan; Otto, Hans; Piltz, Franziska; Richter, Raymond; Rieck, Eric; Rimasch, Tom; Rittmann, Annelie; Rittmann, Rosalie; Ruch, Christin; Sachse, Jan; Schalhorn, Steven; Schiebel, Linda; Schljachjow, Slawjana; Schmidt, Daniel; Schreiber, Angelika; Schulz, Anja; Schulz, Jeanette; Schyndel, Jan van; Semenchenko, Arthur; Stein, Eileen; Steinle, Elena; Steinle, Viktoria; Stiebert, Gregor; Svartman, Galina; Torno, Julia; Ungefug, Alexander; Virhus, Steven; Wiedemann, Jan; Wilhelm, Michael; Winkler, Christian; Wittich, Tanja Andrea.

OBERSCHULE AM ELSENGRUND, HELLERSDORF

Arenknecht, Maria; Augustin, Freya; Becker, Anne; Beerbaum, Franziska; Berlinghoff, Friederike; Brauns, Saskia; Büsching, Magdalena; Diesing, Oliver; Ebert, Katharina Elisabeth Elfriede; Engler, Jenny; Exner, Anne; Eydner, Carolin; Falk, Nina; Farin, Katharina; Fichtner, Sophia; Fieberg, Diana; Fritsche, Nico; Gericke, Tim; Glahn, Tobias; Grabsch, Jennifer; Gralmann, Christian; Gutglück, Eric; Hänel, Sabrina; Hausdorf, Marcus; Heidelberg, Anne; Heller, Elisa; Hermann, Robert; Herrmann, Hanna; Hopfeld, Victoria; Huch, Tobias; Humann, Oliver Felix; Jantz, Laura; John, Oliver; Kamutzki, Franz; Kapitola, Laura; Kirchner, Jessica; Knappe, Alice; Knippert, Sandra; Knispel, Florian; Knobloch, Robert; Konrad, Niels; Kowalski, Thomas; Krüger, Toni; Kwasny, Nadin; Laue, Nadja; Lemke, Rick; Letze, Maria; March, Stefanie; Meller, Susanne Christina Carolin; Merz, Jenny; Mittmann, Matthias; Mohrholz, Franziska; Müller, Martin; Müller, Stephanie; Mutzek, Jennifer; Paulick, Tobias; Pretzer, Jenny; Pucka, Ariane; Räder, Christin; Rauh, Katharina; Röhner, Josefine; Rogasch, Leonhard; Rohr, Philipp; Rückert, Roland; Sander, Robert; Schach, Claudia; Schilling, Marcel; Schmidt, Sebastian; Schmunk, Beatrice; Schöder, Dennis; Simon, Georg; Stampe, Jana; Stasch, Wiebke; Steinberg, Daniel; Straub, Julia; Tischer, Uwe; Vogdt, Katharina; Wagner, Tom; Weber, Marcus; Weizel, David; Wichmann, Simon; Wienholz, Michael; Winter, Charleen; Witt, Undine; Zaulig, Carolin; Zirfas, Martin; Zobel, Franziska.

OSKAR-SCHINDLER-OBERSCHULE, HOHENSCHÖNHAUSEN

Svetlana Andrievskih, Kathrin Berg, Paul Börner, Nico Böse, Dirk Czerwonatis, Anika Czilinsky, Michael Dielmann, Dung Dinh Phuong, Thu Trang Doan, Nancy Dorn, Romy Ehrcke, Sabine Freigang, Michael Fritsch, Max Gebhardt, Denise Girard, Sandra Goldmann, Fanny Hauck, Steffen Helbig, Luise Herfurth, Gregor Kabelitz, Jennifer Kandula, Christian Klattkowsky, Cathleen Kleist, Melanie Kleppsch, Amadeus Köhler, Michèle Kurpiers, Sophia Laabs, Christopher Lange, Hai Le Dang, Verena Lehmann, Stefanie Maaß, Tanja Mohlala, Lucia Neigenfind, Thi Minh Ngoc Nguyen, Annett Piechowiak, Nancy Röher, Nico Schaelicke, Sarah Schmidt, Tim Schmidt, Peter Schneider, Jeròme Schröter, Felix Schulz, Rowena Siems, Anja Spilski, Melanie Sprewitz, Daniela Stelzer, Melanie Stiebner, Christoph Unnasch, Cathleen Urban, Daniela Wendt, Katarina Wiebelitz, Stefanie Wörfel, Franzisca Wüst, Antje Zornkau.

OSZ BANKEN UND VERSICHERUNGEN, TIERGARTEN

Thilo Adam, Murat Agar, Canan Basri, Esma Bekiroglu, Christopher Bensch, Konstantin Bikadorov, Ziya Dincer, Mehmet Dogan, Kadir Dursun, Maximilian Eiffler, Erdem Eser, Artur Gerke,Carolin Gliewe, Mohamad Karim Hijazi, Katharina Jacob, Piker Kayikci, Pinar Kayikci, Markus Nils Hyoun Lange, Ahmet Levent, Edin Mahmutovic, Hendrik Meiffert, Ayla,Handan Memeli, Aiko Negraszus, Erdal Önder, Ines Pejicic, Johannes Polter, Sarah Ruschkowski, Manuel Sadowski, Selcuk Sahin, Arif Salja, Dave Al Schulz, Marcus Schulz, Samantha Schuppert, Volkan Tasdelen, Can-Ali Tek, Andreas Totok,Mareike Wozniak, Dilek Yildiz.

Alev Aslan, Melanie Bannke, Kai Dominik Baumgart, Necat Bural, Jihad Chehadi, Maimouna Cissé, Marco Corvaglia, Janna Viola Golze, Andrea Günther, Sara Korycki, Sabrina Linnemann, Schirin Mostufi-Zadeh, David Rudolph, Jens Salzmann, Aynur Sarikaya, Anika Schmidt, Jeannine Scholtysek, Janine Stummer, Christoph Sziwek, Serkan Turan, Zeynep Tüysüz, Rene Wolfart, Birgit Zeitler.

OSZ BAUTECHNIK II, WEISSENSEE

Rupert Mathias Bernhofer, Peter Janowetz, Christine Müller, Korbinian Bernhard Bahr, Michael Haas, Jakob Köhler, Nicole Kozubal, Lucas Ludewig, Henry Ostrinski, Sebastian Schmidt.

OSZ BÜROWIRTSCHAFT I, STEGLITZ

Ria Kerem Aksu, Nilüfer Altinbas, Björn Anders, Christoph Annemüller, Linda Badli, Benny Bannerman, Niko Baskin, Norman Börner, Felix Borst, Wolfgang-Ruben Dallinger, Kempen-Martin Dettmann, Dimitrij Dudko, Ebru Ermis, Annie Grasnick, Till Haffner, Amada Hernandez Toimil, Deborah Herzmann, Joanna Jablonska, Nina Konrad, René Karl, Tayfun Kaya, Swetlana Kincel, Katja Kleitzke, Holger Könnecke, Recep Köse, Martin Kowalczyk, Burak Kulakoglu, Yaw-Isaac Kyere, Felix Landschulze, Jonathan Laux, Fortunata Lehmann, Ferid Marczewski, Francesca Mazzagufo, Cengiz Mumcu, Anzihasultan Olmaz, Joscha Petersen, Tim Quade, Alexander Rapp, Stefanie Reiners, Kay Fung Rieck, Julien Röpel, Nina Rossow, Martin Roszak, Sebastian Scherwinski, Kirstin Schindler, Sarah-Cathrin Schmidt, Daniela Schuldt, Franziska Schulze, Sebastian Schuster, Marijana Simic, Ozan Tanriverdi, Santiny Tong, Ümmuhan Üstüntas, Nathaly Wanka, Ilter Yüksel, Magdalena Zadrozna, Mohammad Zavareh, Thiemo Zielinski, Vanessa Zocher.

OSZ BÜROWIRTSCHAFT UND VERWALTUNG, STEGLITZ

Adamczyk, Nicole; Altuntas, Aydin; Alves, Martin; Beyer, Philip; Bradler, Norman; Caglayan, Fatma-Pinar; Caleta, Martina; Chahrour, Manal; Cheema, Navraj Singh; Coskun, Serkan; Dasiewicz, Diana; Diedrich, Alexander; Endt, Fabienne Christine; Erbasan, Hakan; Ertelt, Katharina; Franz, Christian Johannes; Gallrach, Christine; Grotzky, Danuta Linda; Hagen, Diego; Hartwig, Manuela Gertrud; Hemsing, Felix; Herrmann, Denise Nadine; Heß, Stefanie; Hofmann, Sandra; Katerbau, Tobias Andreas; Keller, Nino; Klemme, Carolin; Klukas, Benjamin Florian; Kohn, Celina; Korkmaz, Berna; Kubis, Katharina Nathalie; Laugstien, Francis; Magill, Michaela Sabine; Mir-Rashed, Seyedarya; Paris, Stephen Paul Werner; Reichelt, Marissa; Ribow, Josephine Vivian; Rothe, Stefan; Russezki, Elias; Schafstall, Stefan; Schirg, Silvia Michaela; Schröter, Sandra; Schultz, Kristin; Sennlaub, Gerald; Sperber, Jessica Alexandra; Steiner, Sophie Isabel; Stelse, Benjamin; Thompson, Nicolas Emeric; Ulrich, Michael; Welle, Julian Nicolas; Wolf, Daniela.

OSZ HANDEL I, KREUZBERG

Hanan Abdulfattah, Matthias Afflerbach, Aynur Basar, Michael Becker, Ruben Behle, Stephanie Brandt, Reyhan Cevik, Maria Dominka, Mirko Grabowski, David Grünbaum, Ron Härtl, Nancy Hartmann, Björn Hellwig, Maximilian Hertel, Florian Ismer, Laura Kabelitz, Hermann Kleinert, Steven Knoblich, Julia Köhler, Hong Trang Le, Kevin Mentzel, Martin Menzel, Sascha Morgenstern, Dana Mühmert, Mathias Müller, Uta Neldner, Knut Perseke, Valeria Plischek, Viktoria Pulow, Kirstin Schikora, Sabrina Schlesinger, Max Schmidt, Samer Shooman, Martin Tobies, Konstantin Treuber, Antje Tröger, Franziska Winkler, Cigdem Yalcin,Zilan Yildirim, Christian Ziesche.

OSZ INFORMATIONS- UND MEDIZINTECHNIK, NEUKÖLLN

Sascha Agne, Serhan Alsan, Richard Bashir, Tobias Rainer Boehm, Boris Bosnar, Felix Bude, Gregor Busse, Haci Bekir Cekicer, Francesco Cellamaro, Ugur Cüre, Thomas Dahlenburg, Astrid Deichmann, Fabian Elsner, David Fath, Daniel-Bernhard Flemming, Justin Freywald, Fabian Gibas, Danny Giusa, Alexander Görbing, Guido Haacker, Sebastian Helbig, Karl Hübner, Benjamin Kamara, Taner Karaahmet, Jakub Kirski, Joscha Kollascheck, Martin Kurzweg, Dirk Lässig, Julia Lippmann, Nicolas Mehlei, Marcel Mei, Sascha Meissner, Stefan Meißner, Miriam Meyer, Tom Michaelis, Ronny Michalski, Lars Müller, Mark Nigge, Lars Reichenbach, Sina Rosenheinrich, Ryan Rosin, Robert Schmidt, Christian Schreiber, Nadine Schubert, Steffen Schulz, Christian Siedler, Tobias Sogorski, Mario Tetzlaff, Florian Thiere, Christian Trantow, Daniel Uhlig, Dennis Werk, Steffen Wiedermann, Simon Wunsch, Oleg Zender.

OSZ KOMMUNIKATIONS-, INFORMATIONS- UND MEDIENTECHNIK, WEDDING

Max Arnhold, Sascha Bäslack, Laura Beese, Anton Betat, David Bialik, Milos Djuric, Ulrike Eschment, Bo-Philipp Gebert, Christian Gerson, Daniel Göze, Dario Graef, Benjamin Herzig, Dustin Hoffmann, Tobias Höft, Viktoria Hopp, Lennart Ide, Marcus Indetzki, Lars Jakobeit, Christoph Johow, Ronny Jürs, Steve Kellner, Mehmet Kömooglu, Christian Laßan, Moritz Lossow, Yassin Makhloufi, Anja Meier, Francie Möller, David Moschini, Max Noack, Kiran Ramesh, Benjamin Rhinow, Robert Sarnighausen, Philip Schmidt, Robert Schramm, Erik Schütz, Yamil Soler, Felix von Seefranz, Daniel Wendt, Felix Wetter, Marc Wiesenberg, Gidon Wolff, Oliver Zauritz.

OSZ RECHT, CHARLOTTENBURG

Merve Aciksöz, Svenja Arends, Natalia Baron, Julia Barow, Glenwit Bornemann, Fanny Brocksch, Benjamin Busse, Michaela Christann, Onur Cimen, Philipp Dembicki, Raphael Equitz, Karim Fadl, Julia Harendt, Andreas Hunscha, Roman Klause, Janina Klingbeil, Maria Kranz, Nicole Krebs-Fleischmann, Nicolai Kret, Konstanze Krüger, Anke Kuppelmayr, Marko Lalic, Annegret Leidert, Alexander Lohse, Luise Lorenz, Robert Luft, Anastasia Luja, Charlott Meister, René Muchow, Jennifer Müller, Sabrina Paetzold, Julian Rademacher, Lisa Radloff, Oliver Sannig, Ulrike Schmidt, Konstanze Schönberg, André Schröter, Monika Stanojevic, Christian Wellner, Daniel Wenning.

OSZ TECHNISCHE INFORMATIK, INDUSTRIE-ELEKTRONIK UND ENERGIEMANAGEMENT, SPANDAU

Jannis Adler, Ole Awramidis, Debora Bogenschneider, Tom Brettschneider, Stefan Chmiela, Pascal Comes, Robert Dilßner, Dennis Dobberahn, Hendrik Drasdo, Gabriela Drubig, Sascha Ehlert, Alexander Eibert, Alexander Emich, Rabie Gebryl, Daniel Marcel Gehardt, Geraldine Götze, Michel Grün, Markus Günther, Florian Hänisch, Lars Hansen, Benjamin Heiden, Daniel Heins, Anika Helbig, Marek Hempel, Anne Herold, Jörn Hintzen, Marcus Höhne, Paul Hofschulz, Christian Hoppe, Christopher Hortig, Nina Jagielski, Michael Jung, Marlies Kannenberg, Jessica Kirchner, Tim Kuhlmann, Lars Kuhn, Dariusz Boleslaw Krolak, Andreas Lattemann, Angelo Lemanczyk, Jan Lewandowski, Stefan Lieberam, Arwed-Sebastian Lindauer, Igor Mastjugin, Tobias Materne, Stephan Matz, Michael Meier, Jules Müller, Morgan Nickolay, Timo Oppermann, Matthias Ott, Enrico Otto, Dennis Paulick, Tobias Plitzko, Steven Plocke, Oliver Pöllny, Remigiusz Przytarski, John Reimer, Carl Reitzig, Thorsten Richter, Lorenz Riele, Christoph Röder, Lea Rubow, Steffen Rudolph, Sven Sander, Sascha-Pierre Scheitz, Ferenc Schenk, Franziska Schilling, Dennis Schulze, Benjamin Christopher Schwerminski, Benjamin Stöcker, Maximilian Sutulin, Christophe Thabaut, Christian Theisen, Florian Thiel, Thomas Tyminski, Patrick Weber, Patrick Weiß, Michael Witzel, Sascha Ziemann, Michael Zipper.

OSZ VERKEHR, WOHNUNGSWIRTSCHAFT, STEUERN, TEMPELHOF

Felix Albrecht, Baha Amouri, Katja Ballentin, Serkan Bingöl, Patrick Christian Bloch, Kai Bundschuh, Geoffrey Brian Keith Burton, Kamila Maria Chmura, Christopher Bernd Chudzinski, Daniel Cukic, Felicitas Kassandra Domack, Christian Michael Geisler, Christopher Genetzky, Willi Guck, Stefanie Hallmich, Ann-Kathrin Heger, Annekarin Heilig, Sarah Hildebrecht, Julia Nadine Illing, Kerstin Angelika Jaschkowitz, Timo Jung, Keziban Nur Karahan, Zeyneb Kavak, Tejinder Kaur Kumar, Tanja Christel Lange, Maria Lemke, Susane Zedije Ljimani, Stephanie Katharina Mäske, Nils Lennart Niewöhner, Esra Özkan, Dawid Jan Özkök, Lena Prigge, Nicole Richter, Anna-Nangula Rößner, Konrad Ruhnke, Hilal Merve Sahin, Veronika Schindler, Steffen Pattrick Schmidt-Berger, Thomas Schondev, Varinia Schulze, Jeffrey Lars Seeger, Stephanie Jasmin Smollich, Matthias Werner Stängel, Marei Teske, Janine Trippler, Felix Ulrich, Hülya Vural, Önder Yildirim, Murat Yilmaz, Sebastian Michael Zirnite.

OSZ WIRTSCHAFT UND SOZIAL-VERSICHERUNG, KÖPENICK

Katrin Albrecht, Miriam Baumgart, Denes Becker, Felix Becker, Florian Peter Birkner, Stefanie Bremert, Sebastian Horst Joachim Broy, Michael Brummund, Eyline Dolkeit, Lydia Eichhorst, Tom Erdmann, Nadine Fehmer, Konstantin Johannes Grychtolik, Sarah Günzel, David Herrmann, Pieter Hinz, Markus Frank Igel, Franziska Jurczyk, Dennis Just, Lars Uwe Kistner, Joana Klein, Vicky Kley, Ronny Korbaniak, Tobias Kruschke, Melanie Carmen Kümmele, Kerstin Leege, Beatrice Lerch, Katja Liepelt, Christian Philipp Lindenau, Lynn Manthey, Manuel Müller, Sophie Pietsch, Stefanie Pingel, Steffen Przybylowicz, Sophie Puhlmann, Stefan Rammer, Franziska Ruh, Anne Saalfeld, Maximilian Schackert, Christian Scheibe, Christoph Daniel Schildhauer, Anne Schleusner, Sarah Schmidt, Luis Schult, Julia Schulz, Fabian Seidlitz, Leroy Raoul Stachowetz, Steve Steinbacher, Sascha Stock, Eric Treptow, Rico Wetzorke, Marie-Luise Wiesner, Lydia Felicitas Ziegler, Adrian Zinsch, Katrin Zylla.

OTTO-HAHN-OBERSCHULE, NEUKÖLLN

Arzu Acer, Yasemin Akkus, Wian Al-Berwari, Hana Al-Mohamed, Noura Attanjaoui, Leonard Behrendt, Vera-Simone Brandt, Bartosz Brylowski, Abdulhamit Cavdar, Aneta Gryglik, Dominik Holtz, Mischeel Kofent, Lida Makkouk, Gülay Özdogan, Selvi Özen, Tobias Rössel, Bianca Scheibel, Özgül Sen, Anna-Maria Terlecki, Thomas Wohlgemuth.

OTTO-NAGEL-OBERSCHULE, MARZAHN

Tony Alexander, Valeria Aman, Christine Asmus, Katrin Backofen, Robert Bahr, Susann Bartels, Franziska Barthold, Christian Bauer, Sarah Bauer, Katharina Baum, Svenja Behrbohm, Konstantin Bengelsdorf, Anne Bernstein, Dominique Böker, Franz Büchner, Lorenz Damm, Franziska Decker, Philip Denkovski, Tina Dippe, Christian Döblin, Raik Erik Drescher, Jenny Drews, Franziska Olivia Ebisch, Christine Charlotte Fischer, Sebastian Fischer, Julia Förster, Robert Folgner, Janine Franke, Madlen Franke, Henriette Freye, Pavel Friedrich, Philipp Gawenda, Karla Gebser, Jana Gülzow, Martin Günther, Jan Guhl, Björn Hammer, Maxim Hammer, Hella Cäcilia Handke, Ronald Hannebauer, Kristin Hartmann, Sebastian Hilgetag, Bent Hintzmann, Philipp Hunger, Paul Hupfer, Viktor Janitzek, Stefan Junker, Martin Kaczmarek, Birte Julia Kapinos, Henry Karl, Sylvia Kastanowicz, Sebastian Kirste, Eric Klieme, Felix Klötzer, Artur König, Dörte Krull, Christian Werner Landgraf, Luise Lessing, Stephanie Liese, Kristin Löffler, Daniel Lunow, Marcus Mackeldey, Sven Meißner, Christoph Melde, Katharina Melzer, Marcus Mense, Sandra Meyer, Marcus Moede, Luise Neßler, Norbert Nestler, Anton Jonathan Nübel, Benjamin Ostwald, Theresa Paul, Sarah Peglow, Yani Peng, Stephan Piweck, Juliane Regner, Thomas Reichert, Marc Michael Richter, Luisa Röhr, Niels Martin Röhrig, Eric Roick, Julia Pauline Schliack, Tobias Schmidt, Annemarie Scholl, Luise Schramm, Daniel Schulz, Johannes Christoph Schulze, Franziska Schwab, Martin Schwierz, Sina Stach, Deborah Stelzer, Dominik Tomek, Josephine Viernickel, Janine Weber, Virginia Wegner, Xenia Wenzel, Kristin Wichert, Jan Wiggenhauser, Julia Wilke, Leonard Matthias Gerhard Winter, Juliane Woesler.

PAUL-NATORP-OBERSCHULE, SCHÖNEBERG

Bassil Ankir, Leon Assmann, Lucia Barz, Lukas Becker, Lena Birk, Sarah Braig, Gabriel Brero, Daniele Bruno, Mesut Calis, Christina Christodoulou, Mariolino Ciocchi, Moritz Dapper, Florian Dölle, Sara El Damerdash, Nathini Erber, Matthäus Felsenstein, Nina Fiebig, Leonie Fiedler, Yalda Franzen, Siona Früh, Christian Gloger, Stella Goldmann, Yvonne Greitzke, Hannes Greve, Sara Grimm, Ruby Grosser, Sun-Naemi Haas, Yasanthi Hauf, Tara-Lynn Heidak, Richard Herzog, Raoul Hirschberg, Christin Iden, Neele Illner, Alma Karmebäck, Tim Knapp, Jana Knoll, Jelena Kovacevic, Vivien Landgraf, Simon Lang, Maleen Loft, Jana Mackert, Anne Mahr, Sarah Marquardt, Maxie Meier, Charley Mette, Dorothee Mitteldorf, Michael Mullins, Franziska Neumann, Franziska Nicolai, Angelina Patel, Moritz Plewa, Elisa Ronzheimer, Matthias Rothe, Malte Rudolph, Yavuz Sari, Nikola Schild, Pina Schlenker, Marie-Kristin Schmidt, Florian Scholz, Lea Schönfeld, Clara Schwerkolt, Luisa Sehler, Dragan Skrebic, Fabienne Skupch, Murat Tanyeli, Jonas Tintelnot, Rebecca Trusch, Ken Vogel, Lena von Bernus, India von Löwis of Menar, Emilia von Senger, Johannes Weber, Felix Wesener, Clemens Wickboldt, Lea Winkler, Paul Wischner, Franziska Wolber, Alice Zappe, Luisa Zeilfelder, Julian Zienert.

PAULSEN-GYMNASIUM, STEGLITZ

Baiers, Maurice; Barthel, Susanne Carina; Beiglböck, Katharina; Benner, Elena; Berger, Katharina Gesine Ernstine Gerda; Bernstein, Philip; Diallo, Ofunem Nadine Saida; Dietz, Ferdinand-Paul; Eckstein, Daniel Dominik; Fabian, Patrick; Früh, Felix; Furler, Meline; Germanakis, Dimitrios; Giebel, Patrick; Habicht, Katharina Christine; Hagedorn, Christiane Maria; Hahne, Nina Marie; Hartmann, Sven; Heybrok, Sebastian; Hilt, Eva Madeleine; Hobler, Oliver; Holuscha, Alexander; Hübner, Marco; Kästner, Fabian; Kolbe, Florian; Korkis, Diana; Kosmetschke, Katharina; Kratz, Esther Jenniffer; Lambrecht, Jennifer; Lazaru, Philip; Loitsch, Ina Lisa Ute Maria; Lüttgert, Antonia; Luther, Jakob; Mälzer, Julia Nora; Meier, Vincent; Milonerou, Linda Magdalena Alma; Mittmann, Melina-Vanessa; Övün, Kubilay Bora; von Oppenkowski, Anna-Katharina; Pieper, Jan-Hendrik; Ramser, Benjamin; Rasch, Nadja Massumeh; Sander, Marvin; Schlitter, Saskia; Schmidt, Benedict; Schulze, Celina; Schwarz, Asmus Jakob; Späthling, Georg Leonard; Tanis, Sümeyye; Vogt, Lars Hendrik; Wolff, Mareike.

PETER-A.-SILBERMANN-SCHULE, WILMERSDORF

Barron, Christine; Basel, Lynn-Cheryl; Cetin, Bengi; Chudynska, Magdalena; Duzy, Cornelia; Foth, Ulrike; Glaß, Stephanie; Gröger, Deborah; Hahn, Christine; Hamm, Cornelia; Hammerschmidt, Ivonne; Hapke, Amelie; Janzen, Tanja-Kathrin; Krüger, Anna Katharina; Longardt, Andrea; Moudjende, Eric; Negnal, Martina; Peikert, Jens; Polarz, Manuela; Przybyla, Mechthild; Rauch, Michael; Sadlowski, Marcin; Schinke, Miriam; Schinkel, Rosemarie; Stahl, Jan-Peter; Thiel, Nicole; Varken, Nicole; Vöge, Katrin; Wagener, Bodo.

POELCHAU-OBERSCHULE, CHARLOTTENBURG

Amir Adib, Matthias Apostel, Maraike Biglmaier, Leon Binder, Kristin Brych, Sascha Ernest, Florian Franzl, Marc Philipp Häsen, Benjamin Hattendorf, Robert Huck, Haiko Kaczmarek, Mareike Kandler, Lukas Kegler, Timo Kirchenberger, Christoph Klaiber, Tom Krawielicki, Daniel Kürbis, Danielle Fabienne Lefèvre, Daniel Lustig, Christian Machnacki, Yvonne Masic, Michael Matysek, Benjamin Mayerheim, Sylwia Gabriele Bozena Meschkat, Khaliunaa Munkhjargal, Nicky Nickel, Vincent Papke, Patrick Pirsch, Sophie Platte, Vera Pshenitsyna, Anna Katarzyna Pusz, Simone Reinicke, Malin Ines Janett Schalla, Sarah Kristina Schlichting, Cornelia Schneider, Tim Schulz van Endert, Coskun Seker, Sarah Stephanus, Claas Stolle, Jakob Stühler, Melitta Nadine Suss, Robert Thier, Lavinia Timme, Dimitry Tsys, Julia Wartenburger.

PRIMO-LEVI-SCHULE, WEISSENSEE

Nicole Affinass, Clemens Amler, Anastasia Anders, Marlene Kirstin Anke, Nora Arndt, Jette Bajorat, Lisa Lucie Baldschun, Brian Barnewski, Julia Barbara Beerbaum, Vanessa Behrendt, Denise Bernasek, Nicole Bethge, Jacob Bienioßek, Silja Böhm, Stefan Böhme, Boris Bojilov, Thomas Raoul Borowsky, Mirjam Janina Boßmeyer, Ann-Kristin Braun, Jacob Brauner, Robert Breske, Josefin Büttner, Lisa Busse, Sarah Chemnitz, Stefan Daniel, Linda Dobrzykowsky, Erik Dohanetz, Florian Dolling, Claudia Dolsdorf, Julian Ehret, Anne Eilert, Patrick Enders, André Fichtner, Jan Filler, Daniel Fitzner, Maria Fox, Alexander Fritz, Anne Gebhardt, Florian Germann, Matti Geyer, Caroline Gladner, Markus Götz, Anne Gohsmann, Anne Golombeck, Nadine Graul, Malte Alois Greger, Justin David Friedemann Groß, Sara Guske, Jennifer Häusler, Alexander Half, Caroline Half, Stefanie Gisela Martina Heidemann, Janine Heidenreich, Clemens Heilemann, Anja Heilmann, Vicky Henke, Maria Hennig, Paul Henschel, Willi Hertelt, Robert Höller, Kristin Hoffmann, Jonas Holldack, Martin Holz, Ann-Marie Jahn, Madeline Janthur, Stefan Jedrzejak, Dominique Jeske, Philipp Konstantin Jewgenow, Marie Jordan, Joseph Jung, Bianka Kästner, Inna Kasyan, Marco Sebastian Kein, Willi Keipper, Julia Keßel, Sebastian Franz Keßler, Linn Kleeberg, Rhena Klose, Sophie Kloß, Cynthia Klung, Sascha Kneifel, David Knötel, Bianca Köppen, Sarah Victoria Koffke, Martin Kraft, Dennis Krause, Hans Boris Kreibig, Julius Peter Kühn, Sarah-Belinda Kühn, Isa Künzel, Luise Kunzmann, Paul Kutzner, Laura Elisabeth Johanna Lambert, Alexander Ulf Arno Karl-Heinz Lenski, Maria Liebscher, Roy Lieck, Marie Lindemann, Stefanie Lindhorst, Maik Lippke, Livia Löffler, Caroline Lucke, Andreas Märker, Jenny Maertens, Jennifer Magnabosco, Theresa Mattusch, Christin Mauer, Marc Maurice Mecke, Alexander Meisner, Alexandra Claudia Menzel, Konrad Menzel, Madlen Meyer, Hermann Meyn, Julia Mierse, Linda Mitchell, Kathrin Morosow, Dana Müller, Rike Nölting, Joris Paul Novak, Falk Nowak, Jenny Nowak, Levin Petter, Robert Heinz Herbert Philipp, Julia Preisigke, Kathleen Rathenow, Sebastian Rau, Bianca Klara Reiser, Henriette Rodenwald, Vivien Sarkis, Charlyne Scherke, Marco Schiek, Friedrich Schlänger, André Schmidt, Karsten Fritz Schmidt, Tina Schott, Maximilian Robert Schröder, Christoph Oliver Schulz, Hagen Schulz, Moritz Schulz, Richard Schwabe, Richard Sieg, Dirk Sperling, Nicole Srocka, Marie Stehr, Sandra Stock, Claudia Strelow, Lukas Tanz, Janine Teubner, Sebastian Thesenvitz, Christine Tiedemann, Yen Tran Hai, Elisa Trennert, Alina Ullmann, Karolis Unikauskas, Patricia Viehweger, Julian Vielemeyer, Stefanie Wallmuth, Felix Wauer, Nina Wehner, Stefanie Wendorf, Katharina Wenzel, Jens Werner, Kristin Winter, Alexandra Witte, Susanne Wölfel, Benjamin Zenichowski.

PRIVATE KANT-SCHULE BERLIN, STEGLITZ

Berlin International School: Alya Yahya Ali Al-Abiad, Evgenia Babaeva, Olga Bobrovski, Julie Danielle Bonnstädter, Hussein Chahrour, Cynthia Chen, Sameh El-Khatib, Ahmed El-Hag, Elisabeth Gröning Wall, Armin Günther, Dong Hun Ha, Sebastian Hellers, Marie-Louise Helmrich, Ju-Youn Jung, Christian Karn, Paula Keller, Philipp Kienapfel, Nikolas Klenke, Tanja Kostka, Viktor Kruse, Tlotliso Lentoa, Hyun Jae Lim, Laura Löppert, Daniel Lopes de Alcantara, Victoria Mewis, Brian Mwila, Robin Pieper, Sebastian Pladwig, Sun Mi Pyung, Evert Saar, Alexander Schwarz, Gina Sokolow, Hamza Suhail, Kanza Suhail, Onampa Sukhasvasti, Tafadzwa Tsokodayi, Yi Zhang, Jan Niklas Ziegfeld.

Kant-Oberschule: Victor Dahlmeier, Anna Frahm, Julian Graw, Marion Heider, Clarissa Hoffmann, Maximilian Jaensch, Tobias Ketterer, Christoph Miera, Lilith Munck, Juliane Reifke, Florian Sandner, Christian Schlaghecke, Sean Seifert, Jan-Nick Sponfeldner, Jens Stark, Cora Thomann.

RACKOW-SCHULE BERLIN, WILMERSDORF


Johanna Bauer, Mia Valerie Beck, Anja Hertel, Günter Heydorn, Oliver Kastner, Marcel Kernekewisch, Benjamin Lode, Max Müller, Lisa Winkler.

RHEINGAU-OBERSCHULE, SCHÖNEBERG

Fabian Alexander Arlt, Vanessa Felicitas Bähr, Lisa Balbach, Alina Barnack, Sophia Maria Bartuschat, Jil Berner, Theresa Birkner, Elena Blinder, Max Fabian Bondy, Katharina Brandl, Catharina Broermann, Selcan-Ebru Ceylan, Lena Dobschall, Aleksandra Dorniak, Felix-Fedor Duhrmann, Paul Frederik Fabel, Jasmin Fechner, Jakob Emanuel Fink, Harriet Alisa Friederike Fünning, Magdalena Bozena Galendek, Alessandro Gasch, Milan Paul Gebhardt, Maximilian Enno Goedecke, Veronika Gottschling, Timo Stefan Dominik Grigas, Mariam Nikoletta Hatzijordanou, Julian Anand Hecker, Mira Hergesell, Paul Karlotta Hirsch, Lillian Yue Hua Ho, Janina Katharina Hoffmann, Ufuk Inci, Janina Marie Jahn, Katharina Joite, Tobias Junne, Eric Lenard Kadikowski, Paul Laubis, Lisa-Sophie Katharina Marie Lawrenz, Vadim Lawrowski, Filip Aleksander Maria Lisicki, Vico Luckschus, Simon Maaß, Nadine Meißner, Lennart Mentz, Mirco Mews, Leona Sophia Katharina Meyer, Urs Felix Moschick, Saskia Opitz, Max Lorenz Pawlitzki, Sascha André Rentmeister, Katharina Marlene Schick-Witte, Sandra Beatrice Schulz, Max-Richard Seidemann, Liron Melvin Steinmetz, Caroline Stellmach, Tanja Jennifer Sandy Testrich, Victoria Thiemer, Sven Trabandt, Ferrry René Unger, Gloria Luise Wächter, Deborah Weber, Jacques-Willi Wecke, Christina Andrea Wendel, Damaris Victoria Wendel, Anne Wolff.

ROBERT-BLUM-OBERSCHULE, SCHÖNEBERG

Tayfun Akbas, Zenab Al-Rubay, Jin Zozan Al-Yousef, Miriam Assad, Marcell Atzenroth, Leon Edgar Bartsch, Linda Baumann, Hanna Blaszkiewicz, Marc Felix Bork, Philipp David Braun, Gabriel Caliskan, Niki Christoforidou, Anna-Katharina Beverly Coker, Fanny Maria Duelli, Julia Ebert, Erkan Erkut, Johannah Lioba Donata Erlebach, Richard Sebastian Eydam, Nina Adriana Finken, Johanna Sophia Garske, Veronica Elizabeth Griffin, Maura Azalia Guevara, Carol-Shirley Gundimi, Tim Frank Gundlach, Rehab Iesa, Nathaline Issa, Yasin Issa, Wasim Jaafar, Robert Jablonowski, Anna Friederike Jahn, Imen Jedidi, Majida Linda Jeschke, Sarah-Marie John, Leonie Ruth Karner, Elisa Kirchner, Martin Paul Kokott, Tim Jens Korbel, Julia Krause, Laura Lucia Desdemona Künne, Maleen Roxana Kugelstadt, Philipp Karl Lachmund, Tugba Lapcin, Lars-Peter Lehmann, Viola Leyh, Steffen Lieske, Franziska Neva Löchelt, Sara Isabelle Lundin, Thanh Hue Luong, Patrick Florian Sascha Luszeit, Laura Ramona Mackowski, Sevim Madenoglu, Thomas Ersan Michal, Andreas Josef Mikolajek, Felix Nassimbeni, Nora Nickol, Linda Jean O'Brien, Meral Önüc, Nergiz Öztas, Julia-Franziska Pahl, Georg Leandro Günter Hermann Pehl, Moritz Friedrich Hartwig von Plüskow, Jelena Radojev, Ines Penelope Rätzke, Antonia Reinbacher, Leonie Reinbacher, Bianca Röwekamp, Till Phillipp Scheppler, Anna Schiller, Franziska Schmidt, Milena Judith Laura Schulz, Yasemin Sevim, Gülsüm Simsek, Robert Skopnik, Mascha Luisa Sondermann, Malgorzata Danuta Stefanek, Marlene Stolz, Pervin Sucuoglu, Dennis Tasci, Dejan Todorovic, Dennis Tomski, Derya Türk, Zehra Türk, Yasemin Türker, Judith Warnke, Jan Malte Tönjes Westpfahl, Monique Wiesecke, Malte Zillmer, Tatiana Sabrina Natalie Zoch.

ROBERT-HAVEMANN-OBERSCHULE, WEISSENSEE

Tino Andrich, Judy Bartelt, Stephan Bauerfeld, Martin Bleschke, Jasmin Susanne Bölke, Sina Brandt, Florian Burkhardt, Christine Dargert, Isabell Diler, Annika Döring, Jenifer Susann Gisela Drescher, Olga Epischin, Thomas Fruhner, Michael Fülle, Lieven Herbert Werner Götze, Juliane Hainzl, Alexander Carsten Heinrichs, Max Hohmann, Claudia Kemke, Anne-Sophie Kirrmann, Sarah Koch, Konstantin Köpcke, Katja Kracht, Jessica Angelika Kuphal, Oliver Robert Liefke, Jacqueline Lochau, Claudia Mäurer, Claudia Ruth Manntschke, Johanna Müller, Hendrik Mugele, Stefanie Oschem, Georg Pflanz, Tino Quade, Marcel Römer, Patrick Roß, Linda Rothenburger, Maximilian Rummler, Nadin Salchow, Cindy Scholz, Katja Schulze, Stefanie Simon, Anton Steblau, Sebastian Steffens, Nicole Steinfurth, Patrick Weßler, Alexandra Witonski, Isabel Wosnitzka, Johanna Zoschke.

ROBERT-KOCH-OBERSCHULE, KREUZBERG

Ahiskaoglu, Yasin; Akyüz, Ergin; Alkaidy, Gohdar; Arabulan, Volkan Mahmut; Arig, Gülfer; Attaya, Yousra; Ay, Burcu; Bozkurt, Ebru Ipek; Büsing, Christina; Cagniant, Yann; Can, Hacer; Cetin, Sarana; Dietrich, Ronja Li; Dohnt, Marcus; Dündar, Özlem; Eid, Ahmad Ahmed; Ekinci, Gülsah; Eksi, Yasemin; Erol, Emine; Gauß, Katja; Gelhard, Kai; Göcmen, Cansu; Gürcan, Özge; Hansen, Michael; Haser, Tijen; Inan, Serap; Isik, Hasan; Kaven, Riccardo; Khalaf, Ahmed; Khan, Sadia; Kizilyokus, Gülhan; Kulbe, Christoph Michael; Matthae, Natascha; Mavis, Abdülkadir; Merian, Willi Jonathan; Mitterle, Zeynep-Romina; Nazary, Gaias; Özbek, Canan; Özmen, Enes; Özmen, Feride; Orhanlar, Volkan; Pouryjinskaia, Alla; Raschid, Zasan; Röglin, Rania Regina; Saadatmandi, Asin; Saridag, Havva; Sarisu, Duygu Serife; Schefferski, Kai; Seker, Yasemin; Sinac, Sevgi-Han; Tari, Bora; Toron, Sezen; Ünsal, Mustafa Vakif; Üstünel, Pinar; Weiß, Alexander; Yasar, Yavuz Sultan Selim; Zaher - El-Hussein, Raba; Zaimeche, Zina; Zander, Steffen; Zeren, Gülsen; auf der Horst, Anna Isabella.

ROMAIN-ROLLAND-OBERSCHULE, REINICKENDORF

Philipp Albert, Ina Asbrand, Katharina Augat, Prudence Bakehe, Christian Beck, Robin Beck, Verena Behnke, Sami Benchekroun, Josua Benner, Stephan Blode, Katharina Böhnke, Maximilian Bohm, Kolja Bosch, Silvia Brandt, Carla Brazell, Leon Brocke, Joanna Brömel, Lana Brücken, Benjamin Bunk, Lennart Clarke, Ruth Dahlke, Christian Daum, Mareike Dedeyne, Jana Stephanie Dienst, Carla Dinshaw, Friedrich Dombek, Jessica Dumoulin, Severin Eckert, Anja Faulstich, Greta Freundt, Robert Frisch, Caroline Ganzer, Sheila Göhler, Malena Grigoleit, Elena Groos, Patrick Gütz, Rebecca Gurack, Hans-Christian Halfbrodt, Karen Hans, Laura Hatje, Maren Henne, Florian Hensky, Jessica Hofmann, Florian Hollauer, Silke Jensen, Hannah Jeschal, David Jünger, Jessica Jüngling, Lisa-Marlen Kaiser, Carina Kannegießer, Fatemeh Karim Zadeh Bardei, Benjamin Kayser, Katharina Kirsch, Daniel Kleine, Laura Köbschall, Vincent Kohl, Janina Kossack, Dominik Krabbe, Sophie Krauleidies, Zaneta Krauze, Lars Kröger, Judith-Madeleine Kubitza, Julia Kühne, Anke Küpper, Till Kuhlmeyer, Nathalie Kutscher, Franziska Lein, Manuel Lenz, Felix Limberg, Claire Lindemann, Justus Loge, Wanda Lütke, Katharina Melchiors, David Merker, Nina Messerschmidt, Sophia Mihm, Anna Müller, Anna-Katharina Müller, Eric Müller, Mirja von Müller, Victoria Münchenhagen, Mona Muth, Julia Neumann, Liesa Ninnemann, Julia Nissel, Shary Nodarse Márquez, Mareen Obst, Dominique Omakowski, Philipp Otto, Jan Paprotny, Sonja Paschirbe, Pia Pfaffinger, Thomas Plößel, Christina Plötz, Pascal Pophal, Bita-Lisa Radjinia, Joanna Rathenow, Ulrike Reihn, Berit Reiter, Dustin Render, Felix-Christopher Rilk, Denise Rintisch, Christian Ritter, Tadzio Roche, Tanja Rochow, Nicolas Rohmann, Lisa Sachtleben, Daniela Sarnowski, Maximilian Schade, Lars Scharfe, Lea Scheibelhofer, Saskia Schloack, Morgane Schmidt, Kristin Schöler, Sina Schroeder, Nicolás Joel Schultz, Joschka Schulz, Maximilian Seidel, Simone Selke, Jana Sonnenschein, Stephanie Spang, Henriette Stephan, Christian Störzel, Stefanie Tesch, Nico Trinkhaus, Linda Tschepe, Vanessa Verkin, Alina Weidlich, Inga Wendt, Justus Weweler, Björn Wohlert, Daniela Zeßin.

ROSA-LUXEMBURG-OBERSCHULE, PANKOW

Christin Ahlfeld, Stephanie Andreas, Richard Janis Beckert, Tobias Behley, Katharina Bellmann, Sophie Charlotte Bentzien, Oskar-Alexander Berger, Sylvia Bönke, Matthias Borngräber, Luise Breiler, Wiebke Degler, Franziska Deuse, Maja Dietrich, Claudia Dietzel, Alexander Döge, Christina Dräger, Matthias Dräger, Kai Drobniewski, Leonard Edelmann, Marc Edner, Christine Faber, Florian Fahrendholz, Sarah Falkenberg, Mira Fehr, Jennifer Franz, Nadine Füßl, Tobias Gaden, Konstantin Gey, Gianna Gillert, Alexander Gleiß, Freya Glomb, Alexander Goschew, Dennis Groh, Marie Großkopf, Wieland Hagen, Manuel Haible, Markus Haiduga, Hannah Bianca Meirelles Hartmann, Moritz Heimbach, Anna Heinemann, Juliane Hell, Johannes Heller, David Herger, Konrad Hofmann, Oskar Hübner, Georg Iwen, Julia Jähnert, Jana Jozefini, Maximilian Kahle, Nele Katzwinkel, Saskia Kerstan, Anne Killmey, Anne Kinast, Anja Kirk, Benjamin Klee, Marc Kluge, Christian Klühs, Susann Koschnick, Jonathan Krase, Herman Kriegel, Stefan Kriwanek, Josephin Krüger, Mike Lange, Fritz Lekschas, Sebastian Lemke, Mirko Lenken, Anja Liersch, Ulrike Liersch, Jiska Lisofsky, Nina Lisofsky, Kristina Litau, Maximilian Markus, Max Materne, Jacob Meissner, Lukas Mende, Marie-Luise Meye, Maria Miller, Arvid Morawe, Louisa-Catharina Muschik, Xaver Muschik, Alexander Narweleit, Jakob Nigbur, Annika Otto, Hans Pagel, Ulrike Palla, Rosa Pfeil, Franziska Pflug, Leonie Pohl, Stefan Politzka, Susann Ponemunski, Franka Prill, Simon Quinones, Stephanie Radtke, Dorothea Raskovic, Henriette Rau, Stefanie Reincke, Elisabeth Ritschel, Martin Rosenbohm, Stefan Rünger, Jane Ruthenberg, Sabrina Schärf, Beate Schiedewitz, Nadine Schmidt, Vera Schmidt, Alexander Schröder, Marlene Seiffarth, Jette Steger, Hannes Steinberg, Annemarie Stengel, Nina Stieler, Carolin Thöm, Benjamin Thull, Lisa Trogisch, Nora Wabnitz, Mirco Wagner, Marcus Walinowski, Pascal Warnatsch, Jan Wetzlich, Jenny Wittann, Martin Zimmer, Philipp Zimmermann.

RÜCKERT-OBERSCHULE, SCHÖNEBERG

Ulrike Albrecht, Simon Becker, Mirela Bektic, Tanja Böttcher, Suzan Cinderella Breyer, Julia Milena Buhmann, Sarah-Esther Anneliese Ciaglia, Vanessa Dehn, Bettina Hildegard Engewald, Ricardo Muammer Ersoy, Linda Funke, Jan Jonathan Josef Germann, Selmedina Halilovic, Hady Hawa, Marian Kojo Jona Inoussa, Silke Annika Jähnig, Sebastian Jaramillo Aguirre, Laura Mareike Kebe, Karolina Kolenska, Günther Andreas Krämer, Viki Krüger, Aziz Yekta Kücük, Janina Lässig, Joel Laube, Niklas Martin, Mirjana Mirkovic, Jérome Olaf Morin, Ilanga Mwaungulu, Jacqueline Lucia Nawrot, John Peitschner, Romina Poschadel, Katalin Quedeweit, Namrta Rai, Henriette Christine Maria Runge, Usman Sarwar, Joram Schimmeyer, Dorothée Marie-Constance Alwine Louise Schwartzmann, Nikolina Stojkic, Michèle Valadkhany, Nina Weymann, Yann-Lukas Wildt, Sarah Yacob, Fritz-Frederik Zimmermann.

RUDOLF-VIRCHOW-OBERSCHULE, MARZAHN

Anar Abasov, Semjon Bäcker, Robert Becker, Tom Becker, Max Bohne, Viktor Denk, Olga Erdmann, Norman Fißler, Lubow Gomer, Sascha Gräbner, Mandy Hildebrandt, Jana Himmelspach, Karsten Hintze, Philipp Hohmann, Sebastian Holmok, Anne Jeschke, Katharina Klatt, Nancy Klopotek von Glowczewski, Olga Knat, Tatjana Knat, Andre Knecht, Hedwig Koch, Benjamin Kodera, Josephine Krebs, Helena Kurdjumow, Anastasia Kuzmin, Anne Leutzsch, Patrick Mantzke, Norman Markowski, Irina Milbach, Anja Minke, Tim Müller, Anika Naumann, Sandra Nguyen, Kathleen Oberländer, Claudia Platta, Nicole Püschel, Caroline Reinicke, Adelina Richard, Isabel Ruzicka, Paul Sähring, Frieda Schabajew, Lisa Schmidt, Stephanie Schneider, Filip Schumann, Ria Schwerz, Wladimir Tereschenko, Swantje Tychyi, Jeanne Vogt, Kristina Wagner, Max Waldes, Andreas Weingärtner, Stefan Wollkopf.

SARTRE-OBERSCHULE, HELLERSDORF

Anne Albe, Sabine Arnold, Yvonne Baartz, Philipp Balzer, Christin Barth, Carolin Baude, Benny Beckmann, Robert Belitz, Andreas Berger, Wiebke Berger, Anne Bernau, Daniel Bieski, Maria Bogs, Fanziska Boßek, Linda Brendler, Katjana Brenn, Maria Burghardt, Kassandra Decker, Jill Dieckmann, Kristin Drechsler, Therese Drechsler, David Dreßler, Alexandra Dutschke, Caroline Eggebrecht, Kristin Eichert, Julia Erxleben, Elvira Eulitz, Sophia Farken, Pia Ferch, Sabine Fichtner, Martin Frey, Jil Funke, Katja Gerhardt, Yvonne Giesemann, Monique Geißler, Lars Goldbach, Melanie Gonsior, Stephan Gorges, Laura Griese, Florin Grigore, Marc Grossmann, Johannes Guddat, Marc Haase, Sandra Hätscher, Janine Handtke, Jessica Handtke, Charlotte Hedel, Erik Heimann, Paul Heinke, Fabian Henning, Christian Herrmann, Lisann Heuer, Carmen Hingst, Alexander Höppner, Rudolph Johne, Florian Jung, Maik Junghanß, Karoline Just, Elisabeth Kamm Babillie, Pascal Kammler, Sarah Kaspick, Janine Kayser, Laura Keddi, Sandra Kirsten, Philipp Kliewe, Katharina Kluwe, Gregor Knoll, Saskia Köbschall, Patrick Konopatzki, Anna Konopka, Anja Konrad, Tobias Koß, Alexander Kotlenko, Mirko Krengel, Sarah Kühn, Vivian Kühnaß, Thomas Kuke, Kevin Kutzner, Sebastian Laacke, Henry Langner, Benjamin Laube, Sarah-G. Lehmann, Veronika Leifels, Toni Lipfert, David Lortzing, Janine Marschner, Franziska Meißner, Martin Ment, Ulrike Menzel, Patrick Merfert, Julia Michalski, Claudia Möx, Mathias Mosolf, Constanze Müller, Mette Näbert, Tina Necker, Laura Niemeyer, Yvonne Norak, Martin Oder, Josefine Oley, Candy Pasewald, Sebastian Paul, Anja Pschigoda, Sarah Pohl, Nele Poppei, Katja Pusch, Jacob Rech, Dana Reimer, Felix Reschke, Stephanie Richter, Gordon Riedel, Melanie Rissmann, Giana Rönn, Stefan Roscher, Manuela Rudolph, Susann Schiemann, Konstanze Schiller, Matthias Schlüter, Susann Schmidt, Franziska Schreyer, Antje Schultz, Christian Schulz, Dennis Schulz, Marcus Schulze, Jennifer Schumacher, Anne Seidel, Isaak Shiferaw, Josephine Skraback, Matthias Sobiech, Arne Sonar, Dirk Sonnemann, Jörg Sporzecki, Benjamin Sternbeck, Tina Strauch, Kim Loan Tran, Sebastian Triller, Asmir Tulic, Anja Voigt, Josephin Wagner, Liesa Wald, Tim Walther, Sandra Weber, Julia Wechler, Alexander Wendt, Anja Weigelt, Jacqueline Wellershaus, Stephanie Wenke, Katja Westphal, Björn Witzel, Eric Woege, Christian Wolff, Lisa Wruck, Mareike Zastrow, Katrin Zohr.

SCHADOW-OBERSCHULE, ZEHLENDORF

Amler Luisa, Barownik Andreas, Berrendorf Eliza, Blankenstein Josephine, Böttcher Isabella, Bruhns Philipp, Buckel Jonas, Cadmus Constantin, Egbers Franziska, Fröhlich Stephanie, Gammelin Jakob, Gehrling Saskia, Gehrmann Justin, Gläss Greta, Günnewich Marc, Haberland Rosa, Hartmann Korina, Hensel Nina, Huppertz Saskia, Jakobs Saskia, Jessen Mona, Juhl Katharina, Kesch Simon, Klinker Marie, Köhler Patricia, König Josephine, Köppel Grit, Krause Nora, Lange Nils, Lieb Teemu Joonas, Lipowsky Kathrin, Lüttger Anne-Katrin, Maerker Antonia, Massenberg Fabian, Meyer Virginia, Michalsen Fabian, Micklisch Lan, Mittelstädt Joel, Mitzscherling Laura, Moder Julian, Mohrbach Tim, Murke Benedict, Nagel Tabea, Neidel Jan-Philipp, Nippe Florian, Pachali Helin, Penzlin Anke, Pernice Maximilian, Pettenkofer Maxi, Pfalzgraf Paul, Pörschke Roxana, Redlich Mandy, Reissert Sophia, Richter Daniela, Ritter Götz, Rösler Helena, Ruschinski Florian, Ruttkowski Saskia, Schalt Gilda, Schlegtendal Cecilia, Schliep Gregor, Schmitt Paul, Schmitz Mark, Schulz Maximilian, Seewald David, Seiberth Alma, Sommer Elisabeth, Sterz Björn, Stock Johann, Tatschke Nicolle, Tönshoff Jennifer, Tschaksch Emilia, Tschersich Jennifer, Ungeheuer Philipp, Uricher Marie-Luise, Wewior Catrin, Wildner Melanie, Wolfram Sebastian, Wozniak Agata, Xu Qui-Cheng, Zidek Robert.

SCHILLER-OBERSCHULE, CHARLOTTENBURG

Adam, Hadil; Aktas, Mehtap; Ataseven, Burcu; Becker, Timo; Berlincourt, Hélène Louise; Biermann, Anja; Birkner, Dorothea; Birthler, Luise; Blesken, Bruno Wilhelm; Boadum, Lesile Akua; Bobileva, Olga; Britz, Anna; Bruderek, Niclas; Buran, Pavel Can; Calios, Constantinos; Cordeiro da Silva,Pedro Emanuel; Didenko, Darja; Dorschan, Lydia Margarethe; Dunkley, Edward Adrian Welton; Ehrenhofer, Lara Maria Isabel; Erbe, Jenny; Evers, Judith; Ezzeldin, Sumurud Cornelius; Fleige, Nikola; Fortmann, Rik Langston; Franz, Piotr Marian; Fürst, Sandra Vanessa; Glowacki, Rebeka Tatjana; Gohlke, Daniel Christopher; Golombiewski, Nils; Hillus, David Wolfram Karl; Honnef, Jonas Nikolai; Horosina, Polina; Jäckel, Cordula Ruth; Jelassi, Safaa; Judt, Leonard; Kebede, Viktor; Keick, Marianne; Knäuper, Rebecca Teresa; Knuth, Clara; Kolbe, Benedikt Maximilian; Kürbitz, Laura Ingrid; Lässig, Lydia; Lee, Gi-Jung; Leydeker, Barbara; Lipke, Hendrik Ralph; Lippert, Jana Marlene; Lischynska, Viktoria; Ludwig, Lea Friederike; Lukschy, Leonore Laura Sohpie; Lunke, Deborah Jasmin; Mäder-Dunn, Victoria Rachel; Malkowski, Evelina Maria; Mansour Azar, Enrico; Mayerhofer, Benjamin; Menzel, Christoph Frieder; Merget, Daniel; Mezei, Fanni; Michéle, Rory Johann; Müller, Marie; Muskietorz, Angeliki Lara; Mutschinski, Tina; Nguyen Thanh, Minh-Khoi; Nové, Isabelle; Nowak, Patrick Vincent, Heinz; Öztürk, Ülgen; Opt-Eynde, Laura; Opt-Eynde, Sarah; Phan, Quang Vinh; Rauh, Heinrich Carl Alfred; Röhling, Reinhard Toshiaki; Scheck, Max Eric; Schellin, Elisa; Schlenstedt, Marie Sarah; Schmidt, Lisa Jana; Schüler, Patricia-Victoria; Schünemann, Sarah; Schulze, Pascal Pierre; Schwarz, Felix Benjamin; Sommer, Lisa Elena; Stöber, Amelie Hannelore Elli; Suhr, Shirin; Taenzer, Miriam; Teske, Andreas; Tewes, Vanessa; Tillner, Jocelyn Teresa; Töpfer, Arne Heinz Werner; Urbisch, Alexandra Ida Auguste; Vahedi, Awid; Willenbücher, Maria; Willke, Johanna Helen Luise; Wintterlin, Lea Katharina, Laura; Yazdani, Nushin Isabelle; Zentai, Fanni.

SCHULFARM INSEL SCHARFENBERG, REINICKENDORF

Akdogan, Meltem; Albrecht, Elias; Albers, Frederike Carolina; Bobrik, Florian Bernhard; Güthlein, Elias Jason; Grigoleit, Ariane Inga; Guzek, Karolina; Höflich, Nadine; Juris, Charlene; Kamm, Stefanie; Keding, Henriette; Knappstein, Jan Niklaas; Köcher, Stefan Jürgen; Kramarz, Alexandra Maria; Licht, Dominique; Olchowy, Weronika; Pischon, Daniel; Riewe, Paloma Joana; Röhl, Matthias; Rose, Merlin; Sandler, Jaron; Schuur, Sebastian; Steding, Robert; Wenger, Kristof.

SOPHIE-CHARLOTTE-OBERSCHULE, CHARLOTTENBURG

Ahangaran-Ghomi, Jasmin; Akdeniz, Sinan; Alimanovic, Jasmin Naila; Baier, Angela; Beer, Elina; Bianco, Alessandra Cristina; Blank, Amir; Bledow, Clarissa; Bolle, Sabrina Lucia; Braune, Daniel André Benjamin; Brouwer, Marie José Barbara; Cakar, Yonca; Çoban, Alev; Demir, Buket; Deschan, Franziska; Diener, Sven; Dogan, Bahar; Doulgeri, Nikoleta; Duong, Phan; Essbach, Jan-Gerrit; Finger, Claudia; Fischer, Nuria Yessica; Frenzel, Jakob; Friedrich, Mona; Fürst, Juliana Katharina; Gaedicke, Anna-Kristin; Gehlhaar, Lena Lou Alice; Gholami Baviel Olya, Shila; Giebel, Mathias; Glaß, Elise; Goeldel, Nicolas Peter; Golz, Katharina; Grawert, Leif-Hendrik Achim Rudolf; Groß, Alina Joy; von Hase, Moritz Philipp Paul; Heimbach, Tobias; Hermann, Christoph Jacob; Hetmank, Antje Sara; Hoffmann, Nando Julian; Hoppe, Leyla Alexandra; Hublic´, Ajisa; Hungerland, Elena Myrna; Ihlenburg, Ramona Bianca Jasmin; Ilicic, Stela; Jacob, Julian Wolfgang; Jäger, Anton Lovis Michael; Jesswein, Angelika Monika; Joldic´, Anes; Jordanov, Peter Borissov; Kaczmarek, Katja Karolina; Kaphamel, Kathleen; Kernchen, Carolin; Kiliç, Müzemmil; Kirazli, Alev; Klose, Stefanie; Kny, Josefa Leona; Koc, Serdar; Kotorz, Michael Zbigniew; Kuloglu, Nazli; Kurowski, Paula; Lahrz, Henrike Victoria; Ledig, Josef; Lee, Grace Eun Hae; Lehmann, Janina; Lewandowski, Ramiro Tiberius Aziz; Mack, Mick Christopher; Mahnkopf, Niclas Horst Siegfried; Marschall, Alexander Felix; Maxeiner, Jessica; Merkle, Florian Martin; Meyer, Melanie Marlene; Mikolajczak, Leszek; Mintzlaff, Daniela Mandy; Minzlaff, Florian Paul; Mirnik, Robert; Mittelstädt, Alexandra; Nesseler, Ewa; Nest Hernandez, Sabrina Jasmin; Petkow, Gianna Ivanowa; Polynskiy, Evgeny; Prillwitz, Mandy; Ranpatabendige, Bhagya; Reinicke, Sandra Maren; Ristic, Igor; Rothe, Tanja Christine; Ruck, Jo Janila Charlotte; Sahin, Canan; Scharwächter, Olu Aiye Karlo Waron; Schebsdat, Tereza; Schillings, Lara Antonia; Schnell, Rafael; Schröder, Corinna Sarah; Schröder, Philippe Paul; Segelken, Sören; Sever, Dilan; Sirus, Paria; Skarlatou, Sophie; Steinrück, Philipp Ray; Stelzer, Tim; Strajnic, Dino; Strömpel, Laura; Subramaniam, Senthuran; Tahaie-Abadi, Aida; Thümmel, Simone; Tischendorf, Tom; Topal, Nalan; Üçbas, Ümit; Uhde, Markus; Voytova, Irina; Wai, Nga Yan Jenny; Weigel, Marie-Luise; Werner, Lino Lucien; Wieland, Nina Patricia; Wilfling, Julia Christine; Winkels, Rebecca; Winkler, Marie-Stephanie; Wüsthof, Lucas Dix.

SOPHIE-SCHOLL-OBERSCHULE, SCHÖNEBERG

Edis Alic, Meike Aßhoff, Jonathan von Au, Melina Barkholz, Alexina Bautze, Nina Beer, Lotte Benkert, Adrienne Birbaum, Liv Birresborn, Maike Borchhardt, Liana Bulaevskaa, Yu-San Chang, Elise Curo Gutiérrez, Emmillie Czizikowski, Julia Czunczeleit, Amin-Ramis El-Leham, Taniya Ergün, Fabio Faust, Juliane Fechner, Esther Fiebig, Lilli Fee Freimuth, Sebastian Friedel, Maria Fuchtler, Patrick Gehrmann, Anna-Maria Gelke, Emma Gillen, Sara Glasewald, Leon Groh, Susanne Güterbock, Helle Harnisch, Katharina Hartmann, Charlotte Heyer, Jenny Hoepke, Lucie Iser, Theresa Ißleib, Lucia Jacobs, Maximilian Kaiser, Elisa Kellner, Christoph-Dominik Kmiecik, Franziska Kohl, Paul Kolek, Ulrike Krause, Simon Lauster, Paul Locher, Konrad Locher, Jasmin Löhmann, Mona Lüders, Kim-Corinna Marks, Sarah Martens, Lissa Meybohm, Mats Mojem, Jacob Molte, Christopher Nied, Katharina Pillen, Lale Poneß, Susanna Pozzuto, Nicolai Quast, Jacob Raukamp, Caspar Rehner, Leonie Sandmann, Lea Sautier, Pascal Schaerf, Kathrin Schwöppe, Hannes Sebel, Yannick Severin, Lena Siebert, Joana Sonnhoff, Marie-Noëlle Sutter, Jascha Thuns, Mario Timm, Kira Troyke, Marvin Ullrich, Laura Valdivia Carpio, Franziska Vulprecht, Janek Weiß, Hannah Winkler, Jakob Wohlers, Johanna Wolff, Nadja Wuntke, Anna Zeilfelder.

STAATLICHE BALETTSCHULE UND SCHULE FÜR ARTISTIK, PRENZLAUER BERG

Budek, Marie; Kaster, Marie-Luisa; Krüger, Sara; Lesnakowski, Ina; Mackeprang, Celeste; Pfützner, Birke; Silvová, Isabella; Steinmetz, Julia Soelly.

TAGORE-SCHULE (GYMNASIUM), MARZAHN

Juliane Bahl, Sabine Bartsch, Jan Bauer, Benjamin Beischau, Melanie Berger, Svenia Berndt, Svenja Bertram, Rosalie Beuthner, Sascha Blank, Franziska Böldt, Jaqueline Brauer, Friederike Buhle, Gina Buresch, Christian Büttner, Ekaterina Charapova, Raja Dawid, Constanze Dietrich, Henriette Dohnt, Julia Dornauer, Felix Dosdall, Robert Dost, Susanne Dräger, Christine Ebel, Stefan Ellrodt, Franziska Falkenhagen, Kathleen Fischer, Carolin Förster, Claudia Frankenberg, Anne Frischbier, Stephanie Fronecke, Caroline Fürst, Madlen Gadow, Mirko Geritz, Jennifer Görtz, Vincent Graf, Katrin Graupner, Julia Haase, Anne Hauptmann, Josefin Hausstein, Anja Hempel, Maria Henschel, Katharina Herzberg, Stefan Hesterberg, Katja Huche, Sophie Hurlbeck, Sebastian Jäger, Wiebke Jungheinrich, Ulrike Jurisch, Michelle Kalinke, Astrid Kelemenn, Bettina Kernchen, Markus Kilian, Felix Kleeblatt, Elisa Kleinteich, Maria Kling, Stefanie Kolander, Christian Kolbe, Svetlana Korovkin, Franziska Krangemann, Markus Krause, Jana Kretzschmer, Karl Kröber, Madlen Krone, Carolin Kuchinke, Elisa Lange, Martin Lange, Ingo Lerch, Joana Lieball, Franz Löbl, Paul Marek, Laura Massel, Jacqueline Meister, Sarah Menzel, Rebecca Mertke, Ludwig Mewes, Sven Mewes, Marcel Mierwald, Sabrina Möhring, Romina Moos, Ronny Müller, Katharina Oehme, Carsten Otto, Stefanie Petrowsky, Marie Priemer, Bastian Punt, Caroline Püschmann, Sascha Quade, Stephan Rabsch, Hannes Rähmer, Daniel Rockenstein, Tanja Rottleb, Sarah Rudolph, Anna Rumler, Eugenia Rutz, Marlene Sachse, Candy Schäfer, Christiane Schiller, Susanne Schlüter, Janina Schmidt, Sandra Schmidt, Stephanie Schmidt, Carolin Schnabel, Theresa Schneider, Veit Schneider, Jörn Scholsching, Philipp Scholze, Martin Schories, Chantal Schulz, Christin Schulz, Juliane Schumacher, Josepha Schwerma, Erik Schweter, Kerstin Schwieters, Susanne Schwitzer, Nico Skowronek, Franziska Sommerfeld, Julia Spranger, Linda Spreda, Cortina Stange, Christian Starke, Franziska Steier, Frauke Stetefeld, Alexandra Strebe, Petra Strobel, Miriam Sufraga, Franziska Taube, Nancy Thierling, Yvonne Tiedemann, Stephanie Till, Elisabeth Tödter, Björn Trost, Sabine Ufer, Juliane Uhl, Sandra von Thienen, Margarita Voskanian, Alina Wagner, Anne Wegner, Denise Wenzlokat, Deborah Will, Linda Wille, Toni Witzel, Anja Wolf, Raissa Zieger.

THEODOR-HEUSS-OBERSCHULE, WEDDING

Silke Abel, Sami Abozaanona, Mariam Abu Kaf, Nora Al-Sharif, Asmir Arifovic, Josev Azaroglu, Matthias Block, Ayse Budak, Fatma Catal, Gökhan Coban, Tayfun Deger, Jenny Dittrich, Aleksandra Djoric, Alina Dmytriyeva, Mohamed El-Ahamed, Ilyas Eren, Grit Erlebach, Cagla Ertugrul, Ali Gönül, Sahand Gouharbar, Kadir Güler, Franziska Hubatsch, Tanber Hussain, Cathrin Jeyaravi, Christoph Jezek, Claudia Kaplinski, Canan Karadeniz, Muammer Kaya, Claudine Kayed, Konstantin Knöfler, Philipp Köhler, Renato Kolar, Nesrin Korkmaz, Rita Kurzawski, Sascha Lamprecht, Inga Lauenroth, Mario Leski, Damian Lipka, Newed Malik, Mario Maltar, Isabelle Michael, Jacqueline Miedbrodt, Mariam Mostafa, Almedin Mujcic, Sarah Müller, Katja Nolte, Melek Okatan, Aynur Özcan, Fatih Özsezer, Helena Pfisterer, Eugen Pflugfelder, Sinduja Ravindiran, Hanna Rußbild, Christoph Rutkowski, Serdar Saglam, Sefa Sahin, Selma Sahinovic, Gönül Sarikaya, Mica Stanojevic, Thomas Steinicke, Ninon Stern, Olus Tanriverdi, Halit Tas, Thanuja Thevathas, Jorjet Uysal,Angela Wdowiak, Szymon Wernicki, Vivian Westhäusler, Mandy Wichmann, Jan Wuttke, Abdullah Yildiz, Alen Zupanovic.

THOMAS-MANN-OBERSCHULE, REINICKENDORF

Nebi Akin, Sandra Altenburg, Bianca Becker, Iheb Ben Abdallah, Lukas Blacha, Jeromin Blank, Nikolai Blase, Sarah Blum, Anja Bohnhorst, Oliver Bruck, Nora Buske, Mathias Busse, Charlene Butcher, Melek Cetin, Magdalena Czarnomski, Marian Dix, Marie-Christin Dollase, Salih Erdil, Maik Ernst, Anja Förster, Oliver Frankfurth, Virginia Friede, Jana Gerhard, Thorsten Gerhard, Constantin Felix Gerner, Funda Gezer, Daniela Nadine Angela Götz, Andrej Graf, Marco Großmann, Katrin Güney, Eugenia Haberling, Jennifer Catrin Hartmann, Sabrina Harzer, Kira-Signi Haß, Julia Hedram, Julian Heese, Jérôme Heise, Steven Henschel, Daniel Sebastian Hetzel, Nikolas Höhnke, Anne-Marie Luise Höß, Melanie Jaeger, Matthias Jaensch, Leonora Jashari, Joachim Jelken, Jeyanimrom Jeyathasan, Isabel-Kareen Josch, Daniel Kaiser, Philipp-Patrick Ketelhut, Annie-Lene Klaus, Anne-Kathrin Valeria Knuth, Christian Könnecke, Maxim Paul Kolokewitzsch, Markus Kopitzki, Tim Kreutzer, Christian Kriz, Pawel Roman Kulawiak, Dennis Julien Lichtenberg, Patrick-Christian-Manuel Löchert, Alexandra Gabriele Losensky, Nadine Lück, Tobias Machewitz, Christian Sebastian Marg, Dennis Markov, Sonja Elisabeth Martens, Nadine Mohnke, Helen Münnich, Vinh Quang Nguyen, Francesca Pausch, Carolin Perschke, Katharina Petrick, Van Sang Pham, Richard Marlon Potechius, Daniel Puhle, Ricarda-Selina Reichert, Nadine Reincke, Annemarie Aurica Margarete Sasin, Fabian Hannes Scheid, Silke Viktoria Schirm, Falk Schröder, Timo Schumann, Calogero Sciarrotta, Melany Sennewald, Michael Strauch, Gülnur Ebru Takir, Robert Tielitz, Sara Dorothea Tormöhlen, Simon Ulrich, Masen Wannous, Franziska Wodtke, Nicole Wrobel, Fenja Melina Zirra.

TREPTOW-KOLLEG, TREPTOW

Johanna Ammann, Fabian Amos, Jana Asmus, Martin Baer, Karen Belitz, Juliane Bobrowski, Marc Bolowsli, Tobias Bredendiek, Elisabeth Brörmann, Iris Buchholz, Franziska Buchien, Maria Clemens, Jessica D'Angelo, Dennis Danowski, Elisa D'Ettorre, Marcel Dracke, Nicole Drewes, Daniel Elstner, Samira Erfurth, Dennis Erlitz, Katharina Feike, Roswitha Fleischer, Tobias Foth, Mariusz Frankowski, Sabrina Graca, Markus Grau, Andreas Hahn, Karina Hofer, Sabine Hoffmann, Tim Hoppenheit, Maria Ihm, Tim Michael Jagodzinski, Marcus Jünemann, Jana Ketel, Raja Klamand, Oliver Kleistner, Sarah Klimberg, Thomas Köhler, Philipp Krebs, Sven Krüger, Jakob Krupke, Stephan Kuberski, Björn Kullik, Michael Kusserow, Verena Lange, Daniel Lenz, Grit Leschke, Tassilo Liepe, Katrin Melzner, Janina Meyer, Tamás Milák, Stephan Müller, Sascha Niltop, Katrin Nowak, Constance Nünke, Roger Onderka, Judith Osdowski, Sebastian Pastor, Bastian Peters, Philipp Plum, Lilli Reder, Sabrina Reiche, Franziska Reime, Romy Reisner, Diana Repschläger, Steffen Sachse, Jacqueline Sandow, Martin Schacher, Nora Scharein, Joshua Schmandt, Ben Schmidt, Sven Schmidt, Stefanie Schollbach, Sascha Schreckenbach, Anna Schwabe, Daniel Siegel, Romy Siemon, Björn-Alexander Streese, Katrin Stüdemann, Ireneusz Szumlanski, Karolin Treibmann, Katja Wegehaupt, Mario Wenzel, Andreas Wernicke, Alexander Westphal, Matthias Wiese, Claudia Wolf, Tobias Wolf, Mathias Wolff, Claire Wulff, Deniz-Derya Yerinc, Jörg Zimmermann.

ULRICH-VON-HUTTEN-OBERSCHULE, TEMPELHOF

Robert Balan, Alexander Behr, Lisa Bickelmayer, Britta Bieschke, Annika Bleckert, Daniela Blücher, Pia Braatz, Christian Brüning, Alexander Burghardt, Chantal Corinth, Maciej Czarnecki, Sven-Garrit Czarnian, Laura Dankwarth, Matthias Derkowski, Zuzana Deufrains, Daniel Fleischmann, Katja Fredrichs, Inka Gerber, Jessica Gerhardt, Sarah-Christin Gohlicke, Katharina Gruppe, Oliver Gruse, Katharina Hagen, Yosri-Kamal Hassanein, Julian Heinrich, Sandra Henning, Janina Hitschke, Jennifer Homes, Oleg Homkovs, Dominik Igel, Charlyn.Christina Jähn, Dirk Janeck, Farina Jasinski, Tilman Kieschke, Kristina Klenner, Nadja Kohlsmann, Kristina Koller, Marcus Kopp, Kevin Kraemer, Ellen Kranz, Michal Kroll, Marlen Krügener, Léa-Estelle Kuscher, Janus Lenzen, Christopher Mann, Angelina Matthies, Sven Mein, Fabienne Mochwo, Melina Mularski, Kristin Munzert, Tatjana Ney, Christian Niermann, Brigit Oberwagner, Danny Panknin, Julian Pfeifer, Tomasz Pierog, Antonia Plautz, Mauryn Plog, Annika Pötzsch, Alexander Rehfeldt, Dirk Reichow, Domink Reißner, Janine Rennspieß, Christoph Riese, Daniel Rietz, Jasmin Röglin, Tim Schade, Patricia Schaedler, Sebastian Schalau, David Schenk, Berit Schiffmann, Marius Schlegelmilch, Samuel-Jakob Schlicht, Sissy Schlieker, Vanessa Schöppler, Gerald Schulz, Melanie Schumann, Sercan Sek, Sonja Stendel, Gordian Tschöpe, Michael Urban, Charleen Ußler, Isabella Vogel, Janina Vogel, Arne Voß, Sonja Walther, Jonas Weber, Marcus Welsch, Melanie Welsch, Julia Wendland, Filip Zdrodowski.


VIKTOR-KLEMPERER-KOLLEG, MARZAHN

Dennis Beinhorn, Daniel Berg, Edward Blau, Diana Boger, Nicole Böhm, Ulrike Bredow, Fatima Patricia Bretzel, Robert Burand, Mirja Datta, Tanja Deutzmann, Olaf Dewitz, Dominik Donath, Rene Duda, Constantin Eckstein, Marc Fischbeck, Melanie Fischer, Manuela Fliegert, Tobias Frenzel, Sebastin Gahler, Ronny Gernert, Susanne Göbel, Daniela Hahn, Manuel Heise, Susann Hempel, Nico Hennig, Liljana Hielscher, Andreas Rüdiger Hinzpeter, Nancy Hock, Kevin Hönicke, Steffi Anni Jährig, Anja Junghänel, David Kamolz, Jessica Kamolz, Simone Kirst, Simon Marko Klein, Steve Klockow, Stephan Kohnert, Ralf Kölpin, Yvonne Kramer, Oxana Krets, Juliane Kretschmar, Mike Krüger, Jane Kruschka, Sascha Kunzke, Christoph Nils Kutz, Jakob Kwidzinski, Mario Lenhart, Peggy Leonhardt, Yvonne Lietzau, Anja Lippmann, Stefan Lorenz, Arne Lubritz, Quang-Van Martin Mai, Ekaterina Malitzki, Daniela Marks, Christian Mecklenburg, Nataliia Mienert, Axel Mock, Judith Charlotte Ilse Moerschner, Ulrike Moritz, Ringo Müller, Robert Müller, Wasilina Naumova, Marcus Michael Nitsche, Kathrin Noack, Torsten Pfahl, Stefan Pittack, Marcel Poredda, Anne-Sophie Raab, Irina Roppel, Karsten Rosen, Claudia Rothkirch, Sandra Rövekamp, Simone Rudolph, Ramona Sandberg, Angelique Schindler, Bettina Schmidt, Sandra Schmidt,, Daniela Schmitt, Madlen Schneider, Rico Scholz, Andreas Schulz, Tobias Schumann, Maik Seemann-Rietsch, Falk Sellnow, Fabian Slomma, Dennis Springer, Ronny Stock, Charles Strohmeyer, Manon Theilig, Doreen Eva Thom, Madlen Uhlemann, Steve Uhsemann, Franz Viehweg, Florian Voigt, Christian Volgmann, Wilm Weihrauch, Karsten Werner, Bianca Wetzkow, Anne Wiedemann, Natalija Winokurowa, Daniel Zellner, Stefanie Ziegler, Daniel Zingler, Jan Zintl.

WALD-OBERSCHULE, CHARLOTTENBURG

Nicolas Baschin, Marc Bathe-Peters, Rouven Bathe-Peters, Benjamin Bellgrau, Christopher Berenson, Julia-Kathrin Bongé, Erik Braden, Rebecca Bruck, Haiko Büttner, Marie Dann, Pia Ditte, Julian Dornsiepen, Leon Eberhard, Nadia Ebers, Jessica Freymark, Celina Gehrke, Aline Freiin von Godin, Zlatan Hadzic, Lisa Hanney, Philipp Hartmann, Tobias Hecklau, Felix Hellemann, Marie Huwald, Salome Isanovic, Nikolaus Jopke, Hendrik Kahl, Yvonne Kapala, Christoph Karger, Katrin Kasper, Anna Kindermann, Sarah Klemstein, Sascha Knoop, Marco Knorr, Tashina Gräfin von Koenigsmarck, Mathias Krämer, Ricarda Kretschmer, Julia Krol, Henning Langer, Marc Lehmann, Anna Lena Lindau, Nicola Loczenski, John Mac Lean, Loretta Mewis, Henning Miosga, Annika Möller, Lisa Neven, Damian Nowak, Baris Özer, Julian Pieper, Nicolas Rebeschke, Richard Riegger, Julian Rominger, Claas Ruhe, Jan-Paul Ruiken, Felix Sander, Paul Sauerlandt, Florian Schellin, Stephanie Schmidmeier, Patrick Schmidt, Lukas Schnürpel, Anja Schreck, Paul Schubert, Tyrone Schubert, Julia Schuvajeva, Björn Schwikowski, Maja Seidel, Daniel Sekerovic, Christine Speyrer, Adrian Teifke, Theresa Tonndorf, Dominik Vanicek, Roman Vogel, Wolfgang Wagner, Greta Warner, Sonja Weise, Harry Werz, Jonas Wilhelm, Pablo Wilke Berenguer, Madeleine Wloch, Jennifer Zolnierczyk.

WALTER-GROPIUS-SCHULE, NEUKÖLLN

Luc Berkefeld, Ellen Bick, Dilan Bilmen, Yalcin Dinckan, Samah El-Bakri, Jasir El-Sobhy, Olga Freier, Eric Futterlieb, Gary Gremmer, Josephine Grimm, Daniela Gruner, Daniel Hartmann, Alexandre Heinz, Malte Hildebrandt, Naima Hirt, Neslihan Ibikli, Serdar Ilhan, Burak Ince, Ebru Karakas, Kamila Kasprowicz, Marie Kempter, Markus Kihn, Annika Koch, Benjamin Konopatzki, Sahar Koussa, Sandra Lehmann, Badr Machoun, Dorota Nagorska, Marcus Patzak, Gandeepan Ratnasingam, Katharina Riemann, Stefanie Scherpinski, Markus Schneider, Duygu Sönmez, Monika Stekowski, Jennifer Stock, Seher Ündag, Jennifer Wiener, Ricardo Wilke, Marc Wnuk-Lipinski.

WALTHER-RATHENAU-SCHULE (GYMNASIUM), WILMERSDORF

Vanina André, Natalie Avi-Tal, David Bekerman, Jessica Berg, Oskar Berg, Yannick Bofah, Friederike Bollack, Mira Brinkmann, Fabian Broy, Julian Caspari, David Csejka, Ivetta Dadecko, Anna Dieter, Valery Döhler, Katharina Domke, Jonathan Ehrlich, Rachel Ehrlich, Freya Engel, Marcia Fischer, Constantin Gaul, Nikolai Gonska, Anna-Lena Hallmann, Julian Heiks, Svenja Heiks, Patrick Heisse, Nick Hennig, Saro Höpner, Sven Janssen, Kyra Jesse, Jeanny Jung, Song Min Kim, Yulia Korobeynikova, Janina Kraus, Marina Kumer, Yasmin Kumi, Christoph Kurzweg, Jasmin-Deborah Mamane, Aline Massih, Claudio Meidler, Julia Melzer, Alexander Michnewitsch, David Millert, Alexander Müller, Björn Naumann, Anouk Nessel, Lisa Nett, Isabelle Nunberger, Ngoc Viet Nam Phi, Yannic Pöge, Laura Reimelt, Puya Rezai Hariri, Julia Richter, Katharina Riebartsch, Suzan Ruff, Mouna-Lara Saleh, Sarah-Sophie Schlecht, Catarina Schlundt, Nadine Sturzebecher, Jan Taschlizki, Yunus Temel, Anna Trebesius, Laura Vötig, Niliya Wagner, Philipp Wagner, Lorenz Weber, Franziska Wörthmüller, Manuel Zach, Moritz zur Weihen.

WERNER-SEELENBINDER-SCHULE, HOHENSCHÖNHAUSEN

Stephanie Backhaus, Christian Bajinski, Richard Below, Tino Bierau, Johanna Blank, Kai Böttcher, Daniel Borkenhagen, Michael Bräunig, Marlen Buder, Sandra Chirino, Jan Paul Dabel, Daniar Dshunussow, Veit Dubiel, Robert Dumke, Maik Eberhardt, Marcus Engelmann, Murat Erge, Michael Fähnrich, Norman Fischer, Christian Flohr, Thomas Gärtner, Julia Ganther, Martin Gebel, Enrico Haehnel, Stefan Härtel, Sebastian Hans, Benjamin Harnisch, Maximilian Heinze, Georg Henke, Tony Hinze, Marcus Janz, Philippe Justiz, Björn Kadgien, Claudia Knack, Franziska Konitz, Florian Kranz, Tom Lübke, Nils Madaus, Norman Malessa, Sven Maresch, Gina Marhold, Ingo Metze, Daniel Metzke, Steve Müller, Peer- Oscar Musinowski, Jeannette Pfeiffer, Thomas Puhlmann, Hanko Schanze, Michael Schleser, Robert Schmidt, Max Schönemann, Konstantin Schramm, Kristin Schubert, Nico Seebach, Friedrich Stemmer, Lin Sternal, Carolin Szyska, Sandra Thormann, Johann Lewe Volquardsen, Anita Wagner, Susan Wolf, Falko Zauber, Sebastian Ziegler.

WERNER-VON-SIEMENS-OBERSCHULE, ZEHLENDORF

Lucia Adam, Helene Andreas, Jochen Bandelin, Daniel Bartels, Carsten Beister, Nora Belghaus, Jannis Beutin, Jonas Blauth, Nicolas Brieger, Lena Brockmeier, Christoph Conrads, Paulina Czienskowski, Valérie Deguine, Sarah Dietzfelbinger, Julia Dilberger, Christiane Dippong, Carl Frederik Domain, Maren Dreissig, Jane Engels, Luise Fischer, Felix Fix, Robert Fritsche, Mark Gaebelein, Robert Gaede, Katja Glauche, Konstantin Gregor, Max Groth, Pia-Maria Haselberger, Juliane Haueis, Christian Hausmann, Annika Henschel, Luise Hermann, Sandrina Heyde, Marcel Hildebrandt, Jens Johann, Nikolaus Junker, Konstanze Keilholz, Björn Kieper, Alexander Kirscht, Thilo Kleinschmitt, Matthias Klose, Malte Klussmann, Sebastian König, Sonja König, Malte Kortstock, Karolin Krieger, Franziska Krüger, Nicolas Kube, Moritz Kühl, Philipp Laur, Daniel Lenk, Luzie Loose, Lorna Lüers, Johanna Maierski, Julian Menningen, Felix Morczinek, Balthasar Müller, Olaf Müller, Alessa Müller-Foti, Caroline Mütter, Antonia von Nell, Irene Neubeck, Karl Neuhäuser, David Niehaus, Lidia Oberleitner, Franziska Oelkers, Jonas Olejniczak, Simon Ortmeyer, Isabella Pätzold, Sarah Park, Charlotte Paulus, Timur Pehlivan, Max Pfeffer, Susanne Pfeiffer, Jan Pietras, Kilian Pohl, Jan Prohl, John Ramseger, Felix Ranneberg, Martin Reible, Florian Rese, Alexander Rinke, Tatjana Roth, Benjamin Samulowski, Alexander Schabert, Arne Scherrer, Nicola Schirmer, Sandra Schulz, Marie-Louisa Schumann, Johannes Skowronek, Tobias Sontopski, Agnes Spath, Mi-Helen Trautmann, Michael Vieweg, Inka Vossen, Richard Weng, Tobias Julius Wissinger, Paul Wittkowski, Carolin Wolters, Nicola Wütherich, Alice Zorn.

WILHELM-VON-SIEMENS-OBERSCHULE, MARZAHN

Robert Abel, Franziska Appelt, Katrin Arnhold, Anja Bär, Stephanie Bauer, Jan Baumgart, Anne Beckmann, Jennifer Below, Philipp Berger, Sebastian Binder, Antje Brandt, Catharina Bruder, Natalie Busch, Maxim Chapiro, Sascha Dahlke, Henning Demann, Johann Dick, Christina Dietrich, Katrin Diedrich, Jens Dreger, Jana Duty, Vivien Ehnert, Antonia Fischer, Stephanie Franke, Robert Frenzel, Marny Charlotte Friedrich, Manja Gabriel, Markus Gabriel, Sabine Geissler, Marcel Golbs, Steffi Göldner, Jorge Gonzalez Wilson, Vincent Gräbig, Patrick Grasnick, Philipp Günther, Patrick Haase, ErikHanisch, Mario Hartmann, Patricia Haueiß, Stefan Hefenbrock, Maxie Heinecke, Juliett Heinzerling, Artur Heronimus, Dörte Heuschkel, Teresa Hilbrig, Felicitas Hinzmann, Tim Hirsing, Janine Höfer, Susann Hollweck, Janine Hölzel, Sonia Ianakova, Martin Jasyk, Tobias Jessen, Katharina Joachim, Anna Josuks, Michael Kammer, Diana Kayser, Annika von Kéler, Julia Klemm, Katrin Köbbert, Anne Kördel, Kevin Krause, Philipp Kroll, Alexander Lange, Nadja Lindner, Erik Lorenscheit, Bianca Lötzsch, Miriam Ludwig, Friedrich Lützke, Thuy Ly Duong, Tobias Mähner, Remo Mangelsdorff, Katja Matthes, Stephan Meinelt, Sabrina Meißner, Patrick Methner, Ricardo Mevert, Denise Michaelis, Katharina Müller, Steffi Nagel, Si-Kien Nguyen, Sascha Nicke, Franziska Nixdorf, Katharina Nixdorf, Julia Oschatz, Lisa Ossowski, Vitalis Paul, Valeria Peters, Hanna Pfüller, Matthias Planitzer, Luisa Pretzsch, Nadine Prinz, Sally Reiner, Desirée Reinke, Paul Reiprich, Rico Reisner, Nadine Rink, Sarah Rollke, Nadine Roman, Johanna Rosse, Jana Rückriemen, Jan Runge, Annekatrin Ruß, Nathalie Salomon, Lisa Sbitnew, Galina Schäfer, Antje Schenk, Nora Schilling, Katharina Schmeier, Reinhard Schmidt, Milena Schneider, Janine Schöne, Senta Schönnagel, Manuela Schröder, Maximilian Schröder, Philipp Schröter, Sergej Schwagerus, Tom Seele, Vivian Sicilio, Julia Siebert, Linda Sielaff, Sascha Sommerschuh, Nicole Spintig, Franziska Stempor, Karla Stöhr, Stefan Thiem, Nadin Thomas, Christian Tietz, Maria Tramburg, Patrick Tümler, Martin Voigtländer, Carolin Wagner, Jeanine Wagner, Stephan Wagner, Kathleen Warnecke, Nadeshda Weber, Tom Wedde, Nicolas Wiechert, Stephanie Winkler, Pauline Wittich, Norman Wochatz, Stefanie Wohlgemuth, Fabian Wollert, Alexander Zimmermann.


WILLI-GRAF-OBERSCHULE, STEGLITZ

Tugba Akdemir, Stuart Andreas, David Andri, Tatjana Baarts, Leonardo Balestrieri, Leila Bekri, Julian Benzmann, Denise Berk, Mirja Bialke, Martin Bialkowski, Beate Boehnisch, Franziska Büttner, Leonard Campbell, Sandra Decamilli, Sven Dosch, Lukasz Doza, Paul Emmerich, Christoph Garbacz, Sabrina Gehring, Sophie Gerriets, Nathalie Gniewkowski, Anne Göhler, Oliver Grüttner, Oliver Hammerschmidt, Tim Heckmann, Dennis-Marko Hoffmann, Christopher Hrabia, Fabrizio Iuliano, Philip Jakob, Nadine Jamrozy, Mateo Joosten, Friedrich Kabler, Olivia Kampe, Isabell Kirchner, Vanessa Klein, Aaron Krause, Sandra Marten, André Mathwig, Jens Melch, Juliane Melzer, Sandra Mrenova, Esther Munck, Stefan Pasutti, Benjamin Rahman, Sascha Reich, Anna Sindt, Mara Studen, Theresa Taeuscher, Julika Tetzlaff, Isabell Vanson, Mirko Vogt, Jens Vortmann, Saskia Wagner, Andreas Weiler, Patrick Wenzel.

WILMA-RUDOLPH-OBERSCHULE, ZEHLENDORF

Baake, Carmen Elena; Balabanova, Anastasia; Baumgart, Janine; Becker, Leonard; Bernutz, Christian Benedikt; Breidenbach, Annika; Butter, Emanuel; Cwojdzinski, Jonas; Dagher, Yasmin; Dallmann, Robert; De Baere, Mariana; von Deuten, Victoria Isabelle Katharina; Dickmann, Melanie; Eckert, Melanie; Eichler, Milan; Engelkamp, Timm; Fiege, Cäcilia; Freier, Vera; Friedrich, Kai; Gesch, Melanie; Geweke, Anne-Julie; Goschin, Felix Adrian; Greger, Philipp Julian; Grothmann, Louisa; Grunwald, Elisabeth; Habelt, Rosa-Maria; Häusler, Felix Christopher; von Jarmersted, Joana Frederike; Jasper, Hannah Lena; Kamensky, Philipp; Kardacki, Meike; Kausch, Victoria; Kersten, Laura Konstanze; Kirchberg, Kathrin; Klein, Antonia; Klein, Sven-Christian; Kock, Kevin; Krause, Isabella; Kreklau, Simon Jonas; Krieger, Henning; Krieger, Malte; Krolik, Gordon; Kros, Mirjam; Kuhlmann, Florian; Langenick, Sarah; Lasarzewski, Janina; Leonhardt, Miria; Lessak, Andrea; Levihn, Sarah; Lönnendonker, Lukas; Lonitz, Isabelle; Loock, Timo; Lysek, Josephine Nathalie; Macak, Carmen Jana; Maschefski, Felix; Mende, Gianni; Mick, Enno Fabian; Micossé, Yves; Minke, Corinna; Nasr, Walid; Nowak, Bastian; Proft, Mathis Maximilian; Przibilla, Debbie; Ramien, Lara; Reiter, Clarissa; Saeger, Constantin Tobias Alexander; Schernbeck, Nico; Schleicher, Meike Corvina; Schmidt, Wiebke; Schnell, Selina; Schrader, Tina; Sias, David; Siebke, Lukas; Siegmund, Fabian; Siering, Selke; Sommer, Benjamin; Stadthaus, Marc-Orell; Stock, Maximilian; Titze, Philip; Troll, Sophia; von Wachtmeister, Freiherr Hans Henrik; Wagner, Max Peter; Weickert, André; Wiget, Zino; Wilke, Cornelia; Wittmann, May; Wollschläger, Benjamin; Wunderlich, Sascha; Zirkler, Maike-Ann; Zirkler, Merle.


13. SCHULE (GYMNASIUM), PRENZLAUER BERG

Oliver David Adkonis, Stephanie Arnold, Aljoscha Augustin, Laura Baasen, Simon Bartetzki, Anna Maria Bartrow, Claudia Irene Bednorz, Susanne Behr, Georg Beyer, Anna Blödorn, Anne-Kathrin Böttcher, Karen Anita Böttcher, Johanna Böttger, Arijana Bosnic, Saskia Breitenstein, Julia Bremer, Susanna Bröhl, Aaron Brüll, Lina Brümmer, Katharina Brüske, Julia Buchholz, Sophie Helene Büttner, Wilhelm Bunke, Diana Busch, Annabelle Chowdhury, Aida Cumurovic, Teresa Dahlke, Felix Deicke, Ulrike Dietrich, Anne Dobbertin, Jaakko Tobias Eibert, Juliane Eisenbruch, Sophie Elger, Anika Engel, Diana Eva Ernemann, Felix Fischer, Rick Fischer, Sina Fischer, Benjamin Freudenreich, Julia Jelena Frosinski, Maria Glanz, Stephan Herbert Kurt Golombek, Anne Goralski, Christian Graf, Juliane Grenz, Alexander Groneberg, Josepha Charis Elisabeth Grünberg, Jenny Haacke, Sabrina Hassa, Rasha Hassan, Christine Hausen, Willy Hausmann, Jacqueline Heldt, Patty Franziska Helmstädt, Caroline Hennig, Hannes Herzel, Florian Hey, Melanie Hillerkus, Sandra Hillerkus, Gregor Maximilian Hilsberg, Anne Ingeborg Hinze, Rebecca Hoffmann, Johanna Hofmann, Nora Hoppe, Julien Huber, Carolin Ilchen, Susanne Jakob, Anna Christina Jansen, Maria Joachimsthal, Maria Jülisch, Iva Jurisic, Sarah Dominique Jury, Tina Juschkewitz, Maxim Andrej Kaminsky, Franziska Kerstin Karasz, Alexander Kasper, Tom-Kevin Kempe, Martin Kerger, Constanze Regina Kharrat, Ulrike Kerstin Kirsch, Samson Maria Jan Kirschning, Sophia Elisabeth Klemm, William Knaack, Julia Knack, Jennifer Kobilus, Felix Kögel, Helene Rahel Könau, Franz Korbjuhn, Emanuel Kramarczyk, Tino Kretschmer, Pauline Kretzschmar, Stefanie Kretzschmar, Hannah Kühn, Stefanie Kummer, Juliane Kurzeja, Friedrich Lassak, Daniel Lukas Latzel, Juliane Lehmann, Felix Christopher Lepetit, Arianna Letz, Paula Lipp, Cordula Loske, Stefan Märzke, Rosa Helene Marinowitz, Robert Andreas Matte, Sarah Messow, Jana Fee Judith Meyer, Maximilian Mill, Anja Mocek, Katharina Mock, Natalie Mosblech, Maria Elisabeth Müller, Anne Müller, Konstantin Müller, Tom Müller, Ulrika Müller, Christina Nath, Elisa Naundorf, Anh Ngo Thi Phuong, Theo Nick, Eva-Maria Niedermeier, André Nüchter, Alexander Paul Palucki, Michael Pauka, Marie Johanna Pfeiffer, Julia Dorothea Preisigke, Jennifer Press, Anne Sabine Radeke, Frieda Rehberg, Georg Rettner, Bernhard Bruno Richter, Marlene Sascha Ridwelski, Michael Rippel, Vivienne Ritter, Sarah Theresa Rohde, Yvonne Roscher, Erik Rudel, René Rühr, Sophie Charlotte Rummel, Christian Michael Sabasch, Marco Sachs, Richard Martin Sänger, Rosa Maja Isabella Schaaf, Yannick Vincent Schall, Philippe Schmidt, Bernhard Richard Thomas Schneider, Désirée Schneider, Jakob Schneider, Rahel Schneidewind, Juliane Scholz, Inga-Isabell Schröder, Seraphine Schröder, Kristin Schulz, Philip Schulz, Sebastian Schwanke, Sandra Schwark, Hans Georg Konstantin Schwarz, Melanie Schwarz, Juliane Sewekow, Markus Sichter, Paul Grischa Sommerer, Maria Josepha Stanislawski, Maximilian Staude, Paul Steinbrück, Anne Steudel, Esther Margit Stroh, Patrick Sydow, Marco Telschow, Katja Thiele, Dung Tieu Thi Phuong, Alexander Traberth, Duc Cong Tran, Nele Sophie Urbanowicz, Juliane Vöske, Till Voigt, Anika Wähler, Stefanie Walkewitz, Peter Weißhuhn, Martin Wellnitz, Anke Werner, Konstantin Rainer Wilke, Thomas Torsten Winkler, Linda Wittbrodt, Victoria Wölk, Emil Wölz, Marco Wolf, Charlené Patricia Woll, Undine Christa Charlotte Wuchold, Nadine Wunder, Franziska Wundke, Kerim Zaidi, Henriette Zarske, Felix Zerning, Heinrich Willi Albrecht Zott, Jan Zur, Jakob Zwiers.


15. SCHULE (GYMNASIUM), PANKOW


Martin Ahlburg, Kristin Aparofsky, Sascha Bachmann, Maria Baltrusch, Thomas Becker, Caroline Beese, Madeleine Sophie Behm, Ron Behnke, Sebastian Beiler, Nora Benndorf, Vivien Elisabeth Berg, Stephan Bernhardt, Simon Peter Blum, Felix Böhm, Patrick Bonke, Simon Bonnen, Laura-Marie Borchardt, Alexander Briedigkeit, Hannah Büter, Maximilian Büttner, Viola Karoline Czichelski, Monique Nadine Döbler, Kerstin Eberlein, Anton Eisenbraun, Julia Ewald, Elisa Fiddike, Sebastian Fietze, Tobias Franke, Felix Fürneisen, Felix Ganzer, Dennis Gärtner, Benjamin Gollasch, Lisa-Josephine Göthling, Martin Gube, Stefanie Gube, Martin Guttmann, Philipp Haase, Tina Hadler, Julius Händeler, Sebastian Harms, Anne Hartmann, Enrico Hauser, Julia Hinzmann, Robert Hollstein, Ulrike Hubatschek, Kristin Hübner, Fanny-Lynne Isensee, Alexander Jahn, Jutidte Muteieque Jamal, Jenny Jesse, Natalie Kastner, Mandy Kästorf, Hannes Keller, Miriam Klügel, Rene Klügel, Jana Knauf, Mayu Knipper, Sien-Celine Kodim, Marvin Köhler, Katharina Kraatz, Alexandra Krabatsch, Natalie Krebel, Lars Kreher, Henry Krüger, Sarah Kruse, Gregor Kuchling, Maximilian Hans-Georg Kulecki, Patrick Kümmel, Clemens Kurth, Lieven Lange, Florian Laue, Saskia Lehmann, Anna Maria Lesiewicz, Elsa Liefländer, Julia Catharina Lindenau, Sebastian Löbert, Tom Lübstorf, Tobias Luckau, Juliane Markgraf, Julian Mathes, Simon Matiaske, Paul May, Elisabeth Mehnert, Andreas Meier, Nancy Meißner, Marie Michalski, Pia Muelbredt, Maria Müller, Stephanie Müller, David Nerger, Katharina Olszewski, Daniel Maurice Paczkowski, Anika Patz, Sandra Penack, Katarina Perlak, Kristine Peters, Paul Petzke, Carla Dorothea Pilz, Sidney Robert Platzer, Tino Pombach, Thomas Pompe, Philipp Randa, Martin Ratsch, Tobias Rehnolt, Christin Reich, Philipp Reichert, Marlene Julie Undine Reincke, Fabian Richter, Miles Rimasch, Jennifer Rödel, Constantin Rösner, Nadine Roußel, Nadine Rydz, Anne-Sophie Ruth Viola Alexandra Schäfer, Diana Schardin, Susan Schaumkessel, Stefanie Scheffler, Felix Schirmer, Kai Schneeweiß, Anja Schöne, Ingmar Schönknecht, Juliane Schubert, Dennis Jörg Jürgen Schuck, Claudia Schuflitowski, Robert Schulz, Beatrice Schütze, Franziska Josefine Schütze, Steffi Schwahn, Jerome Schweizer, Anne-Sophie Sittner, Yannick Skulski, Christin Springsguth, Patrick Hans Willy Steinhoff, Victor Dietrich Stolzenburg, Georg Strangfeld, Patrik Strauch, Friedrich Szendzielorz, Tilla Teickner, Anne Tessmer, Juliane Theel, Anne Thiem, Oliver Thoms, Sascha Tittelwitz, Johannes Trenkner, Dana Unkart, Christin Walch, Elisa Wegener, Matthias Weidlich, Richard Wenig, Juliane Wilhelm, Jakob Wilk, Tanja Wolf, Anastasia Zeiter, Alexandra Zilke, Franziska Zimmermann, Marleen Zingler.